Imprezy 2017/2018

Ognisko i przedsmak wakacji…

Prawdziwy przedsmak wakacji mogli poczuć uczniowie klasy IIIb, którzy wraz ze swoim wychowawcą 8 czerwca zorganizowali sobie ognisko klasowe, oczywiście z pieczeniem kiełbasek.

Spotkanie odbyło się na terenie pobliskiego Gospodarstwa Agroturystycznego „Pałac”. To dzięki życzliwości jego właściciela, nie po raz pierwszy, uczniowie naszej szkoły mogli korzystać z kompleksu parkowego.

Pogoda dopisała, nastroje również, dlatego było pieczenie kiełbasek i przyjemna integracja przy miłych rozmowach. To już był prawdziwy powiew i przedsmak wakacji…

Andrzej Żółtowski

 

Wycieczka przedmiotowa II A

 

19 czerwca grupa technik rolnik z klasy II  ZSZ w Barlewiczkach uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Czernina w celu poznania pracy i zadań   Stacji Hodowli  i Unasienniania Zwierząt. Od 2016 roku na bazie istniejącego gospodarstwa w Sztumie-Czerninie, które wcześniej pełniło rolę przechowalni buhajów powstało Centrum Genetyczne. Do Centrum trafiają kilkutygodniowe cielęta rasy holsztyńsko –fryzyjskiej, które posiadają najwyższe indeksy w wycenie genomowej. Najlepsze z nich staną się matkami i ojcami przyszłych pokoleń krów i buhajów. Uczniowie wysłuchali bardzo interesującej prelekcji dotyczącej nowoczesnej hodowli  polegającej na ocenie wartości hodowlanej  na podstawie genomu. Według Kazimierza Konsowicza, dyrektora SHiUZ selekcja genomowa w hodowli bydła mlecznego pozwala na identyfikację genetycznie najlepszych zwierząt w bardzo młodym wieku, z większą dokładnością niż ocena oparta na średniej wartości genetycznej rodziców. Wszystko to po to, aby dzielić się z hodowcami doświadczeniem oraz współpracować w zakresie poprawy wartości genetycznej bydła. Po prelekcji udaliśmy się do budynków gospodarczych, w których odchowuje się jałówki i byczki hodowlane. Żeby wejść do budynku musieliśmy się ubrać w kombinezony i  założyć ochraniacze na obuwie. W tej placówce zasady bioasekuracjisą przestrzeganeByła to bardzo pouczająca wycieczka przedmiotowa

J.Mroczkowska

 

Praktyki zagraniczne we Włoszech w zasięgu ręki

 

24 maja do wiadomości publicznej zostały podane  wyniki konkursu wniosków złożonych w ramach akcji 1. Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+ w roku 2018 r. Do Narodowej Agencji wpłynęły 1022 wnioski. Do realizacji zostało zakwalifikowanych 256 wniosków. Wśród nich nasz.

 Nasz projekt pt. „Praktyki zawodowe uczniów ZSZ w Barlewiczkach we włoskich zakładach pracy”, którego koordynatorem jest p. Halina Stępień –Grajewska otrzymał dofinansowanie w wysokości 105 452 euro. Jest to dobra wiadomość dla potencjalnych uczestników projektu: 22 uczniów obecnych klas drugich i 22 uczniów obecnych klas pierwszych mających szanse na wyjazd do Rimini we Włoszech. Wyjazdy odbędą się w maju i październiku 2019 r.  Rekrutacja rozpocznie się z dniem 1 września nowego roku szkolnego. Pragniemy już teraz uświadomić osobom zainteresowanym, że przy rekrutacji grupy pierwszej (klasy drugie), wyjeżdżającej w maju będą brane pod uwagę wyniki w nauce, ocena z zachowania oraz frekwencja za obecny rok szkolny. Komu więc zależy na wyjeździe powinien powalczyć o jak najlepsze oceny za kończący się rok szkolny.

 

W. Krawczyńska-Blacha

Obóz kondycyjny

 

Po raz pierwszy grupa uczniów z klas I c, II c i III c wyjechała na obóz kondycyjny, który odbył się w dniach od 14 do 18 maja br. w ośrodku Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie. Była to grupa klas o profilu technik informatyk z innowacją „służba więzienna”.

W pierwszym dniu obozu młodzież zrobiła rozpoznanie w terenie, odwiedzając Kościerzynę. Następnie pływała kajakami oraz przeprowadziła „rozgrzewkę” przed następnymi zajęciami, grając w piłkę.

Wtorek i środa były bardzo intensywne, bo najpierw uczniowie odbywali zajęcia z instruktorami z Zakładu Karnego w Sztumie, a później „zafundowali” sobie Paint Balla.

W kolejnych dniach uczniowie mieli możliwość poznania elementów istoty pracy policji i straży pożarnej, a także historii więziennictwa – podczas wykładu p. W. Wędrychowskiego.

Po powrocie z Garczyna uczniowie powiedzieli, że obóz był dla nich niezwykłym, pełnym wrażeń doświadczeniem, które chętnie powtórzą, jeśli będą mieli taką możliwość.

Uczniami opiekowali się p. W. Wędrychowski i ks. Kajetan Jakubowski.

Halina Żyra – wychowawczyni klasy II c

 

Zajęcia edukacyjne w Cieszymowie

 

25 kwietnia byliśmy poraz kolejny w gospodarstwie rolniczym w Cieszymowie.
Dla przypomnienia- gospodarstwo zajmuje obszar  2,3 tys. ha,utrzymuje 1110 krów i 1400 jałówek rasy P HF. Dzień był pochmurny z opadami deszczu,ale pogoda nie odstraszyła młodych rolników z klasy III A i prawie  wszyscy zjawili się na zajęciach.

Pani zootechnik i pan Maciej  Baurycza - zarządca gospodarstwa mlecznego- w sposób wyczerpujący opowiedzieli i pokazalijak działa dojarnia karuzelowa oraz zapoznali z organizacją pracy w tak dużym obiekcie. Zaobserwowaliśmy wiele innowacyjnych i praktycznych rozwiązań ułatwiających pracę w gospodarstwie mlecznym, na przykład: krowy na nogach mają założone transpondery, czyli  systemy pomiarowe mierzące aktywność zwierzęcia, dzięki którym łatwo rozpoznać, czy krowa jest w rui. Dodatkowo w oborze stosuje się  synchronizację rui, mającą na celu zapłodnienie krów w stosunkowo krótkim okresie po porodzie i maksymalne skrócenie okresu międzyciążowego i międzywycieleniowego. Na uwagę zasługiwał automat do pojenia cieląt, który serwuje cielętom kilka razy dziennie mleko w odpowiedniej  temperaturze. Pozwala to skrócić czas na ich odpajanie.  Mieliśmy  możliwość zapoznania się z tym urządzeniem –próbowaliśmy  go obsługiwać.

Ciekawym rozwiązaniem w gospodarstwie jest separacja gnojowicy,która pasteryzowana, zostaje wykorzystana jako ściółka dla zwierząt. Taki system pozwala wykorzystać jej nadmiar oraz ograniczyć choroby krów. Oglądaliśmy również nowoczesne wozy paszowe w trakcie pracy oraz rozpoznawaliśmy różnego rodzaju pasze zgromadzone w ogromnych magazynach.

Myślę, że były to bardzo udane zajęcia edukacyjne.  Łączenie praktyki z teorią zawsze jest bardzo dobrą formą przekazywania wiedzy i jej zapamiętania.

J. Mroczkowska

 

W 107 rocznicę urodzin por. Zygmunta Romańczuk - Kowalewskiego (ur. 21 kwietnia 1911 r. ) - oficera 4 pp. Legionów, aspiranta Straży Więziennej, zamordowanego w Katyniu w 1940 r. delegacja Zakładu Karnego w Sztumie, pod dowództwem płk. Izabeli Firańskiej oraz delegacja szkoły złożyły kwiaty przed tablicą pamiątkową i dębem pamięci  na terenie szkoły.

Wojciech Wędrychowski

 

Paweł Tubaja najlepszy z powiatu sztumskiego

W miniony piątek (12.04.2018r.)został rozstrzygnięty wojewódzki finał Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Na konkurs rozgrywany w Urzędzie Marszałkowskim przybyli zwycięzcy etapów powiatowych z całego województwa pomorskiego. Przypomnijmy, że Paweł w etapie powiatowym zajął II miejsce natomiast już w wielkim finale wojewódzkim najlepiej reprezentował nasz powiat. Paweł również zostawił w tyle konkurencje  z takich powiatów jak Nowy Dwór Gdański czy Pruszcz Gdański jak również sąsiadujący z nami powiat kwidzyński. Wyjazd na konkurs to nie tylko rozwiązywanie bardzo trudnego testu, znaleźliśmy również czas na relaks i zwiedzanie starówki gdańskiej. Na zakończenie trzeba wspomnieć, iż każdy uczestnik finału wojewódzkiego otrzymał upominek fundowany przez Urząd Marszałkowski.

Krzysztof Lewandowski

 

Spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Sztumie

W dniu 06.04.2018r. młodzież  z klas pierwszych i drugich uczestniczyła w spotkaniu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. Uczniowie uzyskali informację o cyberprzemocy oraz cyberprzestępstwach. Dowiedzieli się, jakie konsekwencje prawne można ponieść z tytułu tych przestępstw oraz w jakich sytuacjach można uzyskać pomoc ze strony Policji.

Monika Borko

 

Spotkanie z przedstawicielem KUHN

Już po raz kolejny uczniowie z grupy zawodowej technik rolnik mieli możliwość uczestniczenia

w spotkaniu z przedstawicielem maszyn rolniczych firmy KUHN. Tym razem tematem prelekcji były maszyny zielonkarskie. Okazuje się, że Firma KUHN od ponad 50 lat jest liderem
w ich produkcji. Kosiarki, przetrząsacze i zgrabiarki firmy zyskały ogromną popularność wśród rolników na całym świecie przede wszystkim dzięki jakości wykonywanej przez nie pracy,  precyzji i niezawodności. Po interesującej prezentacji uczniowie chętnie zadawali pytania oraz odpowiadali na pytania prowadzącego. Młodzi rolnicy z klasy czwartej żywo uczestniczyli w dyskusji, wykazując się  dużą znajomością tematu.  Było to bardzo pouczające spotkanie.

J. Mroczkowska

Jak II c witała wiosnę

 

21 marca br. klasa II c „uczciła” dzień wagarowicza i jednocześnie powitała wiosnę, opuszczając zajęcia w szkole. Tego dnia uczniowie wyjechali do Malborka. Najpierw posilili się w McDonaldzie, a następnie zafundowali sobie dość długi spacer do Klubu „Alfa”. Tam spędzili czas przede wszystkim na grze w kręgle. Zabawie towarzyszył radosny nastrój, co wpłynęło na snucie planów dotyczących kolejnego dnia poza szkołą.

Uczniom towarzyszyli: ich wychowawczyni oraz ks. Kajetan Jakubowski.

Halina Żyra

Jedziemy do Gdańska!!!

 

Jedziemy do Gdańska! Tak może podsumować Szkolny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym Paweł Tubaja.  02. Marca 2018 r. Paweł zwyciężył w tym konkursie i razem z Katarzyną Wittstock oraz Krystyną Falkowską reprezentował Naszą Szkołę w etapie powiatowym Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Etap powiatowy odbył się 15 marca 2018r. Brało w nim udział dziewięć osób a tylko trzy pierwsze miejsca premiowane były awansem do finału wojewódzkiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki a wśród czołówki również wyrównany o czym świadczy fakt, że Pawłowi brakowało tylko 2 punktów do miejsca pierwszego a o 3 miejsce była dogrywka.

Pawłowi gratulujemy 2 miejsca w etapie powiatowym Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i z niecierpliwością czekamy na wieści z wielkiego finału wojewódzkiego.

Krzysztof Lewandowski

 

Dzień Kobiet w elbląskim Multikinie…

8 marca 2018 roku grupa wychowanków internatu oraz część uczniów klasy II b wyjechała do elbląskiego Multikina na film „Cudowny chłopak” Stephena Chbosky’ego oparty na powieści R.J. Palacio.

Mieliśmy okazję poznać niesamowicie inspirującą i budującą historię Augusta Pullmana, chłopca ze zdeformowaną twarzą, który jako uczeń piątej klasy, po raz pierwszy przestąpił próg zwykłej szkoły podstawowej.Po latach nauki w domu, rodzice zdecydowali się wysłać syna do normalnej szkoły, gdzie mógł przebywać z innymi uczniami. Na początku chłopcu trudno się odnaleźć w nowym środowisku, jednak z czasem poznaje przyjaciół, którzy wywracają jego życie do góry nogami. Historię Augusta poznaliśmy nie tylko z perspektywy głównego bohatera, ale także innych osób, które znajdowały się w jego otoczeniu. Na szczególną uwagę zasługuje świetny wątek siostry chłopca, Vii.

Po seansie aktywnie uczestniczyliśmy (co widać na załączonych zdjęciach) w mini warsztatach psychologicznych na temat agresji, tolerancji i przyjaźni. Po solidnej dawce wrażeń należało się nam coś dla ciała- posiłek w jednej z restauracji znajdujących się na terenie Centrum Handlowego „Ogrody”.

H. Stępień - Grajewska

Olimpiada Teologii Katolickiej

25 uczestników z 15 szkół wzięło udział w etapie diecezjalnym XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej, który został rozegrany 07.03.2018r. w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Nasz reprezentant Adam Ścisłowski z kl.III a zajął dobre, 11 miejsce. Zważywszy na konieczność zapoznania się z dużą ilością materiału i sprostania wysokim wymaganiom organizatorów możemy być pewni że ten wynik przynosi naszej szkole powód do satysfakcji. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

W. Cieślicki
 

 

Dobiegają końca prace remontowe w Zespole Szkół Zawodowych w Barlewiczkach...

Z prawdziwą radością informujemy, że prace remontowe w naszej szkole dobiegają końca! Miały  one na celu termomodernizację budynku internatu polegającą na całkowitej wymianie instalacji grzewczej w całym obiekcie,  wymianie większości okien oraz ociepleniu budynku i wykonaniu  nowej, pięknie harmonizującej z budynkiem głównym - elewacji. Oprócz tego na wszystkich budynkach szkoły – budynku głównym, warsztatach i internacie - zamontowano instalację fotowoltaiczną, która pozwoli zaoszczędzić około 30 procent kosztów energii elektrycznej. Jedną z największych zalet fotowoltaiki jest jej proekologiczny charakter. Do działania wykorzystuje jedynie odnawialne źródło energii jakim jest promieniowanie słoneczne. Fotowoltaika nie ma żadnego negatywnego oddziaływania na faunę i florę , a co więcej, jest  to technologia bezemisyjną - eksploatacja nie powoduje powstawania szkodliwych substancji.

Projekt pochłonął ponad 1 mln 200 tysięcy. Prace remontowe rozpoczęły się  w połowie września. Pomimo wielu niedogodności  dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, które wynikały z prowadzenia prac w roku szkolnym, dziś możemy odetchnąć z uśmiechem. Nasza placówka staje się z roku na rok ładniejsza, lepiej wyposażona, proekologiczna …To szkoła na miarę XXI! Modernizacja budynku odbyła się w ramach projektu ”Poprawa efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej na terenie Powiśla i Żuław (wraz z działaniami informacyjno- edukacyjnymi)”. Nasza placówka jest pierwszym spośród 20 obiektów przewidzianych do remontu w ramach tego projektu. Prace remontowe możliwe były dzięki staraniom Starosty i Rady Powiatu Sztumskiego, którym w tym miejscu chcemy szczerze podziękować.

Halina Stępień-Grajewska

 

Nowo wybudowane warsztaty szkolne

W Zespole Szkół Zawodowych w Barlewiczkach trwa realizacja projektu „Budowa obiektu warsztatów i pracowni dydaktycznych do praktycznej nauki zawodu dla potrzeb uruchomienia pracowni dydaktycznych w celu dostosowania oferty praktycznego kształcenia zawodowego ZSZ w Barlewiczkach do wymogów regionalnego rynku pracy”. Pierwsze prace rozpoczęły się w marcu br., a  termin oddania budynku do użytku przewiduje się na luty 2018 r.Aktualnie trwa montaż instalacji wentylacyjnej i prace wykończeniowe. W nowym budynku powstać ma pracownia diagnostyczna, dwie pracownie napraw samochodowych, pracownia techniki rolniczej,  metrologii warsztatowej,  produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej. Wartość projektu wynosi ponad 9 mln złotych.

Powstanie warsztatów i pracowni dydaktycznych to  bardzo ważny krok w rozwoju naszej szkoły – podkreśla Marzena Zawisza- dyrektor szkoły.  Do tej pory szkoła nie była dostatecznie wyposażona. Teraz do dyspozycji uczniów będą najbardziej nowoczesne pracownie. Na przykład  pracownia napraw pojazdów samochodowych wyposażona będzie w tokarkę konwencjonalną z oprzyrządowaniem, frezarkę konwencjonalną, frezarkę CNC. W niej znajdować się będzie pełen serwis wulkanizacji oraz klimatyzacji, urządzenie do prostowania felg, podnośnik do pojazdów. W ramach realizowanego projektu szkoła wzbogaci się o nowoczesny sprzęt rolniczy: ciągnik, sieczkarnię, opryskiwaczirozsiewacz nawozów z elektronicznym sterowaniem, które będą garażowane pod nowo wybudowaną wiatą. Szkoła dysponować też będzie trzema specjalistycznymi pracowniami informatycznymi, w tym pracownią robotyki.

Projekt zakłada również organizację dużej ilości kursów specjalistycznych dla uczniów i nauczycieli szkoły. Realizacja projektu to ogromna inwestycja w jakość kształcenia zawodowego nie tylko w naszym powiecie, ale również w regionie. Powstanie tak nowoczesnych warsztatów to odpowiedź naszej szkoły i powiatu na coraz bardziej wymagający, pozostający w ciągłym rozwoju rynek pracy. Mamy aspiracje, by stać się jedną z najnowocześniejszych szkół zawodowych w województwie.

Halina Stępień-Grajewska

 

Spotkanie z przedstawicielem KUHN

13 lutego 2018r. w szkolnej sali konferencyjnej Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach odbyło się niecodzienne spotkanie uczniów klas technikum rolniczego z przedstawicielem handlowym maszyn rolniczych KUHN.

Przez 1,5 godziny mieliśmy okazję zapoznać się z szeroką gamą rozsiewaczy i opryskiwaczy  produkowanych przez tego producenta. Prowadzący w sposób ciekawy i merytoryczny przybliżył budowę i zalety każdej z prezentowanych maszyn. Uczniowie wysłuchali nowych informacji z dużym zainteresowaniem. Miłym  akcentem spotkania były konkursy z nagrodami ze znajomości  prezentowanych maszyn. Z pytaniami poradzili sobie bardzo dobrze uczniowie z klasy IVA, którzy zgarnęli wszystkie nagrody.

Jolanta Mroczkowska

Targi Polagra-Premiery

19 stycznia 2018 roku młodzi rolnicy z naszej szkoły wraz z opiekunami, nie zważając na trudne warunki pogodowe wyruszyli do Poznania na największe spotkanie biznesowe dla sektora rolniczego w Polsce i Europy Środkowo-Wschodniej, czyli  targi Polagra – Premiery. Targi te odbywają się w cyklu dwuletnim  i są doskonałym źródłem wiedzy o nowościach rynkowych oraz miejscem prezentacji innowacyjnych technologii rolniczych. Nie mogło nas tam zabraknąć. Pomimo wczesnej pory wyjazdu humory dopisywały i bez przeszkód dotarliśmy do Poznania. Uczniowie mieli okazję po raz kolejny zapoznać się z bogatą ofertą maszyn rolniczych oraz na bieżąco obserwować najnowsze rolnicze rozwiązania.

Jolanta Mroczkowska

Urzekł nas „Narzeczony na niby”

Czy małe, niewinne kłamstewko może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do totalnej katastrofy? A może dopiero jak wszystko się w życiu rozpada, możliwe staje się poukładanie wszystkiego od nowa? My już to wiemy, bo wraz z naszym wychowawcą p. Andrzejem Żółtowskim 18 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę do kina „Krewetka” w Gdańsku.

Na miejsce zbiórki uzgodniliśmy sztumski dworzec kolejowy. Stamtąd bezpośrednim pociągiem dojechaliśmy do dworca PKP w Gdańsku Głównym. Podróż mijała nam miło i przyjemnie, a to za sprawą wspólnych rozmów. Kino „Krewetka”, na tych którzy go nie znali, wywarło miłe wrażenie.  Ci, którzy już w nim byli, miło zawitali po raz kolejny.

Z dość szerokiego repertuaru zdecydowaliśmy się na obejrzenie polskiej, romantycznej komedii „Narzeczony na niby” z Julią Kamińską, Piotrem Stramowskim, Sonią Bohosiewicz, Piotrem Adamczykiem, Barbarą Kurdej-Szatan, Tomaszem Karolakiem i Dorotą Kolak.

Ten film może się podobać.  Opowiada o Karinie, która próbuje z całych sił stworzyć pierwszy szczęśliwy związek. Ale mężczyzna, któremu oddała swoje serce, wydaje się być bardziej zainteresowany sobą, niż nią. Tak się złożyło, że jedno nieprzewidziane zdarzenie i jedno małe kłamstewko zamieni jej uporządkowane życie w prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wtedy szybko okaże się też, że każdy z bohaterów ma tak naprawdę coś do ukrycia.

Ale nie będziemy opowiadać fabuły do końca. Kto nie widział, niech też jedzie do kina. A film na pewno pokochają ci, którzy wierzą, że o prawdziwą miłość warto walczyć, nawet jeśli zaczyna się mocno niefortunnie.

Chyba wszyscy uznali, że wycieczka do kina była udana. Film był warty obejrzenia, a my spędziliśmy ze sobą dużo czasu.

Klasa III B

Zbiórka na rzecz schroniska w Tczewie

Udało się! Już po raz drugi pokazaliśmy, że nie jesteśmy obojętni wobec zwierząt. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodzieży przekazaliśmy na rzecz schroniska w Tczewie jedzenie, zabawki oraz koce.Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

M.Borko

Rozstrzygnięcie konkursu "Używasz-Przegrywasz"

W grudniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Używasz - Przegrywasz" , którego organizatorami była Komenda Powiatowa Policji w Sztumie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Sztumie. Prace przedstawione przez uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych tworzą kalendarz na rok 2018. Naszą szkołę reprezentują prace wykonane przez Kamilę Cendrowską z klasy 2b, Karolinę Schufreidę z klasy 2f oraz Weronikę Czeszejko z klasy 2f.

M. Borko

 Wigilia w SOSW w Uśnicach

W dniu 20 grudnia br. uczestniczyliśmy w wigilii w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Uśnicach. W korowodzie św. Mikołaja wzięli udział nasi uczniowie z klasy IC: Nikola Bużek, Mikołaj Dawid, Bartosz Piotrowski i Paulina, Staniaszek.

 

 

Wyniki konkursu fotograficznego

Konkurs fotograficzny „Moje Hobby” rozstrzygnięty! Do ścisłej czołówki zakwalifikowali się: Karolina Falkowska z I b, Jan Szempek z IV a, Kamil Brzeski z II a oraz Szymon Olszewski z klasy II c i właśnie jego zdjęcie spełniło wszystkie kryteria konkursowe. Szymon został laureatem dzięki zdjęciu, na którym przedstawił swoją pasję, jaką jest wędkarstwo. Gratulacje! Zapraszam do obejrzenia prac finalistów – tu, w galerii, jak też na holu na II piętrze szkoły.

Organizator A. Brzustewicz

 

Plebiscyt „Nauczyciel na Medal 2017”

 

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym odbył się organizowany przez Dziennik Bałtycki plebiscyt „Nauczyciel na Medal 2017”. Głosowanie odbywało się drogą sms-ową. Celem akcji było nagrodzenie nauczycieli kreatywnych, z pasją, którzy często poświęcają swój wolny czas, aby pracować z uczniem.

Każdy mógł oddać głos na zgłoszonego do plebiscytu nauczyciela. Akcji patronował marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych z powiatu sztumskiego pierwsze miejsce zajęła pani Agnieszka Iwańska-Warczak, a drugie pani Sylwia Kubik. Gratulujemy!

 

 

Spotkanie opłatkowe w internacie

 

Internacka społeczność spotkała się przy stole wigilijnym 19 grudnia br. Na uroczystość złożyły się: montaż muzyczno - słowny w wykonaniu pięciu mieszkanek internatu (A. Maliszewskiej, A. Sobocińskiej, N. Bużek, P. Ilbegi oraz K Matkiwskiej), pod kierownictwem p. H. Żyry i ks. K. Jakubowskiego; dzielenie się opłatkiem i życzenia, wieczerza, wizyta Mikołaja oraz wspólne śpiewanie kolęd.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: p. Marzena Zawisza – dyrektor naszej szkoły, p. Halina Stępień – Grajewska – kierownik internatu, p. Wiesława Krawczyńska – Blacha i p. Daniel Wesołowski.

Halina Żyra

Wigilia Środowiskowa

W dniu 14 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach odbyła się coroczna Wigilia Środowiskowa. Wzięli w niej udział rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły, pracodawcy, absolwenci, przedstawiciele współpracujących ze szkołą organizacji i instytucji.

Spotkanie rozpoczęło przedstawienie jasełkowe, przygotowane przez szkolną grupę teatralną i wokalno-muzyczną (opiekunowie: A. Iwańska – Warczak, J. Mroczkowska, W. Wędrychowski). W przedstawieniu udział wzięli uczniowie: N. Bużek (IC) , M. Dąbrowski (IIF), A. Ołdak(IVC), W. Beutler (II B), J. Dominik (II A), K. Cendrowska (II B), K. Brzeski (II A) , K. Wiśniewski (II A), K. Soliński (II A), W. Paduch(II A), Ł. Pyrka (II A), B. Wittstock (II A), M. Pazio (II A), M. Dawert (IA).

Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie: A. Maliszewska(IB), K. Falkowska (IB), M. Wierzbowska (IIC), K. Kulecka (IIC), P. Wojtacka (IIB), A. Ścisłowski (IIIA) – keyboard, B. Szwed (IIIA) – akordeon. Gościnnie wystąpili także : Kazimierz Nieścier ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku oraz Mateusz Nieścier (skrzypce).

Odpowiednie nagłośnienie zapewnili Jakub Wawer (IIC) oraz Patryk Grzechulski (IV A).

Dekorację sali wykonali uczniowie klas: IA, IIB, IIF, IIIC i IIIG oraz absolwenci Krzysztof Konefał i Michał Zaniewski pod kierunkiem N. Markiewicz i A. Iwańskiej-Warczak.

Goście mieli również okazję spróbować tradycyjnych potraw wigilijnych, przygotowanych przez uczniów szkoły (pod kierunkiem: A. Kobusińskiej, Z. Krzemińskiej, H. Łukomskiej, P. Olszewskiego, A. Żółtowskiego).

Uczestnicy spotkania zostali obdarowani drobnym upominkiem w postaci świątecznych pierników.

Całość koordynowała A. Ciosek.

Spotkanie wigilijne, które po raz pierwszy odbyło się trzy lata temu z inspiracji Dyrektora Szkoły Marzeny Zawiszy, stało się tradycją w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach.

Więcej zdjęć w zakładce GALERIA

A. Ciosek

Życzenia świąteczne z Elbląga

Ks. Damian Papierowski – koordynator Szkolnych Kół Caritas - przysłał życzenia świąteczne dla wszystkich pracowników i uczniów naszej szkoły.

Halina Żyra

Przygotowania do wigilii środowiskowej

Przygotowania do spotkania wigilijnego trwają. Podejrzeliśmy próbę przed jasełkami, które przygotowuje pani Agnieszka Iwańska-Warczak. Posłuchaliśmy ukradkiem  kolęd w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów i pani Jolanty Mroczkowskiej.

 Wkrótce zamieścimy w zakładce Galeria materiały z fotorelacji Koła Fotograficznego z wigilii środowiskowej.

Agnieszka Brzustewicz–opiekun Koła Fotograficznego

 

Funkcjonowanie służby ochronnej i informatycznej

O tym, jak funkcjonuje służba ochronna i informatyczna w Zakładzie Karnym nr 1 i w Zakładzie Karnym nr 2 w Grudziądzu, dowiedziała się klasa II c podczas wycieczki przedmiotowej. Ze względu na tajemnicę nie wolno pisać o tym, co uczniowie zobaczyli i usłyszeli. Nie mogliśmy też robić zdjęć, ale wycieczka była bardzo ciekawa. Koniecznie trzeba dodać, że realizacja tego zadania była możliwa dzięki pomocy pracowników Zakładu Karnego w Sztumie. Toteż serdecznie dziękujemy zastępcy dyrektora tej placówki p. K. Rymerowi za załatwienie pozwolenia na wejście do zakładów w Grudziądzu, natomiast p. A. Ścisłowskiemu za załatwienie wszystkich formalności oraz za towarzyszenie klasie podczas wycieczki.

Halina Żyra – wychowawczyni klasy II c

 

Młodzieżowa Rada Powiatu

W dniu 11.12.2017r. uczennice z naszej szkoły: Magdalena Zelmańska, Katarzyna Wittstock, Aleksandra Kwiatkowska, Julia Ossowska uczestniczyły w sesji Młodzieżowej Rady Powiatu

Monika Borko

 

Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii

1 grudnia 2017 r odbył się Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii. W konkursu przystąpiło 11 osób z klas II B, II c, III C.  Konkurs składał się z 51 pytań otwartych. Zwycięzcy : III miejsce - Olszewski Szymon klasa II C; II miejsce - Paweł Tubaja klasa III C; I miejsce - Natalia Westfal klasa II B. Gratuluje wygranym! Konkurs organizowała nauczyciel języka angielskiego Nadiya Markiewicz

OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

Dnia 29.11.2017 r. odbył się szkolny etap XXVIII olimpiady Teologii Katolickiej „Pokój i nadzieja Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”. Podobnie jak w latach ubiegłych nasi uczniowie byli zainteresowani tym religijnym konkursem. W etapie szkolnym wzięło udział 6 uczniów . Etap szkolny polega na rozwiązaniu testu. Pytania są opracowywane przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Elbląskiej. Na zmagania z pytaniami uczniowie mieli 45 minut.

Najwyższe wyniki uzyskali :  Adam Ścisłowski z klasy  III a, Justyna Stępak z klasy II b oraz Paulina Wojtacka z klasy II b.                                      

Na poziomie diecezjalnym szkołę będzie reprezentował Adam Ścisłowski, któremu życzymy powodzenia.

Organizatorami etapu szkolnego byli : katecheci  mgr Waldemar Cieślicki, ks. mgr Kajetan Jakubowski oraz mgr Halina Żyra.                                                                                            

W. Cieślicki

 

Pomagamy, pomagamy…

Kończy się jedna z akcji pomocy  - mowa o akcji  na rzecz bezdomnych zwierząt umieszczonych w schronisku w Tczewie. Nasze działania wspiera Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, panią Moniką Borko.  Jak zawsze jesteście wrażliwi na krzywdę psów i kotów i świetnie sprawdzacie się w roli niosących pomoc. Zebraliśmy sporo: niepotrzebne Wam koce, ręczniki, zabawki po Waszych pupilkach, co nieco smakołyków dla zwierzaków. Niedługo to przeliczymy, bo jest za co Was chwalić! Wszystkim dotychczasowym darczyńcom dziękujemy, a szczególne chciałabym wyróżnić na początek Kasię O. z IV b za  wielkie serce (na zdjęciu jej piesek i zbiórka na naszą akcję), Karolinę F. z I b za prawie codzienne doglądanie akcji i jej wspieranie oraz klasie III b za wspólną inicjatywęJ Wkrótce relacja z podsumowania akcji. Tymczasem można jeszcze przynosić rzeczy do 15 grudnia do p. A.Brzustewicz.

A.Brzustewicz

 

 

VII Sztumska Gala Wolontariatu

VII Sztumska Gala Wolontariatu odbyła się 05 grudnia 2017 r. w Sztumskim Centrum Kultury.

Na tę uroczystość z naszej szkoły zaproszone zostało Szkolne Koło Caritas wraz z opiekunami. W czasie Gali wolontariusze przyjęli podziękowania za swoją działalność i otrzymali piękne symbole – serca. Natomiast opiekunowie, p. Halina Żyra, p. Agnieszka Iwańska – Warczak i ks. Kajetan Jakubowski, już tradycyjnie, dostali statuetki.

Tę Galę uświetniły występy uczniów. Z naszej szkoły wystąpili: Alicja Sobocińska, Ksenia Matkiwska, Aleksandra Maliszewska i Wojciech Paduch. Wykonali utwory wokalne i instrumentalne.

P. Halina Żyra, p. Agnieszka Iwańska – Warczak oraz ks. Kajetan Jakubowski przyjęli również podziękowania jako wolontariusze „Daru Serca” w Sztumie.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, którego najważniejszym elementem był okolicznościowy tort.

Halina Żyra – opiekun SKC

 

 

Olimpiada HIV-AIDS STOP

1 XII w sali Starostwa Powiatowego odbyła Olimpiada HIV-AIDS STOP. Wzięli w niej udział zwycięzcy etapu szkolnego wszkołach ponadgimnazjalnych powiatu sztumskiego. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów. Pierwsza część konkursu polegała na wypełnieniu testu zawierającego pytania zarówno zamknięte, jak i otwarte. Sukcesem w niej było zakwalifikowanie się do etapu drugiego, w którym uczestnicy odpowiadali na pytania ustnie. Do tego właśnie etapu spośród naszej piątki dostały się dwie osoby: Magdalena Paluch z kl. III b i Paweł Tubaja z klasy III c, notabene z największą liczbą punktów. Po podsumowaniu wyników części pisemnej i ustnej okazało się, iż mamy dwoje laureatów. Magdalena Paluch zajęła miejsce 3., zaś zwycięzcą konkursu okazał się Paweł Tubaja. Cieszymy się podwójnie, bo to również promocja szkoły, a Magdzie i Pawłowi gratulujemy.

M. Krawczyńska-Blacha

 

70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych 

Cech Rzemiosł Różnych w Sztumie jest silnie związany z naszą szkołą poprzez uczniów odbywających swoje praktyki zawodowe w zakładach rzemieślników sztumskich. Organizujemy również wspólnie różne uroczystości.

24 XI 2017 r. wzięliśmy aktywny udział w świętowaniu 70-lecia Cechu. Obchody rozpoczęły sięudziałem zaproszonych gościw mszy świętej w kościele pw. św. Anny. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor  p. M. Zawisza, kierownik praktycznej nauki zawodu p. P. Smolarczyk oraz poczet sztandarowy z opiekunem p. K. Lewandowskim. Nasi uczniowie pełnili  także role chorążych pocztu Cechu Rzemiosł Różnych w Sztumie. Kolejnymi punktami programu były: poświęcenie okolicznościowej tablicy pamiątkowej na ścianie budynku Cechu i przemarsz bulwarem zamkowym do sali widowiskowo-teatralnej w Sztumskim Centrum Kultury, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Wysłuchaliśmy wystąpień gości, informacji na temat okolicznościowej publikacji napisanej przez sztumskiego historyka, Andrzeja Lubińskiego oraz poznaliśmy historię powstania najwyższego odznaczenia rzemiosła –szabli Kilińskiego.

Po wręczeniu odznaczeńregionalnych i rzemieślniczych osobom zasłużonym dla pomorskiego rzemiosła uczniowie naszej szkołyprzedstawili część artystyczną. Swoje talenty wokalne prezentowali: Alicja Sobocińska (kl. IV b), Adam Ścisłowski (kl. III a), Maja Wierzbowska (kl. II c), Wojciech Paduch (kl. II a), Ksenia Matkivska (kl. I b), i Aleksandra Maliszewska (kl. I b). Przygotowani zostali przez nauczycielki: p. J. Mroczkowską i M. Krawczyńską – Blachę.

Nasza szkoła zadbała nie tylko o strawę duchową, ale również o tę dla ciała. Goście mieli okazję skosztować potraw przygotowanych przez uczniów klas żywienia i usług gastronomicznych pod kierunkiem p.p. A. Kobusińskiej i H. Łukomskiej. Byliśmy odpowiedzialni także za obsługę gości. Sądząc po ilości podziękowań i gratulacji spisaliśmy się na medal zarówno śpiewając, jak i gotując czy obsługując gości.

M. Krawczyńska-Blacha

Pierwsze Forum Samorządów Uczniowskich w Dzierzgoniu

Dnia 01.12.2017r. uczestniczyliśmy w Pierwszym Forum Samorządów Uczniowskich w Dzierzgoniu. Rozważaliśmy kompetencje Samorządów Uczniowskich oraz planowaliśmy nowe pomysły do realizacji.

Monika Borko

 

Wycieczka do Poznania

Frida Kahlo i Diego RiveraPolski kontekst – to tytuł wystawy, którą obejrzeliśmy w poznańskim Centrum Kultury Zamek  w nieco chłodny grudniowy piątek. To jedyna w swoim rodzaju prezentacja sztuki wybitnych meksykańskich malarzy w Polsce. Polskie konteksty to fotografie Berenice Kolko – fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach jej życia oraz Fanny Rabel – uczennicy Kahlo i współpracownicy Diego Rivery (obie artystki polskiego pochodzenia). Oprócz prac Kahlo i Rivery obejrzeliśmy także współczesne grafiki meksykańskiej grupy artystycznej meXylo.
W ogrodzie rezydencji niemieckiego cesarza Wilhelma II  na Dziedzińcu Różanym przyjrzeliśmy się zespołowi rzeźb plenerowych Magdaleny Abakanowicz 5 Figur, przedstawiających antropomorficzne istoty bez głów. Mieliśmy także czas, by wstąpić na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich i poobserwować zawody jeździeckie (Cavaliadę) oraz pozachwycać się na przykład wyrobami z ceramiki, szkła czy drewna na Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych.

W czasie wycieczki opiekowały się nami p. Anna Witka i p. Agnieszka Iwańska-Warczak.

Agnieszka Iwańska-Warczak

 

Nasza stypendystka

27 listopada br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok 2017/2018.

Z naszej szkoły stypendium otrzymała uczennica z klasy II c Roksana Jarzembińska, która osiągnęła najwyższe w szkole wyniki w nauce (średnia ocen 5,4).

Podczas uroczystości w Gdyni Roksanie towarzyszył jej, dumny z córki, tata p. Grzegorz Jarzembiński.

Państwu Jarzembińskim gratulujemy córki, a Roksanie sukcesu.

Halina Żyra – wychowawczyni klasy II c

 

Jak „dostać się” do policji?

Klasa II c skorzystała z życzliwości Komendy Powiatowej w Sztumie i zaprosiła jej przedstawicielki na spotkanie, które odbyło się 21 bm.

Panie policjantki przede wszystkim powiedziały o tym, jakie kryteria trzeba spełniać, aby ubiegać się o pracę w policji. Przedstawiły proces rekrutacji oraz omówiły specyfikę pracy w tym zawodzie.

Uczniowie chętnie zadawali pytania i prosili o wyjaśnienie zawiłości proceduralnych.

Halina Żyra – wychowawca klasy II c.

Klasa II c w teatrze

09 listopada br. klasa II c wraz z wychowawczynią była w Teatrze Dramatycznym w Elblągu na operze „Krakowiacy i Górale”. Sztuka wszystkim podobała się bardzo, przede wszystkim ze względu na ponadczasowość treści i wymowy, mimo że powstała w XVIII w. Poza tym spektakl był ciekawie opracowany, gdyż realizatorzy doskonale wykorzystali możliwości teatru i artystów.

Poza odrobiną nauki w tym dniu klasa, już tradycyjnie, zafundowała sobie i relaks.

Halina Żyra

„Idźmy naprzód z nadzieją – św. Jan Paweł II”

Dnia 12 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji XVII Dnia Papieskiego pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją – św. Jan Paweł II”.

Dobrze dobrane treści, poezja, prezentacje multimedialne i wystrój sali wprowadziły wyjątkową atmosferę uroczystości oraz dobrze oddały bogactwo nauczania Jana Pawła II.

Na scenie swoje talenty recytatorskie i lektorskie prezentowali uczniowie klasy II c : Aleksandra Kwiatkowska, Julia Ossowska, Klaudia Kulecka i Szymon Olszewski.

Uroczystość została przygotowana przez  p. Waldemara Cieślickiego, ks. Kajetana Jakubowskiego oraz p. Halinę Żyrę.

W. Cieślicki

Wycieczka przedmiotowa

05.10. 2017 r. uczniowie z grupy zawodowej technik rolnik uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do gospodarstwa liczącego 2250 ha znajdującego się w Cieszymowie.

W gospodarstwie tym uprawia się kukurydzę, rzepak, lucernę, zboża, Duży areał stanowią użytki zielone. Gospodarstwo prowadzi hodowlę i selekcję wysokowydajnego bydła mlecznego. Ma na swoim koncie liczne nagrody z regionalnych i krajowych wystaw.Spotkaliśmy się z zarządcą Cieszymowa p. Maciejem Bauryczym, który w sposób zajmujący i fachowy zaprezentował uczniom osiągnięcia tego gospodarstwa. Mieliśmy okazję obejrzeć nowoczesną oborę na 520 krów, wyposażoną w jedną z największych hal udojowych typu karuzela firmy GEA. Układ hali udojowej to tzw. rybia ość. Hala przy trzykrotnym doju jest w stanie obsłużyć na dobę ponad 1000-1200 krów.

Była to bardzo pouczająca i ciekawa wycieczka przedmiotowa.

  

  „Kolorowe Love"

W salach Sztumskiego Centrum Kultury od 6 października 2017r. oglądać można prace pani Iwony Czeszejko-Sochackiej. Obecna wystawa - „Kolorowe Love" - to jak mówi artystka – malarstwo unoszące dusze, często chowające odrobinę wzruszeń. Zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

 

BohaterON – włącz historię!

Uczniowie klasy IA, IB i IC oraz mieszkańcy internatu na przełomie września i października wzięli udział w akcji BohaterON rozpropagowanej w szkole przez p. Wojciecha Wędrychowskiego.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek. Biorąc udział w projekcie, uczniowie kształcili postawę patriotyczną oraz wrażliwość społeczną.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie.

Prace koordynowały p. N. Markiewicz oraz A. Iwańska-Warczak.

 

 

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole.

Europejski Dzień Języków obchodzony jest w całej Europie corocznie 26 września. Ma on zachęcić Europejczyków do nauki języków obcych (nie tylko tych używanych na terenie Europy), a także propagować zalety różnorodności językowej.

W naszej szkole z okazji tego święta odbyły się konkursy językowe z języka niemieckiego i angielskiego. 

26.09.2017 r. odbył się konkurs wiedzy o Australii, zorganizowany przez panią Katarzynę Mettel. Uczestniczyło w nim 16 uczniów naszej szkoły. Największą wiedzę na temat tego kraju posiadał Michał Malinowski z klasy IIIB, który zdobył pierwsze miejsce. Na drugim miejscu z tą samą liczbą punktów znaleźli się Wojtek Bekier i Wojtek Mazurkiewicz z klasy IC.

Tego samego dnia odbył się również  konkurs z języka niemieckiego "Leseverstehen- Rozumienie Tekstu Czytanego". Udział wzięło 12 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Konkurs zawierał zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte. Pierwsze miejsce z maksymalną liczbą punktów zajęło 2 uczniów: Michael Witka z klasy IV a oraz Michał Malinowski z klasy III b. Konkurs zorganizowała pani Agnieszka Brzustewicz.

27.09.2017r. pani Agnieszka Grabara przeprowadziła konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. W konkursie brali udział uczniowie klas: IB, IC, IIIB i IVC. Najlepsze wyniki uzyskali:

Nikolas Gorczyński z klasy IB,
Wojtek Mazurkiewicz, Bartosz Piotrowski, Radosław Szewc, Sebastian Caputa z klasy IC,
Julia Klinkowska z klasy IIIB
Grzegorz Lewandowski i Kevin Kuźma z klasy IVC.

 Nagrodami w konkursach były oceny z języka angielskiego lub niemieckiego.

W ramach DJO odbyła się również zbiórka i wystawa plakatów promujących naukę języków obcych. W galerii znajdują się niektóre z nich.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom!

 

Gdański Salon Maturzystów.

Dnia 28 września br. młodzież klas  czwartych technikum brała udział w  „Salonie Maturzystów – „Perspektywy 2017”.
Wycieczka edukacyjna, pod opieką nauczycieli  Agnieszki Iwańskiej-Warczak, Lucyny Bejm oraz Krystyny Bronk  miała na celu dostarczenie uczniom rzetelnych informacji dotyczących tegorocznej matury oraz rekrutacji na studia na rok akademicki 2017/2018.
Gdański Salon Maturzystów to  cykliczna impreza targowa organizowana przez Fundację Perspektywy.  W  tym roku szkolnym odbyła się w dniach 28-29 września na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 6.
Ofertę edukacyjną zaprezentowały niemal wszystkie uczelnie wyższe regionu pomorskiego, a także z całej Polski. Jak co roku maturzyści mogli liczyć na informacyjne spotkania i warsztaty z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. Największym  zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z języka angielskiego oraz matematyki.
Krystyna Bronk

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

Z okazji Waszego Święta
- my, dziewczyny,
życzymy każdemu Chłopcu:

ü   dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,

ü  ciastek - tylko tych najsłodszych

ü  samochodów - tylko tych najszybszych

ü  zabaw - tylko najweselszych

ü  przygód - tylko najciekawszych ...

ü  i butów - takich, co najlżejsze, w których wszędzie mógłbyśdotrzeć!

 

 

W środowy wieczór 27 września 2017 roku w internacie Zespołu Szkół Zawodowych odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczęta przygotowały gazetkę, na której znalazły się życzenia dla chłopaków, konkursy (np. kto zje najszybciej jabłko czy wymieni najwięcej mieszkanek internatu z imienia i nazwiska), a także coś słodkiego na osłodę.

 

OGŁOSZENIE

 

Agro Show 2017

Przez cztery dni trwały największe targi rolnicze Agro Show 2017 w Bednarach. Maszyny i urządzenia rolnicze pokazało ok. 800 wystawców z Polski i zagranicy. Uczestniczyło w nich blisko 150 tysięcy zwiedzających,  zajmowały prawie 120 ha powierzchni ekspozycji. Poza sprzętem na targach byli obecni producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin, firmy z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. Wystawa była organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
22 września uczniowie naszej szkoły w przewadze z grupy zawodowej technik rolnik wraz z opiekunami uczestniczyli w tym wydarzeniu. Nowością w tym roku była organizowana specjalnie dla szkół ścieżka edukacyjna, w ramach której na różnych stoiskach prezentowana była obsługa nowoczesnych maszyn rolniczych oraz innowacyjne rozwiązania techniczne. Uczniowie naszej szkoły prowadzili merytoryczną dyskusję z prowadzącymi zajęcia, wykazując się przy tym dużą znajomością techniki rolniczej.

\

 

Interesujesz się sztuką? Przyjdź! Zobacz! My już obejrzeliśmy! Warto!

8 września 2017 rokuspotkaliśmy się (uczniowie kl. IB, IIA, IIIA, IIIB, IIF IVA) w Sztumskim Centrum Kultury, aby obejrzeć  prace niemieckiej artystki, Corinny Kidoń. Obrazy - charakteryzujące się bogatą gamą kolorystyczną - są pełne światła i fascynacji otaczającym światem.

A.I.W

 

Internacka integracja

Początek roku szkolnego to czas integracji nie tylko klas pierwszych w szkole, ale także mieszkańców internatu, którymi są uczniowie z różnych szkół i klas. Dlatego już 11 września br. zostało zorganizowane ognisko. Przygotowaniem jego zajęli się mieszkańcy placówki wraz z kierownikiem internatu p. H. Stępień – Grajewską i p. D. Wesołowskim. W czasie trwania spotkania młodzież miała okazję do wypełnienia innych niż codziennie zadań, bliższego poznania się, a także innej formy kontaktu z wychowawcami, p. H. Żyrą i p. M. Borko.

Wprawdzie jesienny chłodek nie sprzyjał dłuższemu siedzeniu przy ognisku, jednak już pieczenie kiełbasek, towarzyszące mu rozmowy i żarty były przyjemnym przeżyciem.

H. Żyra

 

Spotkanie z przedstawicielem KUHN

13 lutego 2018r. w szkolnej sali konferencyjnej Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach odbyło się niecodzienne spotkanie uczniów klas technikum rolniczego z przedstawicielem handlowym maszyn rolniczych KUHN.

Przez 1,5 godziny mieliśmy okazję zapoznać się z szeroką gamą rozsiewaczy i opryskiwaczy  produkowanych przez tego producenta. Prowadzący w sposób ciekawy i merytoryczny przybliżył budowę i zalety każdej z prezentowanych maszyn. Uczniowie wysłuchali nowych informacji z dużym zainteresowaniem. Miłym  akcentem spotkania były konkursy z nagrodami ze znajomości  prezentowanych maszyn. Z pytaniami poradzili sobie bardzo dobrze uczniowie z klasy IVA, którzy zgarnęli wszystkie nagrody.

Jolanta Mroczkowska

Targi Polagra-Premiery

19 stycznia 2018 roku młodzi rolnicy z naszej szkoły wraz z opiekunami, nie zważając na trudne warunki pogodowe wyruszyli do Poznania na największe spotkanie biznesowe dla sektora rolniczego w Polsce i Europy Środkowo-Wschodniej, czyli  targi Polagra – Premiery. Targi te odbywają się w cyklu dwuletnim  i są doskonałym źródłem wiedzy o nowościach rynkowych oraz miejscem prezentacji innowacyjnych technologii rolniczych. Nie mogło nas tam zabraknąć. Pomimo wczesnej pory wyjazdu humory dopisywały i bez przeszkód dotarliśmy do Poznania. Uczniowie mieli okazję po raz kolejny zapoznać się z bogatą ofertą maszyn rolniczych oraz na bieżąco obserwować najnowsze rolnicze rozwiązania.

Jolanta Mroczkowska

Urzekł nas „Narzeczony na niby”

Czy małe, niewinne kłamstewko może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do totalnej katastrofy? A może dopiero jak wszystko się w życiu rozpada, możliwe staje się poukładanie wszystkiego od nowa? My już to wiemy, bo wraz z naszym wychowawcą p. Andrzejem Żółtowskim 18 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę do kina „Krewetka” w Gdańsku.

Na miejsce zbiórki uzgodniliśmy sztumski dworzec kolejowy. Stamtąd bezpośrednim pociągiem dojechaliśmy do dworca PKP w Gdańsku Głównym. Podróż mijała nam miło i przyjemnie, a to za sprawą wspólnych rozmów. Kino „Krewetka”, na tych którzy go nie znali, wywarło miłe wrażenie.  Ci, którzy już w nim byli, miło zawitali po raz kolejny.

Z dość szerokiego repertuaru zdecydowaliśmy się na obejrzenie polskiej, romantycznej komedii „Narzeczony na niby” z Julią Kamińską, Piotrem Stramowskim, Sonią Bohosiewicz, Piotrem Adamczykiem, Barbarą Kurdej-Szatan, Tomaszem Karolakiem i Dorotą Kolak.

Ten film może się podobać.  Opowiada o Karinie, która próbuje z całych sił stworzyć pierwszy szczęśliwy związek. Ale mężczyzna, któremu oddała swoje serce, wydaje się być bardziej zainteresowany sobą, niż nią. Tak się złożyło, że jedno nieprzewidziane zdarzenie i jedno małe kłamstewko zamieni jej uporządkowane życie w prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wtedy szybko okaże się też, że każdy z bohaterów ma tak naprawdę coś do ukrycia.

Ale nie będziemy opowiadać fabuły do końca. Kto nie widział, niech też jedzie do kina. A film na pewno pokochają ci, którzy wierzą, że o prawdziwą miłość warto walczyć, nawet jeśli zaczyna się mocno niefortunnie.

Chyba wszyscy uznali, że wycieczka do kina była udana. Film był warty obejrzenia, a my spędziliśmy ze sobą dużo czasu.

Klasa III B

Zbiórka na rzecz schroniska w Tczewie

Udało się! Już po raz drugi pokazaliśmy, że nie jesteśmy obojętni wobec zwierząt. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodzieży przekazaliśmy na rzecz schroniska w Tczewie jedzenie, zabawki oraz koce.Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

M.Borko

Rozstrzygnięcie konkursu "Używasz-Przegrywasz"

W grudniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Używasz - Przegrywasz" , którego organizatorami była Komenda Powiatowa Policji w Sztumie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Sztumie. Prace przedstawione przez uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych tworzą kalendarz na rok 2018. Naszą szkołę reprezentują prace wykonane przez Kamilę Cendrowską z klasy 2b, Karolinę Schufreidę z klasy 2f oraz Weronikę Czeszejko z klasy 2f.

M. Borko

 Wigilia w SOSW w Uśnicach

 

W dniu 20 grudnia br. uczestniczyliśmy w wigilii w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Uśnicach. W korowodzie św. Mikołaja wzięli udział nasi uczniowie z klasy IC: Nikola Bużek, Mikołaj Dawid, Bartosz Piotrowski i Paulina, Staniaszek.

 

 

 

Wyniki konkursu fotograficznego

Konkurs fotograficzny „Moje Hobby” rozstrzygnięty! Do ścisłej czołówki zakwalifikowali się: Karolina Falkowska z I b, Jan Szempek z IV a, Kamil Brzeski z II a oraz Szymon Olszewski z klasy II c i właśnie jego zdjęcie spełniło wszystkie kryteria konkursowe. Szymon został laureatem dzięki zdjęciu, na którym przedstawił swoją pasję, jaką jest wędkarstwo. Gratulacje! Zapraszam do obejrzenia prac finalistów – tu, w galerii, jak też na holu na II piętrze szkoły.

Organizator A. Brzustewicz