Aktualności

Zdjęcia z praktyk zagranicznych

 

sztafetowe biegi przełajowe

9 października odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe, w których wzięła udział reprezentacja naszej szkoły. Obie nasze sztafety zaprezentowały się REWELACYJNIE !!! Chłopcy zdobyli złoto i będą reprezentować powiat w finałach wojewódzkich!!!!
Dziewczęta dzielnie spisywały się na trasie i wywalczyły srebrne medale :)
Gratulujemy i życzymy powodzenia w finałach ⯑
D.Paprocka

AGRO SHOW BEDNARY

20 września 2019.r uczniowie ZSZ związanych z rolnictwem wraz z opiekunami Jolantą Mroczkowska i Karolem Gembickim skoro świt wyruszyli na największą  w Europie wystawę maszyn rolniczych do Bednar na tzw. Agro Show. Jest  to kompleksowa wystawa, podczas której swoją aktualną ofertę prezentują producenci nawozów, środków ochrony roślin oraz innych branż związanych z rolnictwem. Uczestnicy wystawy  mogą  spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami wszystkich liczących się instytucji i agencji związanych z branżą rolniczą.   Już o godzinie 10.00 byliśmy na miejscu. Piątek był dniem dla szkół toteż targi w większości opanowała młodzież ze szkół rolniczych Produkty i usługi prezentowało około 800 firm z branży. Uczniowie mieli okazje zobaczyć najnowsze i najnowocześniejsze maszyny i urządzenia rolnicze, uczestniczyć w pokazach polowych ,dowiedzieć się więcej na temat danej maszyny rozmawiając z doradcami , czy  wejść do jej kabiny. Mogli również  poznać nowe rozwiązania technologiczne związane z produkcją rolną ,zapoznać się z materiałami promocyjnymi danego produktu. Czas nieubłaganie płynął i trzeba było opuścić Bednary z nadzieją że wrócimy tu za rok.

J. Mroczkowska

Zajęcia terenowe w Cieszymowie

25.09. 2019 r uczniowie  ZSZ w Barlewiczkach grupy zawodowej technik rolnik , mechanizacji rolnictwa i agrotroniki   z klasy IN i   IIc  udali  się na zajęcia terenowe do Cieszymowa - gospodarstwa o powierzchni 2300 ha ,w obrębie którego   utrzymywanych jest 2700 sztuk bydła. Średnia wydajność krów w gospodarstwie to ok. 12,5 tys. kg mleka rocznie Dyrektor zakładu pan Maciej Baurycza oprowadził uczniów po całym obiekcie. Mogliśmy przyjrzeć się z bliska pracy dojarni karuzelowej, obserwować pracę robota do podgarniania paszy ze stołu paszowego. W tym gospodarstwie stosuje się  racjonalne zagospodarowanie gnojowicy. Uczniowie poznali pracę separatora, który z gnojowicy przygotowuje ściółkę dla krów.. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w przygotowywaniu pola pod siew pszenicy i obserwować sam siew dziewięciometrowym  siewnikiem  marki Horsch  Jocker  RT 12  o pojemności 3 ton. Młodych rolników zachwyciła potężna brona talerzowa marki Horsch Pronto 9 DC  o szerokości  12 metrów. Uczniowie ochoczo wchodzili  do kabiny ciągnika, który prowadził bronę talerzową, aby obejrzeć z bliska jego  wyposażenie. Operator maszyny zademonstrował uczniom jej możliwości  łącznie z  jej składaniem  i rozkładaniem.  Największą atrakcją dla uczniów było przygotowywanie kiszonki z kukurydzy . Obserwowaliśmy jak powstaje potężna pryzma kiszonki i pracę ciągników ugniatających rozdrobnioną kukurydzę. Finałem wycieczki był pokaz pracy polowej sieczkarni typu Class  Jaguar 940. Na polu wysiane były różne odmiany kukurydzy każda z  nich była osobno zbierana, ważona i analizowana  w celu wprowadzenia w przyszłości na  pola najbardziej wydajnej i wartościowej   . Z Facebooka strony Fortune  Cieszymowo dowiedzieliśmy się, że tą najlepszą jest odmiana Pioneer, która dała 60 t/ha. Na zakończenie uczniowie gromkimi brawami nagrodzili dyrektora Macieja Bauryczego dziękując za czas jaki nam poświęcił, za przekazaną  wiedzę  i za owocne rolnicze przeżycia.

J. Mroczkowska

 

Drodzy Uczniowie!

Koło Fotograficzne zaprasza Was do udziału w pierwszym w tym roku szkolnym konkursie pt. „Pejzaże, widoki...” . Jeśli masz zdjęcia z pięknym wschodem lub zachodem słońca, ciekawym widokiem lub inne, które wpisują się w tematykę naszego konkursu fotograficznego, prześlij nam je - po uprzednim zgłoszeniu się do p. Agnieszki Brzustewicz lub p. Katarzyny Nawrockiej. Tam otrzymasz adres mailowy, na który wyślesz 1-5 zdjęć. Termin nadsyłania prac: 25 października 2019 r.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie! Dla pierwszego miejsca przewidziana jest nagroda :-)

Opiekunowie Koła Fotograficznego

 

Zapraszamy wszystkich, którzy rysują, malują lub piszą wiersze do zaprezentowania swojego talentu w gablocie na holu na drugim piętrze. Na Wasze prace czekają: pani Agnieszka Brzustewicz (gabinet nr 11) i pan Bartosz Słowik (gabinet nr 8)  :-)

 

Zdjęcia z Rozpoczęcia Roku Szkolnego

 

Wyjazd do Kołudy Wielkiej

Dnia 11 czerwca 2019 roku uczniowie z grupy zawodowej technik rolnik z Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych w Barlewiczkach uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do miejscowości położonej na Kujawach, gdzie znajduje się Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka. Miejscowość ta słynie z hodowli jedynej w Polsce i Europie Gęsi Kołudzkiej. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z hodowlą Gęsi Kołudzkiej oraz pracą tego zakładu.

Na miejscu zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci. Gospodarze obiektu przygotowali dla nas mały poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasta. Dyrektorzy Instytutu pan Edward Kłopotek i pani Halina Bielińska przybliżyli nam historię tego miejsca oraz opowiedzieli o hodowli gęsi. Historia hodowli gęsi rozpoczęła się w 1962 roku, kiedy to ówczesny dyrektor zakupił w Danii stadko gęsi Białej Włoskiej. Od tego czasu zakład zaczął specjalizować się w hodowli gęsi. Wieloletnie badania naukowe, prace selekcyjne prowadzone od 2003 roku pozwoliły na poprawę jej genotypu i to wówczas ta odmiana otrzymała nazwę handlową gęś Biała Kołudzka i została uznana jako odrębna rodzima rasa. Obecnie ok. 98% pogłowia gęsi w kraju wywodzi swój genotyp z Kołudy Wielkiej. Polska jest czołowym eksporterem gęsiny na świecie, głownie na rynek niemiecki.

Po prelekcji zwiedzaliśmy cały obiekt. Byliśmy w owczarni, w której mogliśmy przyjrzeć się z bliska owcom rasy merynos barwny oraz owcy kołudzkiej. Znaczącym osiągnięciem tego zakładu było wytworzenie i zarejestrowanie linii o nazwie „owca kołudzka” o plenno - mlecznym kierunku użytkowania. Ze względu na ptasią grypę nie udało nam się wejść do gęsiarni. Obserwowaliśmy gęsi z daleka.

Według H. Bielińskiej jakość mięsa to przede wszystkim jakość życia tych gęsi, jakość żywienia, pozostawanie w związku z naturą, bo jest to ptak nie do końca udomowiony. Dlatego tak bardzo stawia się tu na dobrostan.Większość czasu ptaki spędzają na pastwisku. Przy swoich stanowiskach mają wbudowane baseny kąpielowe. Dowiedzieliśmy się, że gdy zwierzęta nie spełniają wymogów hodowlanych, są przeznaczane na tzw. gęś owsianą, czyli na 3 tygodnie przed końcem tuczu są karmione do woli owsem. Potrafią znakomicie wykorzystywać składniki pokarmowe zawarte w rodzimych uprawach roślin zbożowych i zielonkach. Cecha ta powoduje, że mięso tych ptaków ma wyjątkowy smak preferowany przez konsumentów na rynku niemieckim, ale coraz bardziej jest doceniane również w Polsce. Okazuje się, że gęsina ma duże walory zdrowotne. Tłuszcz bogaty w kwasy omega-6 i omega-3 jest lepszy od tłuszczu z łososia. Bardzo wartościowe są wątróbki, które w swoim składzie zawierają witaminę K. Ma ona właściwości antynowotworowe i jest uważana za afrodyzjak.

W 2017 roku rozbudowano i zmodernizowano wylęgarnie oraz wybudowano nowy gęśnik, dzięki temu od 2020 roku produkcja piskląt wzrośnie do 400 tys. sztuk rocznie. Zakład będzie zaopatrywać wszystkie fermy rodzicielskie w kraju w materiał hodowlany.

Cieszymy się, że mogliśmy tam być i poznać hodowlę oraz walory gęsi Białej Kołudzkiej - naszego narodowego dobra. Ciszymy się też ze spotkania z ludźmi z pasją, którzy wkładają w prace z tymi zwierzętami całe serce. Dzięki tej wizycie uczniowie mieli okazję zapoznać się z rzeczywistymi warunkami panującymi w zakładach pracy, z wyposażeniem stanowisk oraz poznać nowoczesną ofertą technologiczną hodowli Gęsi Kołudzkiej.

J.Mroczkowska

 

Najlepsi po raz trzeci

Już po raz trzeci klasa III c osiągnęła najwyższe wyniki edukacyjne w naszej szkole.

To właśnie w naszej klasie jest uczennica – Ola Kwiatkowska, która w tym roku szkolnym otrzymuje Stypendium Premiera, oraz ta, która jest kandydatką do tego Stypendium na następny rok szkolny – Roksana Jarzembińska.

Trzy spośród uczennic klasy III c otrzymują Stypendia Papieskie: Roksana Jarzembińska, Ola Kwiatkowska i Julka Ossowska.

Najwyższe wyniki w nauce mają: Roksana Jarzembińska, Klaudia Kulecka, Ola Kwiatkowska, Julka Ossowska i Szymon Figger. Czworo z tych uczniów otrzymało promocję z wyróżnieniem.

Halina Żyra – wychowawczyni klasy III c

 

Paintball i ognisko

Ostatni piątek roku szkolnego, czyli 14 czerwca br., dla klasy III c, jej wychowawczyni i księdza Kajetana Jakubowskiego był czasem niecodziennych przeżyć związanych z wyjazdem do Jakubowa. To tam wszyscy chętni mogli uczestniczyć w grach w paintballa oraz pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, pogoda dopisała, humory również.

Mimo że na ciałach uczestników gier zostało nieco śladów, wszyscy bawili się dobrze i już snują plany o powtórzeniu zabawy w przyszłym roku szkolnym.

Halina Żyra – wychowawca klasy III c

Wycieczka do Gdańska

W piątek 7 czerwca w ramach wyjazdu studyjnego uczniowie klasy IA (technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik pojazdów samochodowych) odwiedzili
w Gdańsku jednego z największych i najstarszych pracodawców Trójmiasta - Federal- Mogul Bimet SA.

W trakcie wizyty studyjnej w ramach projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” uczniowie zapoznali z bardzo nowoczesnym procesem produkcji łożysk ślizgowych i taśm bimetalowych stosowanych przez wiodących producentów samochodów na świecie.

Na początku spotkania uczniowie zostali zapoznani z historią firmy, zakresem
i rozmiarem produkcji oraz perspektywami rozwoju

Podczas zwiedzania hal produkcyjnych uczniowie mieli także okazję obejrzeć wytwarzanie półpanewek cienkościennych korbowodowych w wymiarach nominalnych
i podwymiarach, gotowych do montażu lub z powierzchnią wewnętrzną do obróbki oraz tulei stosowanych
w silnikach spalinowych jako tuleje wałka rozrządu, główek korbowodów czy dźwigni zaworowych.

Wyroby oferowane przez firmę Federal- Mogul Bimet posiadają świadectwa obowiązkowej kwalifikacji jakości oraz homologacje wszystkich producentów krajowych
i zagranicznych, np. FIAT, IVECO, BMW, VW, AUDI, SKODA, VOLVO, DAIMLER, DAF, MAZDA, DEUTZ, JOHN DEER, PORSCHE, MAN.

Na podkreślenie zasługuje fakt bardzo życzliwego przyjęcia uczniów, którzy otrzymali poczęstunek bezpośrednio po przyjęździe oraz specjalne upominki na pożegnanie. Mam nadzieję, że wycieczka do Federal-Mogul Bimet zapoczątkuje dalszą współpracę i podobne wizyty staną się częste.

Organizatorzy: Agnieszka Iwańska Warczak, Karol Giembicki

 

 

PIKNIK TECHNOLOGICZNY 2019 - ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

 

28 Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej – Sztum 2019

W minionym tygodniu odbył się 16. Międzynarodowy Przegląd Sztuki Więziennej, który jednocześnie był 28. Ogólnopolskim Przeglądem.

U nas organizatorem Przeglądu był Zakład Karny w Sztumie.

Na tę okoliczność zostały przygotowane: ekspozycja prac wykonanych przez osadzonych oraz inscenizacje w ich wykonaniu.

Wśród oglądających efekty działań skazanych byli nasi uczniowie z klas technik informatyk z innowacją „służba więzienna”, wraz z opiekunami p. Wiesławą Krawczyńską – Blacha, p. Haliną Żyrą i p. Pawłem Radomskim.

Halina Żyra

 

Powiatowy Dzień Rodziny

Obchody Powiatowego Dzień Rodziny zostały połączone z Dniem Dziecka i odbyły się 01 czerwca br. na stadionie w Mikołajkach Pomorskich. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla swoich gości, czyli rodzin. Koła Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu częstowały smakołykami, a wszystkie szkoły ponadpodstawowe prezentowały swoje oferty.

Tego dnia w Mikołajkach Pomorskich byli także reprezentanci naszej szkoły: Wiktoria Beutler i Jowita Dudzińska z klasy III b oraz Rafał Długokęcki z klasy III c – oczywiście wraz z opiekunami: p. Jolantą Mroczkowską i p. Haliną Żyrą.

Halina Żyra

Pożegnanie klas czwartych

 

26 kwietnia br. w naszej szkole odbyła się doroczna uroczystość pożegnania uczniów klas IV Technikum nr 2.

Część oficjalna rozpoczęła się od przemówienia dyrektora szkoły p. Marzeny Zawiszy i wręczenia Stypendiów Starosty Powiatu Sztumskiego przez członka Zarządu Powiatu Sztumskiego p. Sylwię Kubik.

Następnie dyrektor naszej szkoły p. Marzena Zawisza, Dziekan Dekanatu Sztumskiego ks. Andrzej Starczewski, wychowawcy klas IV oraz inni nauczyciele wręczyli uczniom podziękowania i nagrody za najlepsze wyniki w nauce, pracę w Szkolnym Kole Caritas, w Kole Fotograficznym i w poczcie sztandarowym, zaangażowanie w życie kulturalne społeczności lokalnej, reprezentowanie szkoły podczas zawodów sportowych, obsługę sprzętu nagłaśniającego w czasie uroczystości szkolnych oraz zaangażowanie w życie internatu.

Były też życzenia od uczniów klas III dla tych, którzy otrzymali świadectwa, oraz podziękowania uczniów klas IV dla Dyrekcji Szkoły i nauczycieli.

Spotkanie zakończyło się humorystyczną scenką przedstawiającą sposoby na to, by ukończyć szkołę.

Uroczystość przygotowała klasa III c oraz przedstawicielki klasy III b, pod kierunkiem nauczycieli: p. Haliny Żyry, p. Haliny Stępień – Grajewskiej, p. Jolanty Mroczkowskiej i p. Pawła Radomskiego.

Halina Żyra – wychowawczyni klasy III c.

 

Wyjzad do Jakubowa

03.04 2019r grupa 30 uczniów z naszej szkoły w przewadze uczniowie technikum rolniczego uczestniczyła w warsztatach polowych maszyn rolniczych marki Vaderstad. Tym razem pojechaliśmy do Jakubowa do gospodarstwa rodzinnego Wojciecha Kępki. Mieliśmy możliwość obejrzenia w działaniu 4 maszyny rolnicze marki Väderstad. Prezentowane maszyny ruszyły w wyznaczonej kolejności. Wszystkie zainstalowane były do ciągników John Deere. Uczniowie mogli zobaczyć: agregat talerzowy Carrier 420 z talerzem crosscutter , kultywator Ferrox 600 do uprawy przedsiewnej oraz ciężki kultywator zębowy Cultus 350 Finał pokazów zwieńczył agregat uprawowo – siewny typu Rapid 300 S. Przedstawiciel firmy w trakcie pokazu omawiał zalety maszyny . Pomimo silnego wiatru uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali prelegenta i oceniali pracę maszyn. Wspólne ognisko i kiełbasa z rożna jeszcze bardziej poprawiła nastroje uczniów . Były to bardzo smaczne i pouczające zajęcia przedmiotowe.

 

 

 

 
 


 


 

 

 

Uwaga!

Dzień otwarty szkoły pod nazwą "Piknik Technologiczny"

odbędzie się 4 czerwca 2019r.

 

 

wyjazd do biogazowni

12.03 2019 r. uczniowie naszej szkoły z klasy III a, grupy zawodowej technik rolnik odwiedzili biogazownię rolniczą w Tragaminie, pierwszą taką inwestycję w powiecie malborskim. Młodzi rolnicy mogli zapoznać się z jej pracą, zajrzeć do wnętrza komór fermentacyjnych, do olbrzymiego zbiornika na poferment oraz obejrzeć urządzenia sterujące zachodzącymi tam procesami. Właścicielem biogazowni jest Ośrodek Hodowli Zarodowej Sp. z o.o. „Gajewo”. Inwestycja powstała w 2012 roku, a jej rozruch nastąpił w 2014 r. Koszt wybudowania wyniósł 12,5 miliona złotych. Jej moc to 0,8 MWt energii elektrycznej i 0,798 MWt energii cieplnej. Część energii zostaje wykorzystana na potrzeby własne, reszta jest sprzedawana. Miesięcznie biogazownia sprzedaje 500 MGh do operatora sieci elektroenergetycznej. Rolnictwo, a przede wszystkim duże gospodarstwa hodowlane i przetwórstwo rolno - spożywcze, generuje znaczną ilość odpadów organicznych. Jedną z możliwości ich zagospodarowania lub utylizacji jest wykorzystanie na potrzeby biogazowni rolniczej. Substraty wykorzystywane w biogazowni pochodzą głównie z własnego gospodarstwa, a część z zakupu. Są to: obornik bydlęcy, gnojowica bydlęca, kiszonka z kukurydzy, sianokiszonki, wysłodki, odpady rolno - spożywcze. Żeby powstał metan, trzeba wprowadzić zbilansowaną dawkę substratu tak jak u bydła. Potocznie nazywa się to karmieniem biogazowni. Masa pofermentacyjna wędruje na pola. Jest to nawóz o wysokiej zawartości składników mineralnych. Masa ta jest pozbawiona przykrego zapachu, wolna od zanieczyszczeń chorobotwórczych i od nasion chwastów.

Była to bardzo pouczająca wycieczka przedmiotowa.

J.Mroczkowska

Zamek, kręgle i bilard w Malborku

Przyjemnie i pożytecznie klasa III c spędziła czas w Malborku.

Najpierw było nieco ciekawostek o zamku, które przedstawił uczniom ks. Kajetan Jakubowski. Następnie był spacer przy zamku i kładką dla pieszych, przez Nogat.

Jednak najważniejszym punktem zajęć integracyjnych klasy był pobyt w Klubie „Alfa”, a tu kręgle, bilard i oczywiście coś na wzmocnienie siły fizycznej – według uznania.

W ten sposób III c podtrzymała tradycję i jak co roku powitała wiosnę poza szkołą,

Halina Żyra – wychowawca klasy

 

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W dniu 1 marca wzięliśmy udział w Powiatowych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  Klasa III c pod opieką p. W. Wędrychowskiego i  ks. K. Jankowskiego uczestniczyła (wraz z uczniami sztumskiego Zespołu Szkół i uczniami SOS-W w Uśnicach)  w V Rajdzie „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Sztumskiej”, zorganizowanym przez p. Mariusza Krause, nauczyciela Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie. W rajdzie tym osobiście wzięła udział także p. Sylwia Celmer, Starosta Powiatu Sztumskiego. 

Miejscami postoju rajdu, który rozpoczął się przed tablicą pamiątkową przed kościołem pw. św. Królowej Jadwigi w Czerninie, były tablice przed fermą i pałacem Donimirskich w Czerninie,  tablica na Zajezierzu i Głaz Pamięci w Sztumie. Pod Głazem o godz.  11.30 kwiaty złożyły delegacje:  Zarządu Powiatu Sztumskiego i Radnych,  Zakładu Karnego w Sztumie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie, Komendy Powiatowej Policji w Sztumie oraz szkół ponadgimnazjalnych.  Wartę honorową pełnili żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rajd  „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Sztumskiej” zakończył się na dziedzińcu zamku w Sztumie, gdzie p. Mariusz Krause wręczył uczestnikom rajdu pamiątkowe dyplomy i publikacje o Żołnierzach Niezłomnych. Starosta  Powiatu Sztumskiego p. Sylwia Celmer podziękowała uczestnikom uroczystości i otworzyła wystawę „Namioty Wyklętych” na którą składały się biografie Żołnierzy Wyklętych oraz eksponaty militarne pracowni historycznej naszej szkoły, przygotowane przez: p. K. Lewandowskiego i p. W.  Wędrychowskiego.

Na zmęczonych uczestników rajdu czekała także gorąca grochówka oraz kawa i  herbata. Nagłośnienie imprezy zapewnił p. P. Radomski.

więcej zdjęć w galerii oraz w linku

Olimpiada Teologii Katolickiej 2019

Z roku na rok jest coraz lepiej. Nasze dziewczyny zajęły wysokie miejsca w diecezjalnym etapie Olimpiady Teologii Katolickiej w Elblągu,

7 miejsce zajęła Wiktoria Więczkiewicz z klasy Ib i 9 miejsce zajęła Wiktoria Jedwabna z klasy Ic.

Tak się buduje i  sławi dobre imię szkoły.

katecheta  Cieślicki

Co nowego w Cieszymowie?

31stycznia 2019 r. po raz kolejny uczniowie z klas II a i III a grupy zawodowej technik rolnik z ZSZ w Barlewiczkach udali się do gospodarstwa zajmującego się hodowlą bydła mlecznego w Cieszymowie. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 2300 ha. W jego obrębie utrzymywanych jest łącznie 2700 sztuk bydła, w tym 1230 krów. Krowy mleczne znajdują się w wolnostanowiskowych dwóch bliźniaczych oborach. Ich wydajność to 12,5 tys. kg mleka rocznie.

Jak zwykle dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się dojarnia karuzelowa, która obsługuje jednocześnie 40 krów. Hala przy trzykrotnym doju jest w stanie obsłużyć na dobę od 1000 do 1200 krów. W poczekalni zainstalowano pierwszy w Polsce dwunastometrowy naganiacz bydła. Ruchem posuwistym zagarnia stojące w poczekalni krowy, sugerując im wejście do hali udojowej. Ciekawym rozwiązaniem jest urządzenie do pasteryzacji ściółki pozyskiwanej z gnojowicy, które sprzyja poprawie zdrowotności stada.

Obecnie został oddany nowy jałownik na 900 sztuk, zaprojektowany do tzw. cyklu zamkniętego. Jałówka wchodzi do niego, gdy kończy wypajanie na cielętniku, a wychodzi zacielona. Poidła dla zwierząt są podgrzewane. Zwierzęta mają stały dostęp do paszy. W budynku zaprojektowano szeroki na 6 metrów stół paszowy. Wóz paszowy obsługujący jałownik wyposażony jest w mobilne laboratorium paszowe, które bada jakość pobieranej kiszonki.

Wycieczka przedmiotowa spełniła swoje cele: uczniowie mieli możliwość poznać bardzo dynamicznie rozwijającą się hodowlę, w której zainwestowano w nowe rozwiązania i jak widać po efektach z pozytywnym skutkiem.

J.Mroczkowska

 

Zajęcia z panem Tomaszem Witka

 

30 stycznia 2019 r   na zajęciach z  produkcji zwierzęcej w klasie IIIA (grupa technik rolnik) pan Tomasz Witka, zajmujący się w Starym Targu hodowlą koni zimnokrwistych w typie sztumskim -najcięższy regionalny typ koni zimnokrwistych hodowanych w Polsce) przedstawił  historię hodowli konia sztumskiego sięgającą  1897r., kiedy to została utworzona pierwsza spółka utrzymująca ogiery zimnokrwiste. Konie sztumskie zostały ukształtowane na bazie rdzennego materiału przy udziale zachodnioeuropejskich reproduktorów zimnokrwistych w rejonie Powiśla oraz Warmii i Mazur
w związku z potrzebami miejscowych rolników, którzy potrzebowali mocnych koni roboczych charakteryzujących się takimi cechami jak: łatwość utrzymania, odporność na choroby i kontuzje, zdolność do długiej i ciężkiej pracy oraz chęć do współpracy z człowiekiem.

Uczniowie usłyszeli także m.in. oProgramie ochrony zasobów genetycznych koni zimnokrwistych w typie sztumskim (którego celem jest zachowanie specyficznego genotypu koni sztumskich w typie ciężkiego stępaka, o konstytucji limfatycznej i dużej masie ciała umożliwiającej wydajną pracę w stępie z dużymi obciążeniami) oraz zobaczyli: dokumenty, jakie powinien posiadać koń z rodowodem, oryginalne podkowy i przyrząd do wykonywania pomiarów konia. Na zakończenie odbył się  pokaz konia zimnokrwistego ogiera Marino, wywodzącego się z najstarszego rodu konia sztumskiego ogiera Atlantica.

Ciekawa lekcja dostarczyła nam dużo wiedzy na temat hodowli koni zimnokrwistych w typie sztumskim oraz uświadomiła, że rasa ta jest dziedzictwem kultury, a w szczególności dziedzictwem naszego regionu i tych hodowców, którzy przez konsekwentną pracę hodowlaną i wielopokoleniowe zamiłowania do tych zwierząt przyczynili się do przetrwania rasy konia sztumskiego.

J.Mroczkowska

 

Kino i „Roma”

Wyjściem do kina i „Romy” klasa III c zakończyła I semestr i jednocześnie naukę w tym roku kalendarzowym.

Gdy dotarliśmy do Sztumu, najpierw Majka i Krystian stoczyli bitwę na śnieżki. Następnie chwilę czekaliśmy na seans w kinie. Po obejrzeniu dobrej komedii polskiej udaliśmy się do „Romy”. Tam spędziliśmy resztę dzisiejszego czasu zajęć.

Wszystkim dopisały humory, gdyż w ten sposób rozpoczęliśmy wyczekiwany czas przerwy świątecznej.

Towarzyszył nam ks. Kajetan Jakubowski.

Halina Żyra – wychowawczyni klasy III c

 

 

 

NAKRĘTKI  DLA UŚNIC

#RazemNaŚwięta
W ramach akcji "Zakręcona akcja" przekazaliśmy pierwszą partię plastikowych nakrętek, zbieranych w naszej szkole dla SOS-W w Uśnicach na wannę do hydromasażu.
Przypominamy, że akcja trwa cały czas. Nakrętki po napojach, sokach, chemii gospodarczej itp. można wrzucać do kartonu przed sekretariatem lub oddawać u nauczycieli: W. Wędrychowskiego, A. Brzustewicz, M. Borko, S. Kubik, A. Iwańskiej - Warczak, Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękujemy w imieniu dzieciaków z Uśnic.

Wojciech Wędrychowski

KOROWÓD ŚW. MIKOŁAJA - UŚNICE

#RazemNaŚwięta
Już od pięciu lat bierzemy udział w korowodzie św. Mikołaja w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Uśnicach. W tym roku w korowodzie uczestniczyły: Patrycja Kamińska, Kaja Kawicka, Domimika Klonowska i Karolina Mendat z klasy I b.
Wojciech Wędrychowski

Praktyki zagraniczne we Włoszech

Informacja dla kandydatów

Zespół Projektowy, wraz z nauczycielem egzaminującym, p. Katarzyną Mettel informuje. Iż egzamin z języka angielskiego, będący kolejnym etapem rekrutacji na udział     w praktykach zagranicznych we Włoszech odbędzie się w dniach 7 – 8 stycznia 2019 r. Harmonogram „wejść” zostanie umieszczony na tablicy ogłoszeń przed biblioteką szkolną 4 stycznia. Brakujące informacje oraz wsparcie duchowe można uzyskać w bibliotece szkolnej.

 

Akcja na rzecz Schroniska Dla Bezdomnych  Zwierząt OTOZ Animals w Tczewie trwa!

Przypominamy wszystkim, którzy chcieliby wspomóc naszą akcję, że mogą to zrobić do końca grudnia. Czekamy na makaron, karmę, koce, zabawki dla zwierzaków, smycze, obroże, ręczniki... Zrób coś dobrego dla opuszczonych kotów i psów!  Dary zbieramy w sali 11

#RazemNaŚwięta

Agnieszka Brzustewicz

 

 

WIGILIA  ŚRODOWISKOWA

Tradycją naszej szkoły, zapoczątkowanej sześć lat temu przez dyr.
M. Zawiszę, stała się coroczna Wigilia Środowiskowa, która w tym roku odbyła się 13 grudnia. Wzięli w niej udział rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły, pracodawcy, absolwenci, przedstawiciele współpracujących ze szkołą organizacji i instytucji. Wśród gości znaleźli się m. in.: starosta Powiatu Sztumskiego, p. Sylwia Celmer; członkowie Rady Powiatu: p. Sylwia Kubik;
p. Grzegorz Kostrzewa; p. Zbigniew Pędziwilk; p. Łukasz Merchut; burmistrz Miasta i Gminy Sztum, p. Leszek Tabor; proboszcz parafii św. Anny
w Sztumie; ks. dziekan kan. mgr Andrzej Starczewski; zastępca dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie,
p. Małgorzata Kozłowska; dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego
przy Zakładzie Karnym w Sztumie, p. Andrzej Molenda; dyrektor Spółki Edukacyjnej Sp. Z.O.O. P-TKM, Dariusz Lalak; starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Sztumie p. Andrzej Wiśniewski, honorowi starsiCechu p. Gerhard Radtke i p. Waldemar Wiśniewski; sztumscy przedsiębiorcy: p. Antoni Fila, p. Zbigniew Laskowski.

 

Spotkanie rozpoczęło przedstawienie jasełkowe, przygotowane przez szkolną Amatorską Grupę Teatralną „Velum” (opiekunowie: A. Iwańska-Warczak,  
W. Wędrychowski) i grupę wokalno-muzyczną (przygotowanie uczniów:
J. Mroczkowska, M. Krawczyńska-Blacha). W inscenizacji jasełkowej udział wzięli uczniowie: W. Beutler (IIIb), J. Bielec (Ic), M. Brytan (Ic), K. Brzeski (IIIa), K. Cendrowska (IIIb), B. Cacan (IIa), J. Dominik (IIIa), W. Jedwabna (Ic), W. Paduch (IIIa), Ł. Pyrka (IIIa), K. Soliński (IIIa), A. Radzikowski (IIIa),
B. Wittstock (IIIa). Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie: A. Maliszewska (If), A. Maliszewska (IIb), K. Matkivska (IIb), W. Paduch (IIIa),
M. Wierzbowska (IIIc). Obsługą techniczną zajęli się: B. Malinowski (IVc),
P. Manelski (IIc), A. Jędrzejewska (IVc), H. Poznański (IVa), P. Cichocki (IIc).

Dekorację sali wykonali uczniowie klas: Ic, IIb, IIc, IIIc pod kierunkiem nauczycieli: A. Iwańskiej-Warczak, H. Łachut-Bandzarewicz i N. Markiewicz.

Na wprowadzenie ciepłej przedświątecznej atmosfery miało niewątpliwie też wpływ zaproszenie uczestników spotkania przez starostę Powiatu Sztumskiego, p. Sylwię Celmer do wspólnego odśpiewania kolędy Przybieżeli do Betlejem.

Zaproszeni goście mieli okazję spróbować tradycyjnych potraw wigilijnych, a także zostali obdarowani drobnym upominkiem w postaci świątecznych pierników, powstałych dzięki uczniom klas IIb, IIIb i IVb, pracujących
pod kierunkiem: p. Z. Krzemińskiej, p. A. Kobusińskiej, p. H. Łukomskiej,
p. P. Olszewskiego, p. A. Żółtowskiego.

Oprawą fotograficzną uroczystości zajęło się Koło Fotograficzne
pod kierunkiem p. A. Brzustewicz.

#RazemNaŚwięta

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ZAKŁADCE GALERIA

W. Wędrychowski

 

Rocznica stanu wojennego

13 grudnia 1981 nielegalną uchwałą Rady Państwa, w obronie reżimu komunistycznego przed społeczeństwem pragnącym demokratycznych zmian w Polsce, wprowadzono stan wojenny. O tym tragicznym wydarzeniu przypomniało Koło Miłośników Historii (opiekunowie: W.Wędrychowski, K.Lewandowski) urządzając w szkole wystawkę, na której można było obejrzeć krótki film o stanie wojennym, zobaczyć rekonstrukcję historyczną (w mundurach milicjantów wystąpili Piotr Ołdak i Damian Ziółek z Ic), oglądnąć pamiątki z tamtych czasów (m.in. flagę, opaskę strajkową, plakietki NSZZ “Solidarność”). Więcej zdjęć na szkolnym facebooku.

W. Wędrychowski

 

Możemy być dumni z takiej uczennicy

Tą uczennicą jest Aleksandra Kwiatkowska z klasy III c, która za poprzedni rok szkolny uzyskała najwyższe w szkole wyniki w nauce (średnia ocen 5,7) i ma na swoim koncie zaangażowanie w życie szkoły. Ola jest zastępcą przewodniczącego Samorządu Klasowego, przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, członkiem Młodzieżowej Rady Powiatu Sztumskiego i członkiem Szkolnego Koła Caritas. To wszystko zapewniło jej Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Na wręczenie dyplomów z tytułu przyznania tego stypendium Ola wyjeżdżała do Gdańska do Muzeum II Wojny Światowej. W tym wyjątkowym dniu towarzyszył jej tata.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów nie jest jedyną „nagrodą” Oli. Niezwykle skromna i pracowita uczennica jest też stypendystką Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, czyli otrzymuje Stypendium Papieskie, a także Stypendium Starosty Powiatu Sztumskiego.

Oli gratulujemy sukcesów, a jej rodzicom zdolnej i pracowitej córki.

Halina Żyra – opiekun SKC

 

olimpiada "hiv-aids-stop"

Dnia 03 grudnia 2018r. uczniowie z klas drugich brali udział w etapie powiatowym Olimpiady "HIV - AIDS - STOP". Organizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Malborku we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Sztumie. Naszą szkołę reprezentowali:
  • Patrycja Lehle 2b
  • Roksana Paluch 2b
  • Wiktoria Kerepin 2b
  • Agata Kasprzyk 2b
  • Piotr Rzepka 2g
Uczniowie zmierzyli się z testem, który sprawdzał wiedzę z zakresu zakażenia wirusem HIV oraz choroby AIDS. W końcowej klasyfikacji miedzy szkołami z naszego powiatu Piotr Rzepka zajął III miejsce, a Wiktoria Kerepin otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy.
Monika Borko - pedagog szkolny
 

Poznań 2018

Narodowa  Wystawa  Rolnicza stała się dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych
w Barlewiczkach pretekstem do wycieczki na Międzynarodowe Targi Poznańskie, odbywające się w stolicy Wielkopolski.

Wystawę zorganizowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W trzech pawilonach można było degustować różnego rodzaju potrawy, obejrzeć pokazy kulinarne, ciasta, desery, a także ekspozycję prezentującą historyczne i współczesne maszyny rolnicze oraz zwierzęta
z polskiej hodowli, w tym konie, owce, kozy, króliki, drób, bydło ras mlecznych
i mięsnych, takich jak holsztyńsko-fryzyjska czy czerwona polska.

W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było uczestniczyć w Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych oraz obejrzeć Cavaliadę – zawody jeździeckie.

Uczniowie mieli także okazję zobaczyć z zewnątrz zamek niemieckiego cesarza Wilhelma II – ostatnią rezydencję siedziby cesarskiej jaka powstała w Europie i „5 Figur” Magdaleny Abakanowicz, przedstawiające antropomorficzne istoty bez głów, a na Starym Mieście: renesansowy ratusz, domki budnicze i pręgierz.

Niezapomniane wrażenia na uczniach wywarła Palmiarnia Poznańska, jeden
z najstarszych w Europie ogrodów tego typu. Miło było spędzić czas wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych, gdzie wrażenia wzbogacały dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb.

          W czasie wycieczki opiekowali się uczniami p. Karol Giembicki i p. Agnieszka Iwańska-Warczak.

Agnieszka Iwańska-Warczak

 

wyjście do kina

27 listopada br. w ramach "Kino Niepodległa 2018" uczniowie klasy IC, IIA, IV A, IV B i IVC uczestniczyli w projekcji filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona, poprzedzonej wykładem pana Adama Langowskiego i filmem dokumentalnym.

„Przedwiośnie” to ekranizacja powieści Stefan Żeromskiego, opowiadającej o losach Cezarego Baryki,  młodego chłopaka, który wkracza w dorosłe życie w momencie burzliwych wydarzeń politycznych: rewolucji w Rosji, wojny polsko-bolszewickiej oraz skomplikowanych procesów zachodzących w Polsce w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości.

Reżyser nie tylko zmienił zakończenie, ale także wprowadził nieobecne w książce wydarzenia. Sam tak mówił o głównej idei, która wydała mu się bardzo współczesna
i najciekawsza w powieści Żeromskiego: „Znalazłem w «Przedwiośniu» opowieść o zbuntowanym młodym człowieku, który bez przerwy się nie zgadza, proponuje swoją, bardzo idealistyczną wizję świata, poszukuje prawdy, sprawiedliwości, piękna. Jest mu w zastanym świecie niewygodnie”.

A.    Iwańska-Warczak

https://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.iluzjon.fn.org.pl/public/cache/1071-P20820-1000x1000-700x700.jpg&imgrefurl=http://www.iluzjon.fn.org.pl/filmy/info/3743

 

współpraca z Pomorskim Odziałem Doradztwa Rolniczego

Nasza szkoła bardzo owocnie współpracuje z Pomorskim Odziałem Doradztwa Rolniczego. W ramach tej współpracy w tym roku szkolnym uczniowie z grupy zawodowej technik rolnik uczestniczyli 13 listopada w konferencji Normy i wymagania wzajemnej zgodności Dobrostan zwierząt.
15 listopada w Oddziale Doradztwa Rolniczego w Sztumie odbyła się olimpiada Młodych Producentów Rolnych oraz olimpiada BHP, w której uczestniczyli uczniowie z klasy III a i IV a grupy zawodowej technik rolnik. Pytania obejmowały m. in. następujące zagadnienia: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ekonomika i zarządzanie, bezpieczeństwo i higiena pracy, Wspólna Polityka Rolna w tym PROW na lata 2014-2020, przedsiębiorczość, ekologia i ochrona środowiska, odnawialne źródła energii oraz wiejskie gospodarstwo domowe. Jednym z finalistów został uczeń naszej szkoły z klasy III a Bartosz Malicki, z grupy zawodowej technik rolnik.

29 listopada 2018 roku młodzi rolnicy z II b brali udział w konferencji, która odbyła się w Starym Polu. Spotkanie dotyczyło Aktualnych zagadnień związanych z chowem i hodowlą bydła mlecznego.

Podczas tych form doskonalenia wykłady prezentują profesjonaliści ze świata nauki jak i praktycy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i swoimi doświadczeniami.

Dzięki uczestnictwu w konferencjach lub w innych formach szkoleniowych organizowanych przez PODR uczniowie mają możliwość poszerzania wiedzy oraz rozbudzania ambicji dalszego doskonalenia zawodowego. Poza tym te bogate źródła wiedzy dają uczniom możliwość otwierania się na nowe horyzonty produkcji rolniczej.

J.Mroczkowska

SZKOLNY ETAP OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ

„Św. Jacek-wzór ewangelizacji” to temat , który towarzyszył uczestnikom XXIX edycji  OTK-2018/2019. W etapie szkolnym ,który odbył się 15 listopada 2018r. uczestniczyło ośmiu uczniów naszej szkoły. Zadaniem ich było rozwiązanie testu na,  który składały się 32 pytania. Po 45 minutach zmagań zwycięzcami okazali się :

1.Wiktoria Jedwabna  z kl. I c

2.Wiktoria Więczkiewicz  z kl. Ib

3.Jakub Bielec  z kl.I c

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowały się dwie pierwsze osoby. Etap diecezjalny odbędzie się

27 lutego 2019r. w Elblągu.

Gratulujemy i życzymy powodzenia.

   W imieniu organizatorów katecheta W. Cieślicki


 

sztumskie spotkania profilaktyczne - konkursy 2018r.

16 listopada 2018r. uczniowie klasy 3b uczestniczyli w "Sztumskich Spotkaniach Profilaktycznych - KROKUSY 2018r.". Młodzież uzyskała informację na temat zjawiska przemocy oraz instytucji udzielających wsparcia. Centralnym punktem spotkania był występ 

Przemysława Kacy koordynatora projektu Hip-Hop Druga Szansa, który wspólnie z Andrzejem Rapitą "EndRiu" i Mateuszem Różalskim "Elloy" poruszał tematy uzależnień, przemocy, buntu, szczerości i lojalności. 
W trakcie spotkania rozstrzygnięto konkurs na film/spot przeciwko przemocy w rodzinie. Uczennice naszej szkoły Kamila Cendrowska z klasy 3b i Maria Szydłowska z klasy 1g zajęły trzecie miejsce. Przygotowały spot " Świadome działanie, czy choroba", w którym chciały zwrócić uwagę na przemoc spowodowaną chorobą i nieświadomym działaniem sprawcy.
Monika Borko - pedagog szkolny
 

W Komendzie Powiatowej Policji w Sztumie i w Zakładzie Karnym w Sztumie

Dzięki wycieczce przedmiotowej do Komendy Powiatowej Policji w Sztumie i do Zakładu Karnego w Sztumie klasa III c mogła zaspokoić kolejne elementy swojej ciekawości.

W Komendzie uczniowie spotkali się z dwojgiem funkcjonariuszy, którzy opowiedzieli o codziennej pracy policjanta, pokazali pomieszczenia (dostępne dla osób z zewnątrz) oraz odpowiedzieli na pytania zainteresowanych pracą w Policji.

W Zakładzie Karnym przyjął nas p. Andrzej Ścisłowski i oprowadził o tej części Zakładu, której jeszcze nie znaliśmy, a także opowiedział wiele ciekawych rzeczy o funkcjonowaniu placówki.

Klasa III c za półtora roku skończy naukę w technikum, więc orientacja w zagadnieniach dotyczących pracy w służbach mundurowych jest dla niej ważna, bo zapewne ułatwi planowanie ścieżki kariery zawodowej.

W czasie wycieczki nad uczniami czuwali: wychowawczyni klasy III c oraz ks. Kajetan Jakubowski.

Halina Żyra

 

100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego

W dniu 9 listopada o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy razem hymn państwowy, biorąc udział w ogłoszonej przez MEN akcji „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 13 odbył się uroczysty apel, przygotowany przez uczniów:  Wiktorię Jedwabny (I c), Wojciecha Paducha (IIIa), Jakuba Bielec (Ic), Kamilę Cendrowską (IIIb), Wiktorię Gościniak (Ic), Krzysztofa Michalaka (Ic), Bartłomieja Cacana (IIa), Adama Ścisłowskiego (IVa), Aleksandrę Maliszewską (IIb), Annę Maliszewską (If) pod kierunkiem prof. A. Iwańską – Warczak, prof. J.Mroczkowską, prof. W. Wędrychowskiego. Obsługę techniczną zapewnili: Patryk Cichocki (II C), Patryk Manelski (IIc) i  Bartosz Malinowskiego (IV C), pod opieką prof. P. Radomskiego. Apel stał się także okazją dla wręczenia przez Starostę Powiatu Sztumskiego pana Wojciecha Cymerysa stypendiów Starosty Sztumskiego uczniom:  Jackowi Borkowskiemu (IIIa), Jakubowi Dominik (IIIa), Szymonowi Figger (IIIc), Roksanie Jarzembińskiej (IIIc), Wiktorii Kinder (IVc), 6. Mateuszowi Kulpie (IIg), Aleksandrze Kwiatkowskiej (IIIc), Krzysztofowi Laskowskiemu (absolwent IIIg), Julii Ossowskiej (IIIc), Piotrowi Rzepka (IIg), Paełowi Tubaja (IVc) i Natalii Westfal (IIIb). Prof. K. Lewandowskiego wręczył nagrody za udział w konkursie historycznym „100 pytań na 100-lecie niepodległości” uczniom:  Roksanie Jarzembińskiej (IIIc) , Aleksandrze Jędrzejewskiej (IVc) i Wiktorii Kinder (IVc).

W. Wędrychowski

 

W Muzeum Stutthof

Tradycją jest, że czwartoklasiści naszej szkoły wyjeżdżają do Sztutowa, by zwiedzić Muzeum Stutthof. W tym roku wycieczka odbyła się 07 listopada.

Uczniowie klas IV a, IV b i IV c (wraz z towarzyszącymi im nauczycielami p. H. Żyrą i ks. K. Jakubowskim) nie tylko obejrzeli eksponaty muzealne i wysłuchali informacji przekazanych im przez przewodnika, ale także obejrzeli dwa filmy dokumentalne – o wyzwoleniu obozu Auschwitz i procesie zbrodniarzy hitlerowskich – oprawców z obozu Stutthof. Ważnym elementem wędrówki po miejscu pamięci narodowej było złożenie wiązanki kwiatów jako symbolu czci oddanej pomordowanym.

Wyjazd do Muzeum Stutthof był niecodziennym doświadczeniem, któremu towarzyszyła zaduma i refleksja na temat, który można wyrazić słowami Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Halina Żyra

szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

W dniu 26 i 29 października 2018 r. odbyły się  w naszej szkole szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych dla zawodu technik rolnik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. W bloku produkcja roślinna i zwierzęca w eliminacjach wzięli udział uczniowie klasy IV a i III a,  grupy zawodowej technik rolnik. . W bloku gastronomia uczniowie z klasy IV b, grupy zawodowej technik żywienia i usług gastronomoicznych. Do eliminacji okręgowych, które odbędą się 26 - 27 kwietnia 2019 r. na Uniwersytecie Warmińsko -Mazurskim w Olsztynie, zakwalifikowali następujący uczniowie klas czwartych: Rafał Szramka i Patryk Falkowski –blok produkcja zwierzęca ; Filip Rutecki i Adam Ścisłowski – blok produkcja roślinna ; Michał Malinowski i Wittstock Katarzyna –blok gastronomia. Gratulujemy uczniom i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach olimpijskich.

Jolanta Mroczkowska

Uwaga!!!

Koło Miłośników Historii wraz z Kołem Fotograficznym organizuje konkurs pt.: "Jak Polacy świętują 100-lecie Odzyskania Niepodległości ". Konkurs polega na wykonaniu zdjęcia z 11 listopada 2018 roku, które będzie przedstawiało symbole tego dnia lub wydarzenia, jak np. uroczystości, czy też Wasz osobisty sposób uczczenia tej rocznicy. Chęć udziału w konkursie proszę zgłaszać do p. A. Brzustewicz lub p. K. Lewandowskiego, gdzie otrzymacie adres e-mail, na który prześlecie Wasze prace. Na Wasze maile czekamy do 23 listopada!!!

 

wycieczka do fermy Doświadczalnej Trzody Chlewnej w Czapelkach

18 .10. 2018 rolnicy z klasy III a i II b wraz z opiekunem uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Fermy Doświadczalnej Trzody Chlewnej w Czapelkach. Uczniowie mogli wysłuchać wykładu i zapoznać się z technikami prowadzonych prac doświadczalnych. Po interesującym wykładzie, przebrani w jednorazowe kombinezony, udaliśmy się do budynków inwentarskich, gdzie oprowadzono nas po sektorze loch luźnych i prośnych, porodówce, odchowalni warchlaków i tuczarni. Żeby wejść na teren produkcyjny, musieliśmy przejść przez maty nasączone środkiem dezynfekującym. Zakład bardzo ściśle przestrzega zasad bioasekuracji. Ferma prowadzi doświadczenia na rasach duńskich. Lochy mieszańcowe Danhybryd LY są inseminowane nasieniem rasy Duroc importowanym z Dani. Na fermie jest 5 - tygodniowy system zarządzania stadem. To znaczy, że krycie loch odbywa się co 5 tygodni. Chlewnia zapewnia zwierzętom optymalne warunki w zakresie wilgotności, temperatury i oświetlenia. Mieszanki treściwe są dokładnie zbilansowane na wszystkie składniki pokarmowe. Dzięki temu liczba odsadzonych prosiąt od 1 lochy w ciągu roku wynosi 31,8 sztuk . Interesującym rozwiązaniem są inkubatory dla nadliczbowych prosiąt, w których to prosięta uzyskują lepsze przyrosty niż te zostawione  przy maciorze. Wizyta w Czapelkach okazała się doskonałym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej na temat użytkowości rozpłodowej i żywienia trzody chlewnej.

J.Mroczkowska

 

 

 

Nowe zabytki w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku – szyszak husarski i napierśnik oficera gwardii polsko-saskiej z końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku – wystawione w sali  sztumskiego zamku – stały się pretekstem do spotkania uczniów kl. IC i opiekunek (S. Kubik, A. Iwańska-Warczak) z dr. hab. Karolem Polejowskim, pracownikiem malborskiego Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego.

Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat wojska (husarii) za panowania jednego z królów Rzeczypospolitej z dynastii saskiej – Augusta II Mocnego oraz prezentowanych zabytków.

Ozdobą szyszaka husarskiego jest plakieta wykonana ze złoconego mosiądzu z monogramem króla Augusta II Mocnego, a policzki hełmu zdobią apliki z wyobrażeniami m. in. głów maszkaronów. Natomiast cechą charakterystyczną napierśnika - wykonanego ze stali - jest dobrze widoczna ość biegnąca przez środek.

Na zakończenie wykładu uczniowie zadawali pytania prowadzącemu, w tym m. in. o różnicę w sposobie walki między wikingami a husarią. Po obejrzeniu innych ekspozycji prelegent zaprosił uczniów na dziedziniec zamku, gdzie krótko opowiedział o wykopaliskach prowadzonych na terenie zamku.

A.Iwańska-Warczak

 

Joanna i Mistrzowie

Piątkowy wieczór, 1 października, upłynął w Sztumskim Centrum Kultury
na spotkaniu z lokalną malarką, panią Joanną Jenczyk, która w bardzo interesujący sposób opowiadała o swoich malarskich inspiracjach takich jak np.: wielkoformatowe prace Zdzisława Beksińskiego, fotografie czy okładka książki ulubionego pisarza. Wystawa „Joanna i Mistrzowie" przeniosła nas do czarodziejskiego świata sztuki.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy!


Iwańska-Warczak

spotkanie integracyjne klasy 1C

W czwartek 11.10.2018r. klasa 1c wspólnie z wychowawcą Panią Agnieszką Iwańską - Warczak i pedagogiem Panią Moniką Borko uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym. Wszyscy mieli okazję się poznać, współpracować ze sobą, z poczuciem humoru wykonywać zadania,a na koniec zjeść wspólnie pizzę".

Monika Borko

 

Mistrzostwa powiatu w sztafetowych biegach przelajowych

Dnia 9 października odbyły się najpiękniejsze zawody sportowe z całego kalendarza szkolnego związku sportowego czyli sztafetowe biegi przełajowe. Mimo kiepskiego początku chłopcy walczyli dzielnie do końca lecz straty ciężko było odrobić. Ostatecznie nasza szkoła zajęła drugie miejsce na podium czego im bardzo gratulujemy i życzymy złota w następnym roku.

H. Łachut-Bandzarewicz

 

Wyjście do kina

W dniu 2 października uczniowie klas technikalnych uczestniczyli w projekcji filmu "Dywizjon 303". Udział w projekcji filmu związany był z programem obchodów 100-lecia niepodległości Polski, który jest realizowany w naszej szkole.

A.Iwańska-Warczak

 

REGULAMIN REKRUTACJI 

 

spotkanie z przedstawicielami policji

W dniu 17.09.2018r. przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sztumie spotkali się uczniami klasy pierwszych. Uczniowie uzyskali informację na temat odpowiedzialności karnej nieletnich wynikającej z popełnianych wykroczeń, cyberprzestępstw i łamania norm społecznych".

Monika Borko

 

agro show w bednarach

21.09 2018 uczniowie naszej szkoły, przede wszystkim z grupy technik rolnik, wraz z opiekunami skoro świt wyruszyli na AGRO SHOW do Bednar, na największą w Europie wystawę plenerową maszyn i urządzeń rolniczych. Była to już 20 jubileuszowa edycja AGRO SHOW. Na miejsce dotarli około godziny 10,00 i mieli 4 godziny, aby na własne oczy zobaczyć najnowocześniejsze maszyny i urządzenia produkowane na potrzeby rolnictwa. Piątek był pierwszym dniem pokazów. Na polu pokazowym uczestnicy wycieczki mieli możliwość przyjrzeć się bliżej pracy maszyn do uproszczonej uprawy roli i siewu. Uwadze uczniów nie umknęła prezentacja rozsiewaczy nawozów mineralnych oraz ciągników wyposażonych w rozwiązania techniczne oraz oprogramowanie, umożliwiające realizację zadań w systemie rolnictwa precyzyjnego.

Czas szybko płynął i trzeba było opuścić Bednary z nadzieją że …..wrócimy tu za rok.

J. Mroczkowska, 

 

Gdański salon maturzystów

18 IX 2018r. uczniowie klas IV technikum wzięli udział w największej w kraju edukacyjnej kampanii informacyjnej Salon Maturzystów Perspektywy. 

W aulach wykładowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego obejrzeliśmy prezentacje oraz wysłuchaliśmy  uwag ekspertów z gdańskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dotyczących zadań i przebiegu egzaminu maturalnego z matematyki, języka angielskiego, biologii, historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Na stoiskach mogliśmy zaopatrzyć się w: Informator Maturzystów 2018 oraz arkusze egzaminacyjne. Ponadto mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą uczelni nie tylko
z województwa pomorskiego, ale także i podlaskiego, małopolskiego, wielkopolskiego
czy mazowieckiego.

A. Iwańska - Warczak, L. Bejm, W. Wędrychowski

 

Dnia 18.09.2018 roku odbyło sie spotkanie integracyjne wszystkich mieszkańcow internatu w formie ogniska. Pogoda i humory nam dopisały, apetyty troche gorzej, ale na atmosferę nie można bylo narzekać. 


Wych. Daniel Wesolowski
Hanna Łachut-Bandzarewicz