Imprezy 2014/2015

Wyjazd studyjny do Katalonii

Wyjazd studyjny do Katalonii odbył się w dniach od 20  do 26 kwietnia br. We wtorek 21 kwietnia około 13:00 dotarliśmy na miejsce naszego zakwaterowania do hotelu "Samba" w Lloret de Mar.  Po zjedzeniu obiadu zwiedzaliśmy miasto, kąpaliśmy się w morzu i opalaliśmy się. Następnego dnia pojechaliśmy na rynek lokalnych produktów. Katalończycy najbardziej cenią to, co ich lokalne, na drugim miejscu biorą pod uwagę produkty hiszpańskie, a na trzecim dopiero produkty europejskie. Po zapoznaniu się z lokalnymi produktami pojechaliśmy do ogrodów Botanicznych Gaudiego, w których było przepięknie! Wieczorem z przewodnikiem zwiedzaliśmy Lloret. Kolejnego dnia udaliśmy się do gospodarstwa 'Mas Bes.- Salija", gdzie oglądaliśmy nowoczesną hodowlę krów mlecznych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Dowiedzieliśmy się o stosowanych metodach chowu bydła, sposobach zadawania pasz oraz warunkach utrzymania zwierząt. Następnie pojechaliśmy do gospodarstwa, w którym obejrzeliśmy ekologiczną hodowlę świń rasy durock-landrance. Gospodarz opowiadał nam między innymi o ilości sztuk trzody chlewnej, o ilości  hektarów, na których rozciąga się gospodarstwo i o zyskach i stratach. Pod koniec dnia zapoznaliśmy się ze sposobem chowu owiec, które były sprzedawane na mięso. Ostatniego dnia pobytu pojechaliśmy do Barcelony i zwiedzaliśmy to przepiękne miasto. Pani Pilot zapoznała nas z tradycją tego miasta, z jego zabytkami i dziełami Gaudiego. Oglądaliśmy katedrę Sagrade Familie, pomnik Krzysztofa Kolumba, stadion camp nou, stadion olimpijski i wiele innych ciekawych budowli oraz pomników kultury. W sobotę po obiedzie około godz. 13.00 wyruszyliśmy do Polski.

            Tak oto w skrócie przebiegła nasza wycieczka na wyjazd studyjny do Katalonii.

 

Barlewiczki zapraszają uczniów  !

Dzień Otwarty Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach

Dnia 29 kwietnia 2015 roku Zespól Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach gościł w swoich podwojach młodzież z gimnazjów w: Ryjewie, Starym Targu, Przezmarku, Mikołajkach, Czerninie, Dzierzgoniu i Sztumie. Dzień Otwarty szkoły co roku odwiedza młodzież okolicznych gimnazjów, by zapoznać się z pełną ofertą szkoły .

Uczniowie zaproszonych szkół ,pod opieka starszych kolegów ze Staszica, mieli możliwość zwiedzić szkołę: sale lekcyjne, pracownie zawodowe, internat oraz obejrzeć  liczne ekspozycje przygotowane przez uczniów i nauczycieli szkoły. Zaprezentowali się też pracodawcy współpracujący ze szkołą. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje

 „ Matematyka wokół nas”, „Zapomniane zawody”, czy  „Historia zawodowa”. Gimnazjalistów zainteresowała też prelekcja  i wystawa dotycząca bezpłatnej praktyki zawodowej w Wielkiej Brytanii w ramach programu Erasmus+.

 Najwięcej emocji jednak wzbudził pokaz ciągników, które zostały zaprezentowane na dziedzińcu szkoły przez uczniów klas rolniczych . Z kolei uczniowie klas gastronomicznych, pod opieką nauczycieli zawodu, przygotowali poczęstunek dla gimnazjalistów i ich nauczycieli.

Specjalne podziękowania kierujemy w kierunku Cukierni Ciacho Ryszarda Kozakiewicza, PSS Społem, Piekarni Rutka PPH Andrzeja Rutki, Cukierni Sankiewicz za zapewnienie poczęstunku dla naszych gości.

F

„Historia zawodowo!”

Podczas Dnia Otwartego Koło Miłośników Historii przedstawiło projekt „Historia zawodowo!”. Członkowie tego koła postanowili pokazać nam historię nie tylko od strony wojen, powstań i bitew. Tym razem tematyka dotyczyła obyczajowości i szeroko rozumianej kultury. W ramach projektu uczniowie klasy IIIB przygotowali prezentacje na różne tematy ,m.in.: mody damskiej i męskiej w średniowieczu  oraz potraw podawanych na średniowiecznych dworach, wystroju wnętrz w oświeceniu i wiele innych.

Natomiast uczennice klasy IIF uczące się w zawodzie fryzjera, zaprezentowały tematy im bliższe. Zajęły się  najbardziej modnymi fryzurami od XIV do XVIII wieku. Prezentacje mieli okazję obejrzeć uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych z naszego powiatu. Prace Koła Miłośników Historii można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

 

„Historia zawodowo!”

W dniu 24 kwietnia odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas czwartych.  Obecni na niej byli : przewodniczący Komisji Edukacji p. Ryszard Mazerski, naczelnik Wydziału Edukacji, Ochrony Zdrowia, Kultury i Sportu p. Aneta Kwiatkowska, ks. Andrzej Starczewski, delegacja Zakładu Karnego w Sztumie pod. dowództwem por. Piotra Szymańskiego - Sztym.  Świadectwa ukończenia szkoły wręczyli dyrektor Marzena Zawisza oraz wychowawcy:  Agnieszka Brzustewicz (klasa IV b),  Krystyna Bronk (klasa IVc), Agnieszka Iwańska-Warczak (klasa III, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych). Wręczono także nagrody za działalność w wolontariacie, osiągnięcia sportowe i udział w konkursach przedmiotowych. Nagrody działaczom Szkolnego Koła Caritas wręczyli ks. A. Starczewski i opiekun Koła -  Halina Żyra.  Uroczystość pożegnania absolwentów połączono z rocznicą urodzin por. Z. Romańczuk - Kowalewskiego (relację filmową ze złożenia wieńców obejrzeć można w dziale Multimedia). Część artystyczną - kabaret "Tak wyglądała nauka w naszej szkole" przygotowali uczniowie klasy III a. Relację filmową z tego wydarzenia obejrzeć można na telewizorze w hollu w budynku głównym szkoły. Uroczystość tradycyjnie przygotowali wychowawcy klas trzecich: H Stępień-Grajewska, A.Adamczyk, W. Wędrychowski.

 

 „Budowlańcy ze Staszica” zakwalifikowani na „WYKOMBINUJ MOST 2015”

Drużyna  składzie: Kacper Rymer, Karol  Nicgorski, Cezary Klimek (uczniowie klasy III C, kierunek technik budownictwa) została decyzją komisji  (prof. dr hab. inż. J. Chróścielewski , prof. dr hab. inż. K. Wilde, dr hab. inż. M. Rucka, inż. O. Wysocki) zakwalifikowana na konkurs organizowany przez Koło Naukowe Mechaniki Budowli KoMBo działające przy Katedrze Mechaniki Budowli i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.  W konkursie, który odbędzie się w dniach 6-8 maja br, weźmie udział 34 zespoły z uczelni wyższych i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku nasza drużyna (w takim samym składzie) za wykonany most płytowy uzyskała 1 miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych, 4 jako placówka edukacyjna i  ogólnie 13 miejsce. Zespół uzyskał także nagrodę za referat prezdstawiony na konferencji naukowej.

 

Gość z Instytutu Pamięci Narodowej

                Uczniowie naszej szkoły 13 kwietnia 2015 r. mieli  przyjemność goszczenia na lekcji historii Przemysława Szloska, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej.

                Pan Przemysław poprowadził z uczniami klasy I A technikum lekcję na temat mordu polskich komandorów Marynarki Wojennej. Wykład był bardzo ciekawy, poszerzył informacje o polskiej flocie wojennej po pierwszej wojnie światowej, jej genezie i rozwoju. Oczywiście, głównym celem wizyty gościa z IPN –u było przedstawienie losów komandorów Marynarki Wojennej po drugiej wojnie światowej. Niestety, nie różnią się one od sytuacji żołnierzy AK po wojnie. Pan Przemysław przybliżył nam sposoby prześladowania i  przesłuchiwania  komandorów. Dowiedzieliśmy się, w jaki perfidny sposób UB chciało ukryć zwłoki  bohaterów II RP zamordowanych za to, że nigdy nie zgodzili się na ponowne zniewolenie kraju. Niestety, za swoją nienaganną postawę moralną ponieśli najwyższą ofiarę. Chwała bohaterom!

„75 rocznica zbrodni katyńskiej”

                W 2015 roku mija 75 rocznica zbrodni katyńskiej. W całym kraju w różny sposób czczono pamięć  tej straszliwej zbrodni dokonanej na polskich oficerach i inteligencji przedwojennej Polski.

Również uczniowie naszej szkoły postanowili uhonorować wspomnieniem ofiary stalinowskiego terroru.

Jak najlepiej to zrobić? Postanowiliśmy zbudować pomnik trwalszy niż ze spiżu. Jak tego dokonać? Po prostu pamiętać. W tym celu uczniowie  naszej szkoły postanowili pogłębić swoją wiedzę na ten temat i pochwalić się nią. Dogodnym sposobem sprawdzenia  wiedzy na forum publicznym był  udział w konkursie tematycznym.

                26 marca w Zespole Szkół w Sztumie odbył się konkurs pod tytułem: „75 rocznica zbrodni katyńskiej”. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Sztumski.

Szkołę naszą w konkursie reprezentowali uczniowie klas pierwszych: Szymon Kosmala z klasy I A technikum oraz Szymon Drozdowski z klasy I F Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o zaproszeniu Szymona Drozdowskiego na wręczenie nagród, które odbyło się 9 kwietnia. Szymon, uczeń szkoły zasadniczej konkurując z maturzystami liceum ogólnokształcącego  o profilu humanistycznym zajął bardzo wysokie trzecie miejsce, deklasując wielu licealistów.

 

O TYTUŁ „SZKOŁY ZAWODOWYCH PERSPEKTYW”

W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do udziału w II edycji konkursu „Szkoła zawodowych perspektyw”. Celem konkursu  jest zwrócenie uwagi, jak ważną rolę w szkole pełni szkolny doradca zawodowy oraz jak ogromne znaczenie dla uczniów ma jego wsparcie w wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Warunkiem do otrzymania tytułu i dyplomu „Szkoła zawodowych perspektyw” jest uzyskanie co najmniej 80  punktów(na 100 możliwych)  za 10 zadań. W skład jury wchodzą przedstawiciele organizatora konkursu.
Konkurs rozpoczął się 16 lutego 2015 r. i potrwa do 30 czerwca 2015 r.

KALAMBURY- JAKI TO ZAWÓD?

26 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się konkurs kalamburów „Jaki to zawód?”. Przeprowadzenie zmagań  było jednym z zadań konkursu „ Szkoła zawodowych perspektyw”, do którego przystąpiliśmy. . W konkursie, którego celem było uzmysłowienie uczniom różnorodności zawodów i kompetencji przydatnych w tych zawodach, uczestniczyli przedstawiciele klas zawodowych. Konkurs nie należał do łatwych, ponieważ uczestnicy za pomocą pantomimy lub podania kilku kompetencji przydatnych w danym zawodzie,  musieli odgadnąć  takie zawody jak np. złotnik, konduktor, nurek czy makler. Rywalizacja była zaciekła. Po dogrywce ostatecznie zwyciężyła drużyna reprezentująca klasy I G  i II G w składzie: Jakub Liedtke, Natalia Piekańska, Kubik Damian.

 

Literaccy milionerzy

            Już po raz siódmy w historii szkoły, 25 marca 2015 r. uczniowie klas czwartych mogli sprawdzić swoją znajomość lektur „przerabianych” na lekcjach języka polskiego i jednocześnie świetnie się bawić. Wszystko podczas „Literackich milionerów”,  konkursu organizowanego przez bibliotekę szkolną  na wzór telewizyjnych „Milionerów”.

Zgodnie z regulaminem, można było w razie niepewności skorzystać z czterech kół ratunkowych: pytania do publiczności, pół na pół, pytania do eksperta oraz zamiany pytania. W rolę eksperta wcieliła się pani Agnieszka Iwańska - Warczak, mająca wszystkie lektury w małym paluszku. Publiczność stanowili uczniowie klasy IV C, I C, III A. Odważnych maturzystów było 16. W tym roku sytuacja była bez precedensu, ponieważ zostały wykorzystane wszystkie  pytania. Na szczęście organizatorki, panie z biblioteki liczące się z taką sytuacją  miały przygotowane pytania dodatkowe, z którymi uczestnicy również sobie radzili. Udało się definitywnie  ustalić zwycięzców. Najlepsza była Barbara Kaczmarczyk, o jedną prawidłową odpowiedź za nią  Patryk Mleczek, oboje z klasy IV B.

Fundatorem zarówno nagrody głównej w wysokości 100 zł, jak i drugiej, w kwocie 50 zł była Rada Rodziców. Jej przedstawiciel, pan Zbigniew Śliwiński zasiadał w komisji czuwającej nad prawidłowym przebiegiem zmagań, wspólnie z p. dyr. Marzeną Zawiszą oraz p. Marzeną Januszko. Wszyscy uczestnicy oraz prowadzący zabawę otrzymali paczki ze słodyczami.  W roli Huberta Urbańskiego wystąpił Cezary Jarosiński, asystowała mu Patrycja Wierzbowska, zaś fotoreporterką była Kamila Umińska – uczniowie klasy II C.

M. Krawczyńska - Blacha

 

Konkurs fotograficzny organizowany przez Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie rozstrzygnięty!

Podczas tegorocznej Licealiady  pod hasłem „ Matematyczna wiosna” ,którą corocznie organizuje Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie, uczeń klasy II b-Piotr Synakiewicz otrzymał

I nagrodę w konkursie fotograficznym„ Matematyka w obiektywie”. Zdjęcia Piotra ukazywały elementy matematyki w architekturze. Oceniane były walory artystyczne nadesłanych prac oraz wskazanie przesłania-roli matematyki we współczesnym świecie. Gratulujemy zwycięzcy.

 

VIII Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich

19 marca 2015 r. odbył się w naszej szkole VIII Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich organizowany przez Starostwo Powiatowe w Sztumie, w tym roku we współpracy z nami. Wzięło w nim udział 14 zespołów reprezentujących koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz placówki oświatowe. Każdy zespół miał za zadanie przygotować tradycyjne potrawy serwowane zwykle podczas świąt wielkanocnych, koszyk wielkanocny podlegający ocenie konkursowej oraz piosenkę ludową lub regionalną. Spotkanie zaszczycili licznie przybyli goście, witani przez nas ułożonymi  na ich cześć  przyśpiewkami ludowymi. Uroczyście udekorowana sala rozbłysła wszystkimi kolorami, gdy uczestnicy wyłożyli swoje potrawy oraz przystroili świątecznie stoły. Wśród obecnych,  wiele osób ubranych było w stroje ludowe, co dodatkowo podkreślało charakter spotkania.

Punktem pierwszym przeglądu był opis  stołu, charakterystyka potraw, ich symbolika dokonywana przez przedstawiciela zespołu. Następnie grupy  śpiewały przygotowane przez siebie piosenki ludowe. Nasza „eksportowa” grupa muzyczna wykonała piosenkę zespołu Mazowsze pt. „Cyt, cyt…”

Jury pod przewodnictwem pani burmistrz  Dzierzgonia, Elżbiety Domańskiej  przyznało nagrody za koszyk wielkanocny. Największe wrażenie zrobił i na pierwszą nagrodę zasłużył koszyk wykonany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Zdzisławy Krzemińskiej. Ostatni punkt spotkania był niezwykle atrakcyjny, jako że polegał na degustacji wszystkich  smakowitości.

Cieszymy się, że zaangażowanie osób odpowiadających za organizację imprezy zostało dostrzeżone przez gości i nagrodzone wysokimi ocenami oraz wieloma miłymi słowami.

M. Krawczyńska - Blacha

 

Rozpoczynamy kolejny nabór do projektu

 „ Zdobywamy doświadczenie w Europie-praktyki zawodowe przymiarką do współczesnego rynku pracyProgramu Erasmus +

Zapraszamy klasy II technikum o specjalności technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych oraz technik informatyk do wzięcia udziału w projekcie. W ramach projektu uczniowie klas II będą mogli uczestniczyć w bezpłatnych praktykach zawodowych w Wielkiej Brytanii, w Plymouth. Praktyki te odbędą się w październiku 2015 roku.

Koszty podróży, organizacji praktyk zawodowych, zakwaterowania ,pełnego wyżywienia, przejazdów lokalnych, ubezpieczenia oraz programu kulturowego -wycieczek, dodatkowych zajęć z języka angielskiego są całkowicie pokrywane ze środków projektu.

Zainteresowane osoby proszone są o pobranie formularzy zgłoszeniowych z biblioteki szkolnej i dostarczenie  wypełnionych do 27 III 2015 roku.

 

"Miłość w poezji i piosence"

                4 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie poetycko - muzyczne "Miłość w poezji i piosence". Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy młodzież okolicznych szkół. Na zaproszenie odpowiedzieli uczniowie gimnazjum nr 1 oraz Niepublicznego Gimnazjum w Sztumie, a także Gimnazjum nr 2 w Czerninie. Uczestnicy, młodzi ludzie uzdolnieni artystycznie, recytowali wiersze o miłości autorstwa- poczynając od klasyków aż po współczesnych poetów. Śpiewano także piosenki reprezentujące różne gatunki muzyczne, od poezji śpiewanej przez pop, reggae aż po disco polo. Ponadto nasza uczennica Alicja Ołdak recytowała  własne wiersze.

                Na niezwykłą atmosferę spotkania wpływała również scenografia. Publiczność zasiadała przy stolikach tworzących klimat kawiarenki, w której częstowano gości kawą oraz ciastem upieczonym przez uczniów klasy technikum żywienia i gospodarstwa domowego.

                Wszyscy bawili się wyśmienicie. Goście - uczniowie klas gimnazjalnych wyrazili chęć uczestnictwa w podobnej uroczystości w przyszłym roku, jako, że tegoroczne spotkanie było drugim z kolei i powoli staje się tradycją.

                Przedsięwzięcie przygotowane zostało przez bibliotekarzy szkolnych, we współpracy z innymi nauczycielami oraz przez członków Sekcji Muzycznej Amatorskiej Grupy Teatralnej "Velum", działającej w szkole. Szczególnie zaangażowani uczniowie to: Alicja Sobocińska, Magda Kotecka, Angelika Wiciel, Piotr Bielunkiewicz i Kamil  Ludorf. Uroczystość poprowadziły: Nikola Markowicz i Sandra Wojciechowska.

 

Zajęcia   wyjazdowe

W dniach 19-20 lutego uczniowie  z klasy II b technikum żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w zajęciach wyjazdowych. Były to 2-dniowe warsztaty masarskie przeprowadzone przez Wielką Konfraternię Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła. Zajęcia odbywały się w Izbie Smaku w Parparach.

                Uczniowie w ramach warsztatów produkowali od podstaw kiełbasę wieprzową. W pierwszym dniu zajęć rozebrali część tuszy wieprzowej i – po szeregu czynności – przygotowali do suszenia surową kiełbasę. W dniu następnym uczniowie pod kierunkiem  Kanclerza Konfraterni  Witolda Cyranowicza przeprowadzili proces wędzenia.

                Zajęcia wyjazdowe miały na celu  podtrzymanie tradycji i dziedzictwa kulinarnego. Uczniowie zdani obecnie niemal całkowicie na żywność przemysłową docenili walory tradycyjnie wyprodukowanych wyrobów.

Z. Krzemińska

Konkurs wiedzy o patronie szkoły

Dnia 14 stycznia w bibliotece szkolnej przeprowadzony został konkurs wiedzy o patronie szkoły do udziału, w którym tradycyjnie zapraszani są uczniowie klas pierwszych. W tym roku „dało się” zaprosić 21 uczniów. Odpowiadali oni na pytania testowe dotyczące faktów z życia Stanisława Staszica. Najwyższe wyniki w konkursie uzyskały:

Wiktoria Kwaterska    klasa I B  16 punktów

Małgorzata Książak    klasa I C   14 punktów

Z Mikołajem do Uśnic

Na prośbę Rady Rodziców Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Uśnicach uczniowie i nauczyciele naszej szkoły dołączyli do zbiórki słodyczy na rzecz wychowanków tej placówki.

W dniu 19.12.2014 r. reprezentujący nasz Samorząd Szkolny uczniowie uczestniczyli w spotkaniu wigilijnym na terenie Ośrodka. Wspólnie z przedstawicielami Rady Rodziców przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży spotkanie ze Św. Mikołajem, w którego wcieliła się Klaudia Jarońska z klasy IV B. Każde dziecko otrzymało paczkę ze słodyczami.

 

Wigilia w internacie

Nastrój świąteczny odczuli  mieszkańcy internatu, już we wtorek 16 XII 2014 r. Przygotowana została uroczysta kolacja wigilijna, tradycyjnie świętowana każdego roku. Udało się pokonać przeszkody zewnętrzne w postaci braku własnej kuchni i stołówki. Nowi właściciele, Zakład Aktywizacji Zawodowej bardzo życzliwie podszedł do naszych pragnień. Mogliśmy skorzystać ze stołówki, mogliśmy zrobić w niej próby jasełek, no i panie z kuchni pomogły przygotować przepyszne potrawy wigilijne. W przygotowania zaangażowane było wiele osób. Wychowawczyni, p. Sylwia Kubik wraz z dziewczętami sporo czasu poświęciły na ulepienie pierogów o różnych smakach oraz zrobienie pasztecików. P. Jolanta  Mroczkowska tradycyjnie już zadbała o strawę duchową, czyli przygotowanie jasełek. Nie zapomniała  także o odpowiednim, świątecznym  wystroju  sali. Nawet sama dała się poznać jako autorka świątecznych wypieków.

Uroczystość rozpoczęła seniorka dziewcząt Ania Potapowicz witając  zaproszonych gości, wychowawców i mieszkańców internatu. Na jasełka złożyły się: czytanie Pisma Świętego, refleksyjne wiersze związane z tymi niezwykłymi świętami oraz przepięknie zaśpiewane przez utalentowane muzycznie dziewczęta kolędy i pastorałki. Zespół składał się z mieszkanek internatu: Ali Sobocińskiej, Ani Potapowicz, Aseny Ilbegi i Eli Srebnik. Gościnnie wystąpili: jako wokalistki Angelika Wiciel i Magda Kotecka oraz jako gitarzyści Kamil Ludorf i Piotr Bielunkiewicz.

Nastrojeni duchowo mieszkańcy mogli oddać się kosztowaniu wigilijnych smakołyków: pierogów z kapustą i grzybami oraz z serem, ryby, barszczu z pasztecikami, sałatek, a także ciast wszelakich. Uroczystość jest tradycją internatu. Od wielu lat obchodzi się ją niby tak samo, ale jednak zawsze inaczej. Na pewno zaś wyzwala takie same uczucia: radości z nadchodzących świąt, poczucia wspólnoty, niezwykłości chwili.

 

Wyjazd integracyjny klasy III a i II c.

W dniu 9 grudnia uczniowie klasy III a i II c wraz z opiekunami wyjechali do Gdańska, by wziąć udział w emocjonującej rozrywce – grze ASG, w której używa się replik broni do złudzenia przypominającej prawdziwą broń palną. W budynku starego szpitala w centrum Gdańska przez dwie godziny poziom adrenaliny nie spadał ani na chwilę. Strzelankom nie było końca, a uczestnicy mieli tylko jeden cel- wyeliminować rywali. Dodatkowej porcji emocji dostarczył uczniom seans w kinie 6D. Sądząc po opiniach uczestników, wyjazd był naprawdę udany!

 

Powiatowy Konkurs "Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego"

Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w powiatowym konkursie z zakresu wiedzy o ochronie zdrowia psychicznego „Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego”. Celem konkursu było  promowanie zdrowia psychicznego, kształtowanie stylów życia, zachowań prawidłowych i korzystnych dla zdrowia psychicznego uczniów oraz zapobieganie zaburzeniom psychicznym. Ponadto założeniem było promowanie wiedzy na temat zagrożeń mających wpływ na  zdrowie psychiczne oraz uczenie radzenia sobie w takich sytuacjach. Uczniowie w zespołach przygotowywali prezentacje multimedialne. W naszej szkole wykonano ich 11. 15 grudnia 2014 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu.

Spośród wszystkich prac Komisja Konkursowa nagrodziła prezentacje uczniów:

- klasy IV c - Arkadiusza Abramczyka, Adriana Orzoła, Dawida Aleksandrowicza oraz Piotra Frąszczaka – przyznając II miejsce;

- klasy III b - Aldony Biskupskiej, Kamila Nierzwickiego, Agnieszki Markiewicz i Nikoliny Markowicz – przyznając III miejsce.

Ponadto wyróżniona została praca uczniów klasy III b: Katarzyny Ossowskiej, Krzysztofa Rombalskiego, Anety Paszko i Adama Węglińskiego.

Opiekunami uczniów były panie: Anna Adamczyk, Ewa Raszczyk i Monika Borko.

 

XXV Olimpiada Teologii Katolickiej

Dnia 4 grudnia 2014 r. odbył się szkolny etap XXV Olimpiady Teologii Katolickiej „Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła”. Zawody I stopnia, czyli etapu szkolnego polegają na rozwiązaniu w ciągu 45 minut testu pisemnego (jednokrotnego i wielokrotnego wyboru) oraz odpowiedzi na otwarte pytania określające stopień przyswojenia wiadomości na podstawie wskazanych lektur. W zmaganiach uczestniczyło sześć osób. I miejsce zajęła Nikolina Markowicz z  kl. III b, II miejsce - Sebastian Prokopowicz z  kl. I b,

III miejsce  -  Weronika Murawska z kl. I b

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowała się Nikolina Markowicz, która uzyskała 27,5 pkt. Trzymamy kciuki za Nikolę 5 marca 2015 r. podczas etapu diecezjalnego.

Organizatorami olimpiady są oraz za przygotowanie uczniów odpowiadają p.p. W. Cieślicki, H. Żyra i  ks. A. Pazdyk.

 

Stypendia Prezesa Rady Ministrów

Dnia 26 listopada 2014 r. w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: chojnickiego, kościerskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworskiego, starogardzkiego, sztumskiego i tczewskiego. Dyplomy wręczył Wojewoda Pomorski R. Stachurski. Gratulacje stypendystom osobiście złożyła  Kurator Oświaty E. Wasilenko. Z naszej szkoły to zaszczytne wyróżnienie otrzymał Mateusz Giecewicz z klasy II c (wychowawca p. Ewa Raszczyk).

Gratulujemy.

„Sztumskie Talenty”

29 listopada artystyczna reprezentacja szkoły wzięła udział w I Festiwalu Artystycznym „Sztumskie Talenty 2014” organizowanym przez Sztumskie Centrum Kultury. Celem imprezy była prezentacja talentów artystycznych z terenu powiatu sztumskiego.

Jako szkoła byliśmy, bodaj najliczniejszą grupą. Wystawiliśmy bowiem nasze talenty 3 razy: zespół, solistkę w kategorii wokal oraz solistę w kategorii muzyka instrumentalna.

Zespół o nazwie Sekcja Muzyczna Amatorskiej Grupy Teatralnej „Velum” na co dzień wzbogacający o muzykę sztuki, inscenizacje i inne formy przygotowywane przez grupę teatralną wystąpił w składzie: Magda Kotecka, Kamila Umińska, Angelika Wiciel, Alicja Sobocińska, Daniel Szarszewski, Kamil Ludorf oraz Piotr Bielunkiewicz. Wykonał dwa utwory: „Wieża Babel” w wersji Metro oraz „Halleluyah” Leonarda Cohena.

Ala Sobocińska z I B, niewątpliwy talent muzyczny zaśpiewała dwie piosenki Adele „Chasing pavements” i „Someone like you”. Równie cenny, nowy muzyczny nabytek naszej szkoły, uczeń I G Piotr Bielunkiewicz zagrał na gitarze „Nothing Else Matters” zespołu  Metallica oraz wersję solową „Hotelu California” The Eagles.

Cieszymy się, że mamy w naszej szkole talenty, z których jesteśmy dumni i którym chce się poświęcać swój wolny czas na reprezentowanie nas wszystkich.

Marta Krawczyńska- Blacha

 

Wykłady w Wyższej Szkole Bankowej

W dniu 27 listopada 2014 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w cyklu wykładów zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową  w Gdańsku. Motto przewodnie spotkania brzmiało : „Młodzi stawiają na wiedzę i rozwój”.

Uczestniczyliśmy w dwóch wykładach.

Pierwszy - dotyczył zarządzania w biznesie. Prowadziła  go Agnieszka Czarnecka, pracownik Katedry Zarządzania. Poświęcony stylom kierowania prowadzony był niekonwencjonalną metodą, tzn. prowadząca odtwarzała fragmenty  znanych filmów fabularnych, w których poruszano kwestie związane z zarządzaniem, a następnie  z wplecionymi elementami dyskusji omawiany był  problem przedstawiony w scence

Kolejny wykład dotyczył zagadnień związanych z rynkiem pracy i sposobów poruszania się na  nim, a także tego jak tworzyć profesjonalne, pozostające w pamięci pracodawcy CV. Prelekcję prowadziła Magdalena Kozłowska - osoba pracująca jako headhunter, przy tym charakteryzująca się sporym poczuciem humoru. Wiedza przekazywana przez prowadzącą była przedstawiona w sposób zabawny, ale zweryfikowany o jej doświadczenie zawodowe. Połączenie obu tych elementów czyniło wykład niezwykle interesującym.

Po zakończeniu wykładów wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w losowaniu upominków przygotowanych przez uczelnię. Ze względu na wzorową postawę naszych uczniów w trakcie spotkania, zostali oni poproszeni o pomoc w tym zakresie. Dziękujemy im za wspaniałą postawę i wzorowe reprezentowanie naszej społeczności.

Anna Kobusińska

Pasowanie na czeladnika .

 Grupa szesnastu  zeszłorocznych absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którym udało się zakończyć naukę zdobyciem  kwalifikacji  zawodowych,  wzięła udział w uroczystości pasowania na czeladnika. Przygotowane z wielką galą przez Cech Rzemiosł Różnych, wydarzenie odbyło się na Zamku Sztumskim  6 XI 2014 r. Do grona rzemieślników dołączyli murarze, stolarze, mechanicy samochodowi, elektrycy oraz jeden fryzjer. Na uroczystości obecne były władze naszego miasta, proboszczowie obu parafii, dyrekcja szkoły, rzemieślnicy - pracodawcy, kierownik urzędu pracy. Młodzi czeladnicy usłyszeli wiele ciepłych życzeń  od zaproszonych gości. Pani dyrektor Marzena Zawisza, w imieniu dyrekcji  i Rady Pedagogicznej, wręczyła  listy  gratulacyjne czeladnikom oraz listy pochwalne dla rodziców.

W uświetnienie wydarzenia  zaangażowani zostali obecni uczniowie. Tworzyliśmy poczty sztandarowe oraz szpaler, przez który przechodzili pasowani czeladnicy. Na zakończenie uroczystości grupa wokalno – muzyczna przedstawiła program artystyczny. Wykonawcy, w osobach Daniela Szarszewskiego, Magdy Koteckiej, Angeliki Wiciel, Kamili Umińskiej, Alicji Sobocińskiej i Kamila Ludorfa zebrali wiele gratulacji i słów uznania od obecnych gości.

 

 

Dzień Papieski

Dnia 17 X 2014  w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji XIV Dnia Papieskiego, którego hasłem było ,,Jan Paweł II - świętymi bądźcie". Piękna poezja i śpiew młodzieży, teksty z wypowiedziami św. Jana Pawła II, prezentacje multimedialne oraz piękna dekoracja sprawiły, że atmosfera uroczystości była wyjątkowa. Z dużym  zaangażowaniem wystąpili w niej:  Kamila Umińska, Cezary Jaroński, Daniel Szarszewski  - kl. II c, Magdalena Kotecka, Angelika Wiciel - kl. II b oraz Kamil Ludorf kl. III f. Uroczystość została przygotowana przez szkolnych katechetów oraz p. Halinę Żyrę i p. Jolantę Mroczkowską. Pomocą służyli p. Paweł Radomski  i  Stanisław Saczuk.   

  W.Cieślicki

Pole Nadziei w naszej szkole

Od dwóch lat mamy swoje Pole Nadziei. Staramy się, aby pielęgnacja tego miejsca była systematyczna, toteż w czerwcu wykopaliśmy żonkile, natomiast wczoraj, czyli 08 października 2014 r., ponownie zasadziliśmy kwiaty.

Pracę wykonało Szkole Koło Caritas. Członkom Koła pomógł p. Adam Zawadzki, który wraz z uczniami z klasy III a, kształcącymi się w klasie o profilu technik rolnik, przygotował Pole do zasadzenia cebulek.

W sadzeniu wzięli udział: Urszula Górska, Sylwia Mruczkowska, Patryk Mleczek i Tomek Klemarczyk. Wspierali ich: ks. Adrian Pazdyk i p. Adam Zawadzki.

Wszystkim bardzo dziękuję za poświęcenie czasu na wykonanie tej ważnej pracy.

 

Europejski Dzień Języków Obcych

Dnia 3 października 2014 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Miała ona na celu promowanie nauki języków wśród uczniów oraz zapoznanie ich z kulturą krajów europejskich. Reprezentanci klas zgromadzeni na sali gimnastycznej brali udział w konkurencjach dotyczących kultury, historii oraz życia codziennego mieszkańców Europy. Najwyższy wynik w rywalizacji uzyskała klasa 1 C. Na drugim miejscu znalazła się klasa 3 B, zaś 3-e miejsce zajęła   3 A .

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych zorganizowano również konkurs prac plastycznych, promujących naukę języków. Za najciekawsze prace jury uznało prace Aleksandry Dłużak (1a), Eweliny Szałach (1a) oraz Kamili Umińskiej (2c).

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

 

Organizatorkami były panie Halina Stępień – Grajewska, Krystyna Bronk, Katarzyna Mettel oraz Agnieszka Brzustewicz.

 

Spotkanie integracyjne klasy I B

1 października 2014 roku w Sali Obsługi Konsumenta  w naszej szkole odbyło się integracyjne spotkanie wychowawczyni i  uczniów klasy IB. Tak bardzo oczekiwane przez wszystkich wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 8:00. Po prezentacji odświętnych ubiorów dziewcząt nadszedł czas na wyśmienite ciasta, kawę i herbatę przygotowane przez klasę. Zarówno w gronie dziewcząt, jak i damsko-męskim trwały interesujące rozmowy. Niektóre dziewczęta tańczyły w rytm muzyki. Zachęceni miłą atmosferą i dobrym jedzeniem uczniowie wspólnie z Panią wychowawczynią ustawili się do zdjęć.

Na początku wszyscy dość sceptycznie podchodzili do tego spotkania, ale co było do przewidzenia bawili się bardzo dobrze. To jedne z lepszych zajęć w naszej szkole, oczywiście w oczach uczniów.

Wychowawczyni Zdzisława Krzemińska dziękuje całej klasie 1B oraz wszystkim zaangażowanym rodzicom za to, że przygotowali tak udane spotkanie, dzięki któremu zostaną  miłe wspomnienia.

 

Spotkanie z HTEC

            W dniu 26 września  2014 roku w ramach zajęć z pracowni technologii mechanicznej odbyło się spotkanie z Regionalnym Inżynierem Sprzedaży firmy Abplanalp Consulting Sp. z o.o. Panem Marcinem Szefką na temat działalności firmy Abplanalp Consulting Sp. z o.o., na temat CNC  i produktów światowego lidera produkcji maszyn sterowanych numerycznie firmy Haas.

W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z profilem działalności firmy Abplanalp Consulting Sp. z o.o., ogólnymi zasadami produkcji z wykorzystaniem CNC i sztandarowymi produktami – obrabiarkami firmy Haas, oraz koncepcją HTEC (Haas Technical Education Center), czyli programem, który w jednostkach edukacyjnych został stworzon przez amerykańską firmę Haas w odpowiedzi na bardzo duży brak wykwalifikowanych techników i inżynierów w branży obrabiarek sterowanych CNC występujący na rynku pracy. Sytuacja ta wciąż źle wpływa na konkurencyjność wielu przemysłów produkcyjnych.

Program HTEC firmy Haas ma za zadanie zapewnienie młodym ludziom możliwości szkolenia praktycznego na najnowszych obrabiarkach CNC i zetknięcia się z najnowszymi technikami produkcyjnymi. Koncepcja Centrum Edukacji Technicznej Haas (HTEC), została oficjalnie zaprezentowana przez Haas Automation Europe (HAE) na wystawie obrabiarek EMO 2007 w Niemczech. Wcześniej została ona bardzo dobrze przyjęta w Ameryce Północnej i już odnosi tam sukcesy. W ponad 600 szkołach zainstalowanych jest ponad 1600 obrabiarek CNC firmy Haas. Obrabiarki te są wykorzystywane w programach szkoleniowych uczniów oraz osób dorosłych podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe.

Stanisław Saczuk

 

Spotkanie z absolwentami

Tradycyjnie, jak co roku, zaproszono wszystkich absolwentów naszej szkoły  z roku szkolnego 2013/2014 na spotkanie z wychowawcami w dniu 26 września 2014 roku. Powitaniom, serdecznym uściskom nie było końca. Uroczystość  ta  była doskonałą okazją nie tylko do spotkania się po kilku miesiącach od zakończenia nauki szkolnej i integracji absolwentów, lecz także do refleksji nad ich dalszymi losami. Wspomnienia, dyskusje, pokazy  zdjęć , pełne wrażeń  i  sympatii  rozmowy oraz  radosny śmiech rozbrzmiewał  przy kawie i słodkościach.

Na zdjęciu wychowawczyni Zdzisława Krzemińska z  absolwentkami  klasy IV B technikum  żywienia i gospodarstwa domowego.

 

 

Obchody rocznicy wydarzeń 17 września 1939 roku

17 września 1939 roku wojska radzieckie wkroczyły na tereny Rzeczpospolitej Polskiej, realizując ustalenia paktu Ribbentrop - Mołotow. Obchody kolejnej rocznicy tego tragicznego w skutkach wydarzenia odbyły się w środę, 17 września o godz. 10. 00. Wraz z przedstawicielami władz samorządowych miasta i powiatu sztumskiego oraz przedstawicielami szkół, złożyliśmy w imieniu naszej szkoły, pod Pomnikiem Rodła oraz Głazem Pamięci, kwiaty , by uczcić pamięćwielu tysięcy ludzi, którzy ponieśli śmierć wskutek represji władz sowieckich, wywożenia na Sybir oraz niewolniczej pracy w łagrach. Delegację szkoły wsparła pani dyrektor -Marzena Zawisza . Podczas uroczystości  szkołę reprezentował nasz poczet sztandarowy.

 

Wyjazd do Muzeum Stutthof

Muzeum Stutthof w Sztutowie to wyjątkowe miejsce pamięci narodowej, gdyż w czasie II wojny światowej mieścił się tam obóz koncentracyjny, który funkcjonował najdłużej spośród wszystkich takich obozów na terenie Polski – powstał 02 września 1939 roku a wyzwolony został dopiero 09 maja 1945 roku.

Tradycją naszej szkoły są wyjazdy młodzieży do Muzeum, toteż i w tym roku szkolnym, 16 września br., uczniowie klas IV Technikum nr 2 z opiekunkami, p. Haliną Żyrą i p. Agnieszką Iwańską – Warczak, zwiedzili to szczególne miejsce. Wycieczka służyła poszerzeniu wiedzy na temat martyrologii narodu polskiego, jako zagadnienia, które omawia się w związku z literaturą wojny i okupacji.

Podczas zwiedzania uczniowie mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawych informacji, które przekazał oprowadzający grupę przewodnik. Poza tym w programie wycieczki było obejrzenie filmu w kinie Muzeum. Na prośbę opiekunek został wyświetlony film o wyzwoleniu obozu zagłady w Oświęcimiu. Ponadto w krematorium młodzież złożyła wiązankę kwiatów i minutą ciszy uczciła pamięć pomordowanych.

Wszystko, co zobaczyła i usłyszała młodzież, było niezwykle poruszające. Atmosfera panująca w czasie zwiedzania sprzyjała nie tylko pogłębieniu wiedzy, ale także refleksji na temat zła, jakie niesie wojna, jakie Ludzie ludziom zgotowali…

 

Halina Żyra