Imprezy 2016/2017

ROK SZKOLNY 2016/2017

DZEŃ ZE SŁUŻBAMI MUNDUROWYMI

W ubiegły piątek, 9 czerwca, grupa technik informatyk (innowacja służba więzienna) z klasy II c miała okazję pomagać  w niecodziennym festynie o nazwie „ Dzień ze służbami mundurowymi” organizowanym przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Sztumie przez Policję, Państwową  Straż Pożarną i Zakład Karny w Sztumie.

Atrakcji było co nie miara! I to nie tylko dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej – bo to oni byli adresatami imprezy, ale i dla naszych informatyków, ponieważ uczestniczyli oni  we wszystkich pokazach i działaniach:  pomagali w rozłożeniu stanowisk, smażyli frytki dla odwiedzających festyn, obsługiwali stanowisko Dj’a, byli animatorami podczas zabaw dla dzieci, malowali twarze przedszkolakom, pilnowali porządku,  a także jeden z naszych uczniów był statystą w pokazie akcji ratunkowej straży pożarnej, gdzie odegrał rolę poszkodowanego w wypadku samochodowym.

Otrzymaliśmy również podziękowania od służb mundurowych za pomoc oraz zaproszenie na podobny festyn za rok J My również dziękujemy za wspaniałą atmosferę!

Dzień Dziecka klasy I c

Klasa I c czciła Dzień Dziecka zabawą i grillowaniem. Poprzedziło je przygotowanie w formie zakupów i zorganizowania sprzętów. Zakupy dzień wcześniej zrobiły Ola Kwiatkowska i Julka Ossowska, korzystając z pomocy taty Oli. Sprzętu użyczył klasie, zawsze gościnny i życzliwy dla nas, proboszcz parafii św. Anny w Sztumie ks. Andrzej Starczewski. Ksiądz Dziekan przyjął nas na swoim terenie, czyli przy plebanii. Zatroszczył się o nas również ks. Kajetan Jakubowski, który nie tylko pomógł w przygotowaniach, ale towarzyszył nam podczas świętowania. Samo grillowanie to był popis umiejętności kulinarnych głównie Szymona Olszewskiego i Adriana Wiśniewskiego.

Klasa solidarnie wzięła udział we wszystkim, czego wymagała wybrana przez nią forma spędzenia tego dnia.

Bardzo dziękuję tym, którzy sprawili, by Dzień Dziecka upłynął w serdecznej atmosferze.

Halina Żyra – wychowawca klasy.

 

 

Odpoczynek i nauka

Klasa I c postanowiła odpocząć i jednocześnie pogłębić swoją wiedzę, więc 18 maja br. wybrała się do Muzeum Zamkowego do Malborka. Tego dnia odpoczywała od zajęć edukacyjnych w szkole, a wzbogaciła wiedzę o informacje na temat byłej stolicy krzyżackiej, zwiedzając Muzeum. Przewodnik oprowadzający klasę mówił nie tylko o historii tego miejsca, ale także przekazał ciekawostki o średniowiecznym świecie.

Pogoda była wspaniała, humor również.

W wyprawie do tego szczególnego miejsca towarzyszyły klasie p. Agnieszka Iwańska – Warczak i wychowawczyni.

Halina Żyra – wychowawca klasy.

 

 

Włoskie praktyki

30 maja pierwsza grupa uczniów uczestnicząca w projekcie "Zagraniczne mobilności uczniów i kadry pedagogicznej ZSZ w Barlewiczkach" wyjechała do Włoch. Najpierw czekała nas podróż autokarem do Modlina, tam nastąpiła zmiana środka lokomocji na samolot, którym dolecieliśmy do Bolonii i stamtąd znowu autokarem - do Rimini. Leżące nad Adriatykiem miasto podobne jest do Sopotu. Poruszanie się po nim jest bardzo łatwe. Samodzielne podróże autobusami wydały nam się łatwe już od pierwszego dnia. Codziennie przez 5 dni mamy zajęcia z języka włoskiego prowadzone przez autentyczną Włoszkę. Tłumaczenie zawiłości włoskiego odbywa się jednak w kilku językach. Rozmawiamy po angielsku, włosku, polsku, a nawet niemiecku. Wszyscy poznaliśmy już swoich pracodawców. Informatycy pracują w szkole, rolnicy w gospodarstwie agroturystycznym z winnicą, budowlańcy na budowie, mechanicy w warsztatach samochodowych. Najlepiej jest żywieniowcom, bo właściciele restauracji ich nakarmią i napoją. Praca w kuchni, wbrew pozorom nie jest jednak lekka, zwłaszcza, jeśli przez kilka godzin czyści się krewetki. Ale atmosfera jest fajna, bo Włosi to niezwykle weseli i przyjaźni ludzie. Poznaliśmy już pierwsze smaki Włoch: pizzę, lody i inne. Wkrótce czeka nas wycieczka do Florencji.

 

 

Wycieczka do Gruczna

Dnia 26.04.2017 roku uczniowie z klas rolniczych (IA, IIA, IIIA) wraz z opiekunami uczestniczyliśmy w wycieczce przedmiotowej do Gruczna - wsi znajdującej się w województwie kujawsko- pomorskim .

            Tym razem celem wyprawy było poznanie owczarni pani Justyny Ziemniewskiej, gdzie zobaczyliśmy owce takich ras jak: cakiel podhalański, świniarka i wrzosówka, wykorzystywanych tam jako "kosiarki" do trawy. Wypasa się je na terenie Parku Krajobrazowego Dolnej Wisły - dzięki czemu chronione są unikatowe rośliny.

            Kiedy weszliśmy do owczarni, niespodziewanie zobaczyliśmy świnię o sierści owcy. Dowiedzieliśmy się, że to mangalica - tradycyjna węgierska rasa świń.  Ponoć smak przetworów wytwarzanych na bazie jej mięsa ceni wielu smakoszy. Kolejnym punktem programu było ognisko. Przyjemnie było ogrzać się przy ogniu oraz pojeść pieczone kiełbaski. Gdy głód został zaspokojony, zwiedziliśmy zabytkowy młyn (zbudowany w 1888 roku). We wnętrzu budynku zachowała się większość maszyn i urządzeń do produkcji mąki. Na ścianach wisiały opatrzone metryczkami wiechcie starych gatunków zbóż takich jak: pszenica płaskurka, orkisz, proso, owies szorstki oraz żyto krzyca. Ciekawym zjawiskiem była piwnica do przechowywania lodu, który w dawnych czasach zastępował lodówki. Ostatnim punktem naszego pobytu na tych terenach była osada olęderska w Chrystkowie. Urzekła nas mennonicka chata z 1770 roku. Właściciel obiektu obszernie i ciekawie przybliżył nam historię tego miejsca.

            I tak z nową wiedzą i zebranymi informacjami ruszyliśmy w drogę powrotną .

 

 

KOMBOFERENCJA '17 - II Ogólnopolska Konferencja Budowlana, Gdańsk

Już po raz drugi wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Budowlanej, która odbyła się 20 kwietnia na Politechnice Gdańskiej. Przedstawiono na niej 16 referatów. Prelegenci reprezentowali uczelnie wyższe Politechniki Łódzką, Opolską, Gdańską, PWSZ w Krośnie, SGGW w Warszawie oraz ZSZ im. St. Staszica w Barlewiczkach. Nasi uczniowie  (klasa IIIc, technik budownictwa przedstawili dwa referaty: Alicja Ołdak i Dawid Mejer referat "Mosty naj..." , a Małgorzata Książak i Robert Godlewski referat: "Powrót do przeszłości, czyli o budynkach naturalnych i zrównoważonych". Nasz udział w imprezie był możliwy dzięki wsparciu firmy LEIER z Malborka. Prezentacje naszych uczniów spotkały się z życzliwym przyjęciem

 

Konkurs "Wykombinuj Most 2017" (19-21 kwietnia 2017)

Po raz czwarty wzięliśmy udział w konkursie "WYKOMBINUJ MOST" na Politechnice Gdańskiej. Zasady konkursu są następujące: trzyosobowe drużyny mają za zadanie w ciągu 7 godzin zbudować most o rozpiętości przęsła 100 cm mając do dyspozycji jedynie 8 arkuszy kartonu i 1 litr kleju. Zwycięża drużyna, która wykona konstrukcję o najkorzystniejszym stosunku wytrzymałości do masy. W tym odbyła się jubileuszowa X edycja konkursu. Wzięło w niej udział 32 drużyny, reprezentujące uczelnie wyższe: Politechniki Gdańską, Łódzką, Śląską, Warszawską, Białostocką, Rzeszowską, Krakowską, Poznańską; SGGW w Warszawie oraz Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Szkoły ponadgimnazjalne reprezentowały: ZSZ w Barlewiczkach, PCE z Lęborka, ZST w Kartuzach. Nasza szkoła w tym roku wystawiła dwie drużyny z klasy IIIC (technik budownictwa): G.Lewandowski, M.Książak, D.Mejer  ("Budowlańcy ze Staszica 2"), R.Godlewski, P.Kordan-Zacharski, K.Kłos ("Uważajcie na niego"). Opiekunami drużyn byli: prof. S.Saczuk i prof. W.Wędrychowski.

 

.Nasz udział w impreziie był możliwy dzięki wsparciu firmy LEIER z Malborka - patrona pracowni budowlanej. Zespoły zajęły w klasyfikacji ogólnej 8 i 11 miejsca, w kategorii największa przenoszona siła - miejsca 4 i 7.  Znów byliśmy lepsi niż niektóre uczelnie i najlepsi ze szkół średnich. 

Przedświąteczny pracowity czas

Przed każdymi świętami nasze Koło Caritas ma dużo pracy. Tak było też przez tegoroczny Wielki Post, gdyż włączyliśmy się w akcję zbiórki żywności na świąteczne paczki dla potrzebujących oraz w przygotowanie tych paczek. Odbyło się ono w domu parafialnym parafii św. Anny w Sztumie. Pracę wykonywaliśmy we współpracy z uczniami z innych szkół oraz z Parafialnym Kołem Caritas.

W robienie paczek zaangażowały się uczennice z klasy III b – Dorota Kapuścińska, Patrycja Kruszyńska i Alicja Sobocińska.

Razem z nami pracował ks. Kajetan Jakubowski.

Wszystkim bardzo dziękuję za poświęcenie czasu.

Halina Żyra – opiekun SKC

 

Wycieczka przedmiotowa

29.03.2017 roku uczniowie z technikum rolniczego z klas od I do IV uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Bramki w województwie kujawsko-pomorskim gdzie znajduje się w pełni zrobotyzowana obora holendra pana Arenda Jana Hendriksa. Jest to obora wolnostanowiskowa, w której przebywa ponad 200 krów dojnych Po oborze oprowadził nas sam właściciel oraz pani Joanna Aerts z firmy Lely. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się jak działają roboty oraz zapoznać się z programem,który je obsługuje. W oborze nie brakowało innych nowości chociażby roboty podgarniające paszę i czyszczące posadzki szczelinowe na korytarzach spacerowych. Wyjazd do Bramkibył okazją nie tylko do zwiedzania nowoczesnej obory Pana Hendriksa lecz również możliwością podpatrzenia i przeniesienia rozwiązań przez niego wprowadzonych na własne podwórko

 

Pola Nadziei w Sztumie

Ogólnopolska akcja Pola Nadziei w Sztumie odbyła się 01. 04. 2017 r. W jej ramach młodzież z naszego Szkolnego Koła Caritas kwestowała na ulicach miasta, na rzecz Stowarzyszenia Dar Serca w Sztumie.

W akcji uczestniczyli: Małgorzata Książak i Grzegorz Lewandowski z Klasy III c; Patrycja Kruszyńska i Natalia Nowak z klasy III b; Aleksandra Jędrzejewska z klasy II c; Wiktoria Beutler z klasy I b i Roksana Jarzembińska z klasy I c.

Poza mną młodzieżą opiekowała się p. Agnieszka Iwańska – Warczak.

Wszystkim serdecznie dziękuję.

Halina Żyra – opiekun SKC

 

Wycieczka przedmiotowa

W dniu 15 03 2017 roku uczniowie z klasy III a z grupy technik rolnik wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej doFermy Doświadczalnej firmy Cargill położonej w Czapelkach . Ośrodek ten prowadzi testy żywieniowe dla wszystkich grup produkcyjnych trzody chlewnej, brojlerów i indyków w warunkach porównywalnych do istniejących na fermach hodowlanych.Uczestnicy wyjazdu mogli przez ponad 2 godziny wysłuchać praktycznego wykładu i zapoznać się z wynikami i technikami prowadzonych prac doświadczalnych.
Szczególnego podkreślenia wymaga staranna troska o przestrzeganie zasad bioasekuracji, które są podstawą bezpieczeństwa zdrowotnego stada. Aby móc zwiedzić i poznać pracę na fermie uczniowie zostali ubrani „od stóp do głów” w „kosmiczne” kombinezony. Na trasie do budynków gospodarczych trzeba było przechodzić przez śluzy i maty dezynfekcyjne.
Wyjazd był niezwykle udany nie tylko pod względem merytorycznym, ale spełnił także rolę integrującą grupę młodych hodowców i rolników.

 

JEDYNY TAKI BAL

Dnia 11 lutego 2017 roku czwartoklasiści naszej szkoły wraz z osobami towarzyszącymi spotkali się na balu studniówkowym. Co prawda już dorosłej, ale jednak młodzieży podczas zabawy towarzyszyło liczne grono pedagogiczne. Jak tradycja nakazuje bal odbył się 100 dni przed maturą. Rozpoczęło go uroczyste przemówienie Pani dyrektor Marzeny Zawiszy oraz maturzystów- Magdaleny Koteckiej i Mikołaja Bereziuka.

Po przemówieniu nadszedł czas na poloneza. Pierwsze minuty były jednymi z bardziej stresujących minut życia każdej pary. Okazało się, że stres był zbędny i wszystko wyszło baśniowo.

Przerwy w tańcu uzupełniane były odgrywanymi skeczami, w których uczniowie mogli pochwalić się swoimi ukrytymi talentami.

I nagle wizja tańczących par przeniosła wszystkich do baśniowego świata, bo przecież każda kobieta od najmłodszych lat marzy o tym by zostać księżniczką i w tym właśnie dniu ich marzenia się spełniły. Na sali panowała prawdziwa rewia mody. Panie ubrane były w rozmaite kreacje, co sprawiło, że każda była dystyngowana i niepowtarzalna. Po prostu jedyna w swoim rodzaju…

Czarującym damom towarzyszyli wytworni  Panowie. Kilku z nich podczas zabawy wprawiło nas w humorystyczny nastrój przyodziewając elementy stroju „regionalnego”. Koledzy z klasy 4a, adekwatnie do swego zawodu, o północy niczym Kopciuszek zrzucili swoje lakierki i odtańczyli poloneza w równie eleganckim obuwiu ochronno-roboczym (klasyczne filcałko-gumiałki firmy Nike).

Całość komponowała się fenomenalnie, więc nic dziwnego że każda kobieta chciała u swego boku mieć takiego Księcia.

Ku radości wszystkich obecnych cały czar tamtejszej nocy nie prysł wraz z godziną 00:00, dzięki czemu zabawa trwała do samego rana.

Po zakończeniu balu każda z par odjechała swoja karocą ku wschodzącemu słońcu, ze świadomością, że do egzaminu dojrzałości ze 100 dni zostało już tylko 99.

 

 

 

Klasy I c i I b w kinie

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym, ale zapewne nie ostatni, wybraliśmy się poza miasto. Odwiedziliśmy Elbląg, a w nim przede wszystkim kino, by dla odstresowania obejrzeć superfilm Był sobie pies. Edukację połączyliśmy z przyjemnościami, a towarzyszyli nam: nasze wychowawczynie i ks. Kajetan.

Uczniowie klasy I c.

 

Spotkanie opłatkowe w internacie

W niecodziennym nastroju minęło popołudnie 14 grudnia br. w internacie. Tego dnia odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe, które w naszej szkole było jednym z kilku elementów przygotowania do Bożego Narodzenia. Na tę okoliczność mieszkańcy internatu, pod kierunkiem wychowawców, przygotowali montaż muzyczno – słowny składający się z tekstów tematycznie związanych ze zbliżającymi się świętami oraz kolęd i piosenek również odnoszących się do świąt. Spotkanie rozpoczęło się w świetlicy internackiej, gdzie poza wprowadzeniem w postaci montażu było czytanie fragmentu Ewangelii, o narodzinach Jezusa, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Pozostała część uroczystości miała miejsce w stołówce, gdyż była to (częściowo przygotowana przez mieszkańców internatu) wieczerza.  

W tym uroczystym momencie życia internackiego mieszkańcom towarzyszyli: dyrektor szkoły p. Marzena Zawisza, kierownik internatu p. P. Radomski i nauczyciele – wychowawcy.

Halina Żyra

 

 

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach na szlaku kultury - Poznań

Kilkoro uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach, interesujących się - szeroko rozumianą - sztuką, udało się w grudniowy piątek na wycieczkę do największego miasta w Wielkopolsce, Poznania. Celem wyjazdu było poznanie zabytków miasta, a także obejrzenie kilku wystaw jak również uczestniczenie w Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych.

Przygodę z kulturą, uczniowie wraz z opiekunami p. Alicją Bartnicką (plastyk SCK
w Sztumie) i p. Agnieszką Iwańską-Warczak (n-l ZSZ), zaczęli od obejrzenia poznańskiej rezydencji niemieckiego cesarza Wilhelma II – ostatniej rezydencji  siedziby cesarskiej jaka powstała w Europie, wzniesionej na początku XX wieku na wzór średniowiecznych zamków - jako symbol panowania niemieckiego w Wielkopolsce. Uczestnicy wycieczki zajrzeli także do przylegającego do zamku ogrodu, gdzie na Dziedzińcu Różanym zobaczyli 5 Figur  - zespół rzeźb plenerowych, autorstwa Magdaleny Abakanowicz, przedstawiających antropomorficzne istoty bez głów.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Stary Rynek - jedno z najciekawszych miejsc
do odwiedzenia w Poznaniu. Po drodze, w tle ul. Św. Marcin, minęli instalację Pegazy – ciekawy pomysł
na zaaranżowanie przestrzeni publicznej.Na rynku mieli okazję podziwiać renesansowy ratusz, a o godzinie 12.00 byli świadkami trykania się dwóch blaszanych koziołków, ukazujących się w wieżyczce nad zegarem umieszczonym we frontowej elewacji. Duże wrażenie na uczniach wywarły kolorowe domki budnicze
z charakterystycznymi podcieniami, w których niegdyś handlowano rybami, świecami i solą.
Z zaciekawieniem obejrzeli również pręgierz - słup zwieńczony rzeźbą kata z mieczem w ręku, będący miejscem wymierzania kar i studzienkę Bamberki - figurkę przedstawiającą kobietę w charakterystycznym stroju bamberskim, z nosidłami i konwiami używanymi w winiarstwie.

Kolejny punkt wycieczki stanowiła Galeria Miejska Arsenał, w której uczestnicy zaplanowali obejrzenie dwóch wystaw: Tkanki i O piękna niepełnosprawności! Ideą pierwszej wystawy była prezentacja prac współczesnych polskich artystów nawiązujących w swojej twórczości do motywu tkania, a drugiej, niemieckiego artysty, skonfrontowanie osób pozbawionych niepełnosprawności z problematyką dyskryminacji i wykluczenia osób niepełnosprawnych.

Z Arsenału już tylko kilka kroków dzieliło fascynatów sztuki od Muzeum Narodowego. Tu, wśród zbiorów sztuki zachodnioeuropejskiej – m.in. malarstwa niderlandzkiego, flamandzkiego czy hiszpańskiego i sztuki polskiej, uczniowie spędzili czas wolny. Duże wrażenie wywarły na uczniach zbiory obrazów Malczewskiego, Chełmońskiego, Podkowińskiego, Gierymskiego,  Boznańskiej, a także rzeźby Laszczki, Szymanowskiego, Dunikowskiego czy Szapocznikow.

Ostatnim etapem wycieczki był Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych, odbywający się
na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zainteresowani mieli okazję zobaczyć unikatowe prace z różnych dziedzin sztuki, w tym prace malarzy, rzeźbiarzy oraz artystów ludowych. Dodatkową atrakcją była możliwość zakupienia oryginalnej ceramiki, szkła, biżuterii, ubiorów oraz ciekawych elementów wystroju wnętrz. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywała  się Cavaliada – impreza jeździecka. I na niej także nie zbrakło uczniów Zespołu Szkół Zawodowych.
Agnieszka Iwańska-Warczak

 

Narodowe Święto Niepodległości

Apel z okazji Święta Niepodległości na stałe wpisał się do kalendarza imprez Zespołu Szkół Zawodowych. Kilka dni po tej uroczystości uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu upamiętniającym tę ważną dla Polaków datę.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było najważniejszą sprawą dla narodu polskiego, który od ponad 123 lat znajdował się
pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Rozbiory i utrata własnej państwowości nie załamały jednak narodu polskiego, w którym przetrwała wola istnienia i uparte dążenie do odzyskania niepodległości.

Inscenizację słowno-muzyczną uzupełnił wstęp pani Dyrektor, Marzeny Zawiszy
oraz komentarz pana Krzysztofa Lewandowskiego.

Artyści i organizatorzy spektaklu zebrali zasłużone brawa. Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna oraz co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: wolność i patriotyzm.

Apel przygotowali uczniowie klas IA i IC pod opieką pani Agnieszki Iwańskiej-Warczak, pana Wojciecha Wędrychowskiego i pana Krzysztofa Lewandowskiego, odpowiedzialnego także za oprawę multimedialną.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za pomoc w organizacji apelu.
Agnieszka Iwańska-Warczak

Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem. (…)

Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!

Staff Leopold, Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!

 

JUBILEUSZ SZKOŁY

Jubileuszowe uroczystości z okazji 50 - cio lecia ZSZ i 40-to lecia powstania ZSR odbyły się 10 listopada 2016. Po mszy św. w kościele p.w. św. Anny w Sztumie w szkole  odbyła się konferencja. Rys historyczny szkoły przedstawił na niej prof. W. Wędrychowski (patrz prezentacja).  Głos zabrali następnie byli dyrektorzy: G. Zasadzki, J. Skamarski, E. Doering, E. Czapiewska, L. Płocharski, A. Kastelli - Smolińska. O osiągnięciach współczesnych i podpisanym właśnie projekcie (budowa nowych warsztatów) opowiedziała dyr. M. Zawisza i starosta Powiatu Sztumskiego W.Cymerys.   Na zakończenie spotkania wręczone zostały uczniom szkoły stypendia starosty oraz podziękowania dla zasłużonych dla szkoły osób.  Następnie goście udali się na pamiątkowe zdjęcie na dziedzińcu oraz odsłonięcie jubileuszowej tablicy w  hollu szkoły.

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10 listopada grupa teatralna „Velum” : W. Paduch Ic, K. Cendrowska Ib, R. Jarzembińska Ic, A. Wiśniewski  Ic (opiekunowie prof. A. Iwańska-Warczak i prof. W. Wędrychowski) oraz grupa wokalna: M. Wierzbowska Ic, A. Ścisłowski IIa, M. Kotecka IV b, D.Szarszewski IVc  (opiekun prof. J. Mroczkowska) wraz z uczniami z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie (opiekun R. Ździennicki) wzięli udział w inscenizacji słowno-muzycznej  przygotowanej na Święto Niepodległości obchodzone w Zakładzie Karnym w Sztumie (fot. red. J.Piesik Dziennik Bałtycki)

 

Warsztaty plastyczne w Sztumskim Centrum Kultury

Grupa uczniów mających zacięcie plastyczne uczestniczyło 4 listopada 2016r. w warsztatach plastycznych odbywających się pod kierunkiem pani Alicji Bartnickiej w Sztumskim Centrum Kultury.

Celem zajęć było zachęcenie uczniów do uczestnictwa w zajęciach, a także przypomnienie wiadomości dotyczących rysunku, takich jak: zasady kompozycji obrazu, walor i światłocień.

Uczestnicy najpierw wykonali mały szkic, a potem przenieśli go na większy format, stosując perspektywę i światłocień.

 

Agnieszka Iwańska-Warczak

Uroczystość z okazji Dnia Papieskiego

Tradycją naszej szkoły jest, że wraz z całą Polską czcimy Dzień Papieski. Na tę okoliczność przygotowujemy uroczysty apel, by przypomnieć i pogłębić naukę św. Jana Pawła II, który jest niepodważalnym autorytetem.

W tym roku uroczystość odbyła się 18 października. Złożyły się na nią: montaż słowny i prezentacje multimedialne. Uczniowie z klas I b i I c krótko przypomnieli sylwetkę jednego z największych Polaków. Ze wspomnień o św. Janie Pawle II zaprezentowali te, które świadczą o jego niezwykłej wrażliwości. Ponadto przedstawili utwory poetyckie poświęcone naszemu rodakowi. Nie zabrakło też refleksji płynących ze słów i opisów czynów Świętego.

Uroczystość przygotowali: Halina Żyra, Waldemar Cieślicki i ks. Kajetan Jakubowski.

Halina Żyra

 

Nasi uczniowie w Muzeum Stutthof

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Muzeum Stutthof w Sztutowie. Muzeum powstało na terenie byłego obozu koncentracyjnego, który funkcjonował od 02 września 1939 r. do 09 maja 1945 r., czyli najdłużej spośród obozów położonych na terenie Polski.

Uczniowie zwiedzili to miejsce 20 września br. Celem było pogłębienie wiedzy na temat II wojny światowej, a także zobaczenie miejsca, o którym czytali i rozmawiali podczas zajęć języka polskiego. Relacja przewodnika oprowadzającego młodzież skoncentrowana była na przedstawieniu faktów z życia więźniów i przybliżeniu metod represji stosowanych przez system nazistowski.

Młodzież z uwagą wysłuchała wszystkiego, o czym mówiła p. przewodnik, z zaciekawieniem oglądała eksponaty muzealne i w wielkim skupieniu uczciła minutą ciszy (w krematorium) pamięć pomordowanych w obozie.

Halina Żyra

 

Wycieczka przedmiotowa klasy III B

Dnia 15 września 2016 r. uczniowie klasy III B wraz z p.p. Zdzisławą Krzemińską oraz   Heleną Łukomską odwiedzili  w ramach wycieczki przedmiotowej restaurację "Gothic Cafe & Restaurant " na zamku w Malborku. Już samo wejście do restauracji o pięknej aranżacji wnętrza zaciekawiło uczestników wycieczki. Czekał na nich stół pięknie nakryty zastawą stołową i udekorowany bukietami świeżych kwiatów. Na wstępie obsługa restauracji zaserwowała uczniom naleśniki z twarogiem wiejskim i sosem malinowym. Dekoracja potrawy świeżymi owocami  zaciekawiła klasę, a  pyszny smak naleśników zaskoczył wszystkich. Właściciel restauracji Bogdan Gałązka zdradził tajemnicę techniki sporządzania tego dania. Omówił także przygotowane specjalnie dla uczestników wycieczki dania z karty menu. Były to:  zielony kurczak na  marchewce z orzechami; pieczona karkówka z kaszą gryczaną, warzywami i sosem grzybowym; królik z białymi warzywami, kopytkami i groszkiem; wędzona słonina z chlebem razowym, cebulką i pietruszką oraz deser- sernik z rosą dekorowany świeżymi owocami i musem malinowym.

 Profesjonalizm Bogdana Gałązki, ogromna wiedza, życzliwość, przystępność i umiejętność  budowania relacji z młodymi ludźmi  sprawiły, że wyjazd był dla uczniów niezapomnianym przeżyciem. Byli pod wrażeniem pasji, z jaką opowiadał o restauracji,  a także energii i poczucia humoru. W chwilach przerwy młodzież upajała się cudownym widokiem ogrodu. Świeże, zielone zioła i mury zamku pasowały do siebie idealnie.

Podsumowując, uczniowie są bardzo zadowoleni z wyjazdu zorganizowanego w ramach wycieczki przedmiotowej - pierwszy raz zetknęli się  z takim sposobem nauki. Mogli zobaczyć, poczuć  i poznać z bliska jak wygląda świat gastronomii. To tylko utwierdziło ich w przekonaniu, że chcą pracować w tym zawodzie.  Miejsce okazało się magiczne i wymarzone na taką okazję. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni wyszukanym smakiem dań, wysmakowanym wystrojem wnętrz i przemiłą atmosferą.
Będą polecać znajomym   restaurację "Gothic Cafe & Restaurant ":)

Zdzisława Krzemińska