Aktualności

Terminy egzaminów poprawkowych

Język polski: 27 sierpnia 2018 godz. 830

Matematyka: 28 sierpnia 2018 godz. 830

Język angielski :29 sierpnia 2018 godz. 830

Fizyka:27 sierpnia 2018 godz. 830

Wyposażenie elektryczne pojazdów samochodowych: 27 sierpnia 2018 godz. 830

Wiedza o kulturze: 28 sierpnia 2018 godz. 830

Wiedza o społeczeństwie: 28 sierpnia 2018 godz. 830

Geografia: 28 sierpnia 2018 godz. 830

Podstawy żywienia: 27 sierpnia 2018 godz. 830

Język niemiecki: 29 sierpnia 2018 godz. 830

 

20 czerwca 2018                                                                                                      Brygida Rutkowska-Piszcz

 

 

HARMONOGRAM EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE W ZAWODZIE - link

 

TERMINY REKRUTACJI

TERMINY REKRUTACJI

Od 14 czerwca 2018 08:00
do 20 czerwca 2018 15:00

Rejestracja kandydatów/wybór preferencji

Od 22 czerwca 2018 12:00
do 26 czerwca 2018 15:00

Dostarczanie dokumentów potwierdzających osiągnięcia

Od 06 lipca 2018 12:00
do 06 lipca 2018 12:00

Publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia

Od 06 lipca 2018 12:00
do 11 lipca 2018 15:00

Wprowadzanie potwierdzeń woli podjęcia nauki

Od 12 lipca 2018 12:00
do 12 lipca 2018 12:00

Publikacja list przyjętych

Od 13 lipca 2018 12:00
do 31 sierpnia  2018

Rekrutacja uzupełniająca

 

 

PROGRAM DOBRY START

ulotka

plakat

 

 

Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019 trwa!

link do rekrutacji elektronicznej

 

 

Ognisko i przedsmak wakacji…

Prawdziwy przedsmak wakacji mogli poczuć uczniowie klasy IIIb, którzy wraz ze swoim wychowawcą 8 czerwca zorganizowali sobie ognisko klasowe, oczywiście z pieczeniem kiełbasek.

Spotkanie odbyło się na terenie pobliskiego Gospodarstwa Agroturystycznego „Pałac”. To dzięki życzliwości jego właściciela, nie po raz pierwszy, uczniowie naszej szkoły mogli korzystać z kompleksu parkowego.

Pogoda dopisała, nastroje również, dlatego było pieczenie kiełbasek i przyjemna integracja przy miłych rozmowach. To już był prawdziwy powiew i przedsmak wakacji…

Andrzej Żółtowski

 

Wycieczka przedmiotowa II A

19 czerwca grupa technik rolnik z klasy II  ZSZ w Barlewiczkach uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Czernina w celu poznania pracy i zadań   Stacji Hodowli  i Unasienniania Zwierząt. Od 2016 roku na bazie istniejącego gospodarstwa w Sztumie-Czerninie, które wcześniej pełniło rolę przechowalni buhajów powstało Centrum Genetyczne. Do Centrum trafiają kilkutygodniowe cielęta rasy holsztyńsko –fryzyjskiej, które posiadają najwyższe indeksy w wycenie genomowej. Najlepsze z nich staną się matkami i ojcami przyszłych pokoleń krów i buhajów. Uczniowie wysłuchali bardzo interesującej prelekcji dotyczącej nowoczesnej hodowli  polegającej na ocenie wartości hodowlanej  na podstawie genomu. Według Kazimierza Konsowicza, dyrektora SHiUZ selekcja genomowa w hodowli bydła mlecznego pozwala na identyfikację genetycznie najlepszych zwierząt w bardzo młodym wieku, z większą dokładnością niż ocena oparta na średniej wartości genetycznej rodziców. Wszystko to po to, aby dzielić się z hodowcami doświadczeniem oraz współpracować w zakresie poprawy wartości genetycznej bydła. Po prelekcji udaliśmy się do budynków gospodarczych, w których odchowuje się jałówki i byczki hodowlane. Żeby wejść do budynku musieliśmy się ubrać w kombinezony i  założyć ochraniacze na obuwie. W tej placówce zasady bioasekuracjisą przestrzeganeByła to bardzo pouczająca wycieczka przedmiotowa

J.Mroczkowska

 

Praktyki zagraniczne we Włoszech w zasięgu ręki

24 maja do wiadomości publicznej zostały podane  wyniki konkursu wniosków złożonych w ramach akcji 1. Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+ w roku 2018 r. Do Narodowej Agencji wpłynęły 1022 wnioski. Do realizacji zostało zakwalifikowanych 256 wniosków. Wśród nich nasz.

 Nasz projekt pt. „Praktyki zawodowe uczniów ZSZ w Barlewiczkach we włoskich zakładach pracy”, którego koordynatorem jest p. Halina Stępień –Grajewska otrzymał dofinansowanie w wysokości 105 452 euro. Jest to dobra wiadomość dla potencjalnych uczestników projektu: 22 uczniów obecnych klas drugich i 22 uczniów obecnych klas pierwszych mających szanse na wyjazd do Rimini we Włoszech. Wyjazdy odbędą się w maju i październiku 2019 r.  Rekrutacja rozpocznie się z dniem 1 września nowego roku szkolnego. Pragniemy już teraz uświadomić osobom zainteresowanym, że przy rekrutacji grupy pierwszej (klasy drugie), wyjeżdżającej w maju będą brane pod uwagę wyniki w nauce, ocena z zachowania oraz frekwencja za obecny rok szkolny. Komu więc zależy na wyjeździe powinien powalczyć o jak najlepsze oceny za kończący się rok szkolny.

W. Krawczyńska-Blacha

Obóz kondycyjny

Po raz pierwszy grupa uczniów z klas I c, II c i III c wyjechała na obóz kondycyjny, który odbył się w dniach od 14 do 18 maja br. w ośrodku Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie. Była to grupa klas o profilu technik informatyk z innowacją „służba więzienna”.

W pierwszym dniu obozu młodzież zrobiła rozpoznanie w terenie, odwiedzając Kościerzynę. Następnie pływała kajakami oraz przeprowadziła „rozgrzewkę” przed następnymi zajęciami, grając w piłkę.

Wtorek i środa były bardzo intensywne, bo najpierw uczniowie odbywali zajęcia z instruktorami z Zakładu Karnego w Sztumie, a później „zafundowali” sobie Paint Balla.

W kolejnych dniach uczniowie mieli możliwość poznania elementów istoty pracy policji i straży pożarnej, a także historii więziennictwa – podczas wykładu p. W. Wędrychowskiego.

Po powrocie z Garczyna uczniowie powiedzieli, że obóz był dla nich niezwykłym, pełnym wrażeń doświadczeniem, które chętnie powtórzą, jeśli będą mieli taką możliwość.

Uczniami opiekowali się p. W. Wędrychowski i ks. Kajetan Jakubowski.

Halina Żyra – wychowawczyni klasy II c

 

Zajęcia edukacyjne w Cieszymowie

25 kwietnia byliśmy poraz kolejny w gospodarstwie rolniczym w Cieszymowie.
Dla przypomnienia- gospodarstwo zajmuje obszar  2,3 tys. ha,utrzymuje 1110 krów i 1400 jałówek rasy P HF. Dzień był pochmurny z opadami deszczu,ale pogoda nie odstraszyła młodych rolników z klasy III A i prawie  wszyscy zjawili się na zajęciach.

Pani zootechnik i pan Maciej  Baurycza - zarządca gospodarstwa mlecznego- w sposób wyczerpujący opowiedzieli i pokazalijak działa dojarnia karuzelowa oraz zapoznali z organizacją pracy w tak dużym obiekcie. Zaobserwowaliśmy wiele innowacyjnych i praktycznych rozwiązań ułatwiających pracę w gospodarstwie mlecznym, na przykład: krowy na nogach mają założone transpondery, czyli  systemy pomiarowe mierzące aktywność zwierzęcia, dzięki którym łatwo rozpoznać, czy krowa jest w rui. Dodatkowo w oborze stosuje się  synchronizację rui, mającą na celu zapłodnienie krów w stosunkowo krótkim okresie po porodzie i maksymalne skrócenie okresu międzyciążowego i międzywycieleniowego. Na uwagę zasługiwał automat do pojenia cieląt, który serwuje cielętom kilka razy dziennie mleko w odpowiedniej  temperaturze. Pozwala to skrócić czas na ich odpajanie.  Mieliśmy  możliwość zapoznania się z tym urządzeniem –próbowaliśmy  go obsługiwać.

Ciekawym rozwiązaniem w gospodarstwie jest separacja gnojowicy,która pasteryzowana, zostaje wykorzystana jako ściółka dla zwierząt. Taki system pozwala wykorzystać jej nadmiar oraz ograniczyć choroby krów. Oglądaliśmy również nowoczesne wozy paszowe w trakcie pracy oraz rozpoznawaliśmy różnego rodzaju pasze zgromadzone w ogromnych magazynach.

Myślę, że były to bardzo udane zajęcia edukacyjne.  Łączenie praktyki z teorią zawsze jest bardzo dobrą formą przekazywania wiedzy i jej zapamiętania.

J. Mroczkowska

 

W 107 rocznicę urodzin por. Zygmunta Romańczuk - Kowalewskiego (ur. 21 kwietnia 1911 r. ) - oficera 4 pp. Legionów, aspiranta Straży Więziennej, zamordowanego w Katyniu w 1940 r. delegacja Zakładu Karnego w Sztumie, pod dowództwem płk. Izabeli Firańskiej oraz delegacja szkoły złożyły kwiaty przed tablicą pamiątkową i dębem pamięci  na terenie szkoły.

 

Wojciech Wędrychowski

Paweł Tubaja najlepszy z powiatu sztumskiego

W miniony piątek (12.04.2018r.)został rozstrzygnięty wojewódzki finał Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Na konkurs rozgrywany w Urzędzie Marszałkowskim przybyli zwycięzcy etapów powiatowych z całego województwa pomorskiego. Przypomnijmy, że Paweł w etapie powiatowym zajął II miejsce natomiast już w wielkim finale wojewódzkim najlepiej reprezentował nasz powiat. Paweł również zostawił w tyle konkurencje  z takich powiatów jak Nowy Dwór Gdański czy Pruszcz Gdański jak również sąsiadujący z nami powiat kwidzyński. Wyjazd na konkurs to nie tylko rozwiązywanie bardzo trudnego testu, znaleźliśmy również czas na relaks i zwiedzanie starówki gdańskiej. Na zakończenie trzeba wspomnieć, iż każdy uczestnik finału wojewódzkiego otrzymał upominek fundowany przez Urząd Marszałkowski.

GRATULACJE

Krzysztof Lewandowski

 

Spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Sztumie

W dniu 06.04.2018r. młodzież  z klas pierwszych i drugich uczestniczyła w spotkaniu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. Uczniowie uzyskali informację o cyberprzemocy oraz cyberprzestępstwach. Dowiedzieli się, jakie konsekwencje prawne można ponieść z tytułu tych przestępstw oraz w jakich sytuacjach można uzyskać pomoc ze strony Policji.

Monika Borko

 

Spotkanie z przedstawicielem KUHN

Już po raz kolejny uczniowie z grupy zawodowej technik rolnik mieli możliwość uczestniczenia

w spotkaniu z przedstawicielem maszyn rolniczych firmy KUHN. Tym razem tematem prelekcji były maszyny zielonkarskie. Okazuje się, że Firma KUHN od ponad 50 lat jest liderem
w ich produkcji. Kosiarki, przetrząsacze i zgrabiarki firmy zyskały ogromną popularność wśród rolników na całym świecie przede wszystkim dzięki jakości wykonywanej przez nie pracy,  precyzji i niezawodności. Po interesującej prezentacji uczniowie chętnie zadawali pytania oraz odpowiadali na pytania prowadzącego. Młodzi rolnicy z klasy czwartej żywo uczestniczyli w dyskusji, wykazując się  dużą znajomością tematu.  Było to bardzo pouczające spotkanie.

J. Mroczkowska

Jak II c witała wiosnę

21 marca br. klasa II c „uczciła” dzień wagarowicza i jednocześnie powitała wiosnę, opuszczając zajęcia w szkole. Tego dnia uczniowie wyjechali do Malborka. Najpierw posilili się w McDonaldzie, a następnie zafundowali sobie dość długi spacer do Klubu „Alfa”. Tam spędzili czas przede wszystkim na grze w kręgle. Zabawie towarzyszył radosny nastrój, co wpłynęło na snucie planów dotyczących kolejnego dnia poza szkołą.

Uczniom towarzyszyli: ich wychowawczyni oraz ks. Kajetan Jakubowski.

Halina Żyra

Jedziemy do Gdańska!!!

Jedziemy do Gdańska! Tak może podsumować Szkolny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym Paweł Tubaja.  02. Marca 2018 r. Paweł zwyciężył w tym konkursie i razem z Katarzyną Wittstock oraz Krystyną Falkowską reprezentował Naszą Szkołę w etapie powiatowym Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Etap powiatowy odbył się 15 marca 2018r. Brało w nim udział dziewięć osób a tylko trzy pierwsze miejsca premiowane były awansem do finału wojewódzkiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki a wśród czołówki również wyrównany o czym świadczy fakt, że Pawłowi brakowało tylko 2 punktów do miejsca pierwszego a o 3 miejsce była dogrywka.

Pawłowi gratulujemy 2 miejsca w etapie powiatowym Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i z niecierpliwością czekamy na wieści z wielkiego finału wojewódzkiego.

Krzysztof Lewandowski

 

Dzień Kobiet w elbląskim Multikinie…

8 marca 2018 roku grupa wychowanków internatu oraz część uczniów klasy II b wyjechała do elbląskiego Multikina na film „Cudowny chłopak” Stephena Chbosky’ego oparty na powieści R.J. Palacio.

Mieliśmy okazję poznać niesamowicie inspirującą i budującą historię Augusta Pullmana, chłopca ze zdeformowaną twarzą, który jako uczeń piątej klasy, po raz pierwszy przestąpił próg zwykłej szkoły podstawowej.Po latach nauki w domu, rodzice zdecydowali się wysłać syna do normalnej szkoły, gdzie mógł przebywać z innymi uczniami. Na początku chłopcu trudno się odnaleźć w nowym środowisku, jednak z czasem poznaje przyjaciół, którzy wywracają jego życie do góry nogami. Historię Augusta poznaliśmy nie tylko z perspektywy głównego bohatera, ale także innych osób, które znajdowały się w jego otoczeniu. Na szczególną uwagę zasługuje świetny wątek siostry chłopca, Vii.

Po seansie aktywnie uczestniczyliśmy (co widać na załączonych zdjęciach) w mini warsztatach psychologicznych na temat agresji, tolerancji i przyjaźni. Po solidnej dawce wrażeń należało się nam coś dla ciała- posiłek w jednej z restauracji znajdujących się na terenie Centrum Handlowego „Ogrody”.

H. Stępień - Grajewska

Olimpiada Teologii Katolickiej 

25 uczestników z 15 szkół wzięło udział w etapie diecezjalnym XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej, który został rozegrany 07.03.2018r. w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Nasz reprezentant Adam Ścisłowski z kl.III a zajął dobre, 11 miejsce. Zważywszy na konieczność zapoznania się z dużą ilością materiału i sprostania wysokim wymaganiom organizatorów możemy być pewni że ten wynik przynosi naszej szkole powód do satysfakcji. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

W. Cieślicki
 

 

 

Dobiegają końca prace remontowe w Zespole Szkół Zawodowych w Barlewiczkach...

Z prawdziwą radością informujemy, że prace remontowe w naszej szkole dobiegają końca! Miały  one na celu termomodernizację budynku internatu polegającą na całkowitej wymianie instalacji grzewczej w całym obiekcie,  wymianie większości okien oraz ociepleniu budynku i wykonaniu  nowej, pięknie harmonizującej z budynkiem głównym - elewacji. Oprócz tego na wszystkich budynkach szkoły – budynku głównym, warsztatach i internacie - zamontowano instalację fotowoltaiczną, która pozwoli zaoszczędzić około 30 procent kosztów energii elektrycznej. Jedną z największych zalet fotowoltaiki jest jej proekologiczny charakter. Do działania wykorzystuje jedynie odnawialne źródło energii jakim jest promieniowanie słoneczne. Fotowoltaika nie ma żadnego negatywnego oddziaływania na faunę i florę , a co więcej, jest  to technologia bezemisyjną - eksploatacja nie powoduje powstawania szkodliwych substancji.

Projekt pochłonął ponad 1 mln 200 tysięcy. Prace remontowe rozpoczęły się  w połowie września. Pomimo wielu niedogodności  dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, które wynikały z prowadzenia prac w roku szkolnym, dziś możemy odetchnąć z uśmiechem. Nasza placówka staje się z roku na rok ładniejsza, lepiej wyposażona, proekologiczna …To szkoła na miarę XXI! Modernizacja budynku odbyła się w ramach projektu ”Poprawa efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej na terenie Powiśla i Żuław (wraz z działaniami informacyjno- edukacyjnymi)”. Nasza placówka jest pierwszym spośród 20 obiektów przewidzianych do remontu w ramach tego projektu. Prace remontowe możliwe były dzięki staraniom Starosty i Rady Powiatu Sztumskiego, którym w tym miejscu chcemy szczerze podziękować.

Halina Stępień-Grajewska

 

Nowo wybudowane warsztaty szkolne

W Zespole Szkół Zawodowych w Barlewiczkach trwa realizacja projektu „Budowa obiektu warsztatów i pracowni dydaktycznych do praktycznej nauki zawodu dla potrzeb uruchomienia pracowni dydaktycznych w celu dostosowania oferty praktycznego kształcenia zawodowego ZSZ w Barlewiczkach do wymogów regionalnego rynku pracy”. Pierwsze prace rozpoczęły się w marcu br., a  termin oddania budynku do użytku przewiduje się na luty 2018 r.Aktualnie trwa montaż instalacji wentylacyjnej i prace wykończeniowe. W nowym budynku powstać ma pracownia diagnostyczna, dwie pracownie napraw samochodowych, pracownia techniki rolniczej,  metrologii warsztatowej,  produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej. Wartość projektu wynosi ponad 9 mln złotych.

Powstanie warsztatów i pracowni dydaktycznych to  bardzo ważny krok w rozwoju naszej szkoły – podkreśla Marzena Zawisza- dyrektor szkoły.  Do tej pory szkoła nie była dostatecznie wyposażona. Teraz do dyspozycji uczniów będą najbardziej nowoczesne pracownie. Na przykład  pracownia napraw pojazdów samochodowych wyposażona będzie w tokarkę konwencjonalną z oprzyrządowaniem, frezarkę konwencjonalną, frezarkę CNC. W niej znajdować się będzie pełen serwis wulkanizacji oraz klimatyzacji, urządzenie do prostowania felg, podnośnik do pojazdów. W ramach realizowanego projektu szkoła wzbogaci się o nowoczesny sprzęt rolniczy: ciągnik, sieczkarnię, opryskiwaczirozsiewacz nawozów z elektronicznym sterowaniem, które będą garażowane pod nowo wybudowaną wiatą. Szkoła dysponować też będzie trzema specjalistycznymi pracowniami informatycznymi, w tym pracownią robotyki.

Projekt zakłada również organizację dużej ilości kursów specjalistycznych dla uczniów i nauczycieli szkoły. Realizacja projektu to ogromna inwestycja w jakość kształcenia zawodowego nie tylko w naszym powiecie, ale również w regionie. Powstanie tak nowoczesnych warsztatów to odpowiedź naszej szkoły i powiatu na coraz bardziej wymagający, pozostający w ciągłym rozwoju rynek pracy. Mamy aspiracje, by stać się jedną z najnowocześniejszych szkół zawodowych w województwie.

Halina Stępień-Grajewska