Aktualności

100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego

W dniu 9 listopada o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy razem hymn państwowy, biorąc udział w ogłoszonej przez MEN akcji „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 13 odbył się uroczysty apel, przygotowany przez uczniów:  Wiktorię Jedwabny (I c), Wojciecha Paducha (IIIa), Jakuba Bielec (Ic), Kamilę Cendrowską (IIIb), Wiktorię Gościniak (Ic), Krzysztofa Michalaka (Ic), Bartłomieja Cacana (IIa), Adama Ścisłowskiego (IVa), Aleksandrę Maliszewską (IIb), Annę Maliszewską (If) pod kierunkiem prof. A. Iwańską – Warczak, prof. J.Mroczkowską, prof. W. Wędrychowskiego. Obsługę techniczną zapewnili: Patryk Cichocki (II C), Patryk Manelski (IIc) i  Bartosz Malinowskiego (IV C), pod opieką prof. P. Radomskiego. Apel stał się także okazją dla wręczenia przez Starostę Powiatu Sztumskiego pana Wojciecha Cymerysa stypendiów Starosty Sztumskiego uczniom:  Jackowi Borkowskiemu (IIIa), Jakubowi Dominik (IIIa), Szymonowi Figger (IIIc), Roksanie Jarzembińskiej (IIIc), Wiktorii Kinder (IVc), 6. Mateuszowi Kulpie (IIg), Aleksandrze Kwiatkowskiej (IIIc), Krzysztofowi Laskowskiemu (absolwent IIIg), Julii Ossowskiej (IIIc), Piotrowi Rzepka (IIg), Paełowi Tubaja (IVc) i Natalii Westfal (IIIb). Prof. K. Lewandowskiego wręczył nagrody za udział w konkursie historycznym „100 pytań na 100-lecie niepodległości” uczniom:  Roksanie Jarzembińskiej (IIIc) , Aleksandrze Jędrzejewskiej (IVc) i Wiktorii Kinder (IVc).

W. Wędrychowski

UWAGA!

30 listopada 2018 r. odbędzie się wycieczka autokarowa do Poznania.

Atrakcje w czasie wycieczki to:

  • zwiedzanie palmiarni (w tym m. in.: rośliny tropikalne i śródziemnomorskie, ryby z różnych stron świata, kaktusy);
  • obejrzenie Starego Miasta (w tym m.in.: renesansowy ratusz, domy budnicze, pręgierz, studzienka Bamberki);
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie (Narodowa Wystawa Rolnicza, Cavaliada, Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych);
  • McDonald’s.

Więcej informacji na temat wycieczki uzyskacie u p. Agnieszki Iwańskiej-Warczak (gabinet nr 13)

Zapisy do 23 listopada 2018r.

 

W Muzeum Stutthof

Tradycją jest, że czwartoklasiści naszej szkoły wyjeżdżają do Sztutowa, by zwiedzić Muzeum Stutthof. W tym roku wycieczka odbyła się 07 listopada.

Uczniowie klas IV a, IV b i IV c (wraz z towarzyszącymi im nauczycielami p. H. Żyrą i ks. K. Jakubowskim) nie tylko obejrzeli eksponaty muzealne i wysłuchali informacji przekazanych im przez przewodnika, ale także obejrzeli dwa filmy dokumentalne – o wyzwoleniu obozu Auschwitz i procesie zbrodniarzy hitlerowskich – oprawców z obozu Stutthof. Ważnym elementem wędrówki po miejscu pamięci narodowej było złożenie wiązanki kwiatów jako symbolu czci oddanej pomordowanym.

Wyjazd do Muzeum Stutthof był niecodziennym doświadczeniem, któremu towarzyszyła zaduma i refleksja na temat, który można wyrazić słowami Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Halina Żyra

szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

W dniu 26 i 29 października 2018 r. odbyły się  w naszej szkole szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych dla zawodu technik rolnik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. W bloku produkcja roślinna i zwierzęca w eliminacjach wzięli udział uczniowie klasy IV a i III a,  grupy zawodowej technik rolnik. . W bloku gastronomia uczniowie z klasy IV b, grupy zawodowej technik żywienia i usług gastronomoicznych. Do eliminacji okręgowych, które odbędą się 26 - 27 kwietnia 2019 r. na Uniwersytecie Warmińsko -Mazurskim w Olsztynie, zakwalifikowali następujący uczniowie klas czwartych: Rafał Szramka i Patryk Falkowski –blok produkcja zwierzęca ; Filip Rutecki i Adam Ścisłowski – blok produkcja roślinna ; Michał Malinowski i Wittstock Katarzyna –blok gastronomia. Gratulujemy uczniom i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach olimpijskich.

Jolanta Mroczkowska

Uwaga!!!

Koło Miłośników Historii wraz z Kołem Fotograficznym organizuje konkurs pt.: "Jak Polacy świętują 100-lecie Odzyskania Niepodległości ". Konkurs polega na wykonaniu zdjęcia z 11 listopada 2018 roku, które będzie przedstawiało symbole tego dnia lub wydarzenia, jak np. uroczystości, czy też Wasz osobisty sposób uczczenia tej rocznicy. Chęć udziału w konkursie proszę zgłaszać do p. A. Brzustewicz lub p. K. Lewandowskiego, gdzie otrzymacie adres e-mail, na który prześlecie Wasze prace. Na Wasze maile czekamy do 23 listopada!!!

 

wycieczka do fermy Doświadczalnej Trzody Chlewnej w Czapelkach

18 .10. 2018 rolnicy z klasy III a i II b wraz z opiekunem uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Fermy Doświadczalnej Trzody Chlewnej w Czapelkach. Uczniowie mogli wysłuchać wykładu i zapoznać się z technikami prowadzonych prac doświadczalnych. Po interesującym wykładzie, przebrani w jednorazowe kombinezony, udaliśmy się do budynków inwentarskich, gdzie oprowadzono nas po sektorze loch luźnych i prośnych, porodówce, odchowalni warchlaków i tuczarni. Żeby wejść na teren produkcyjny, musieliśmy przejść przez maty nasączone środkiem dezynfekującym. Zakład bardzo ściśle przestrzega zasad bioasekuracji. Ferma prowadzi doświadczenia na rasach duńskich. Lochy mieszańcowe Danhybryd LY są inseminowane nasieniem rasy Duroc importowanym z Dani. Na fermie jest 5 - tygodniowy system zarządzania stadem. To znaczy, że krycie loch odbywa się co 5 tygodni. Chlewnia zapewnia zwierzętom optymalne warunki w zakresie wilgotności, temperatury i oświetlenia. Mieszanki treściwe są dokładnie zbilansowane na wszystkie składniki pokarmowe. Dzięki temu liczba odsadzonych prosiąt od 1 lochy w ciągu roku wynosi 31,8 sztuk . Interesującym rozwiązaniem są inkubatory dla nadliczbowych prosiąt, w których to prosięta uzyskują lepsze przyrosty niż te zostawione  przy maciorze. Wizyta w Czapelkach okazała się doskonałym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej na temat użytkowości rozpłodowej i żywienia trzody chlewnej.

J.Mroczkowska

 

 

U W A G A !

TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA

Uczniów zainteresowanych
ochroną danych osobowych

zapraszamy na spotkanie w klasie nr 13
(długa przerwa 6 listopada)

                      Koordynatorzy Programu

 

Nowe zabytki w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku – szyszak husarski i napierśnik oficera gwardii polsko-saskiej z końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku – wystawione w sali  sztumskiego zamku – stały się pretekstem do spotkania uczniów kl. IC i opiekunek (S. Kubik, A. Iwańska-Warczak) z dr. hab. Karolem Polejowskim, pracownikiem malborskiego Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego.

Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat wojska (husarii) za panowania jednego z królów Rzeczypospolitej z dynastii saskiej – Augusta II Mocnego oraz prezentowanych zabytków.

Ozdobą szyszaka husarskiego jest plakieta wykonana ze złoconego mosiądzu z monogramem króla Augusta II Mocnego, a policzki hełmu zdobią apliki z wyobrażeniami m. in. głów maszkaronów. Natomiast cechą charakterystyczną napierśnika - wykonanego ze stali - jest dobrze widoczna ość biegnąca przez środek.

Na zakończenie wykładu uczniowie zadawali pytania prowadzącemu, w tym m. in. o różnicę w sposobie walki między wikingami a husarią. Po obejrzeniu innych ekspozycji prelegent zaprosił uczniów na dziedziniec zamku, gdzie krótko opowiedział o wykopaliskach prowadzonych na terenie zamku.

A.Iwańska-Warczak

Link do zakładki "Twoje Dane - Twoja Sprawa"

 

uwaga! konkurs!

ogłoszenie o konkursie na film/spot przeciwko przemocy w rodzinie

szczegóły

osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do pani pedagog Moniki Borko
 

Joanna i Mistrzowie

Piątkowy wieczór, 1 października, upłynął w Sztumskim Centrum Kultury
na spotkaniu z lokalną malarką, panią Joanną Jenczyk, która w bardzo interesujący sposób opowiadała o swoich malarskich inspiracjach takich jak np.: wielkoformatowe prace Zdzisława Beksińskiego, fotografie czy okładka książki ulubionego pisarza. Wystawa „Joanna i Mistrzowie" przeniosła nas do czarodziejskiego świata sztuki.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy!


Iwańska-Warczak

spotkanie integracyjne klasy 1C

W czwartek 11.10.2018r. klasa 1c wspólnie z wychowawcą Panią Agnieszką Iwańską - Warczak i pedagogiem Panią Moniką Borko uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym. Wszyscy mieli okazję się poznać, współpracować ze sobą, z poczuciem humoru wykonywać zadania,a na koniec zjeść wspólnie pizzę".

Monika Borko

 

Mistrzostwa powiatu w sztafetowych biegach przelajowych

Dnia 9 października odbyły się najpiękniejsze zawody sportowe z całego kalendarza szkolnego związku sportowego czyli sztafetowe biegi przełajowe. Mimo kiepskiego początku chłopcy walczyli dzielnie do końca lecz straty ciężko było odrobić. Ostatecznie nasza szkoła zajęła drugie miejsce na podium czego im bardzo gratulujemy i życzymy złota w następnym roku.

H. Łachut-Bandzarewicz

 

Wyjście do kina

W dniu 2 października uczniowie klas technikalnych uczestniczyli w projekcji filmu "Dywizjon 303". Udział w projekcji filmu związany był z programem obchodów 100-lecia niepodległości Polski, który jest realizowany w naszej szkole.

A.Iwańska-Warczak

 

REGULAMIN REKRUTACJI 

 

spotkanie z przedstawicielami policji

W dniu 17.09.2018r. przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sztumie spotkali się uczniami klasy pierwszych. Uczniowie uzyskali informację na temat odpowiedzialności karnej nieletnich wynikającej z popełnianych wykroczeń, cyberprzestępstw i łamania norm społecznych".

Monika Borko

 

agro show w bednarach

21.09 2018 uczniowie naszej szkoły, przede wszystkim z grupy technik rolnik, wraz z opiekunami skoro świt wyruszyli na AGRO SHOW do Bednar, na największą w Europie wystawę plenerową maszyn i urządzeń rolniczych. Była to już 20 jubileuszowa edycja AGRO SHOW. Na miejsce dotarli około godziny 10,00 i mieli 4 godziny, aby na własne oczy zobaczyć najnowocześniejsze maszyny i urządzenia produkowane na potrzeby rolnictwa. Piątek był pierwszym dniem pokazów. Na polu pokazowym uczestnicy wycieczki mieli możliwość przyjrzeć się bliżej pracy maszyn do uproszczonej uprawy roli i siewu. Uwadze uczniów nie umknęła prezentacja rozsiewaczy nawozów mineralnych oraz ciągników wyposażonych w rozwiązania techniczne oraz oprogramowanie, umożliwiające realizację zadań w systemie rolnictwa precyzyjnego.

Czas szybko płynął i trzeba było opuścić Bednary z nadzieją że …..wrócimy tu za rok.

J. Mroczkowska, 

 

Gdański salon maturzystów

18 IX 2018r. uczniowie klas IV technikum wzięli udział w największej w kraju edukacyjnej kampanii informacyjnej Salon Maturzystów Perspektywy. 

W aulach wykładowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego obejrzeliśmy prezentacje oraz wysłuchaliśmy  uwag ekspertów z gdańskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dotyczących zadań i przebiegu egzaminu maturalnego z matematyki, języka angielskiego, biologii, historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Na stoiskach mogliśmy zaopatrzyć się w: Informator Maturzystów 2018 oraz arkusze egzaminacyjne. Ponadto mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą uczelni nie tylko
z województwa pomorskiego, ale także i podlaskiego, małopolskiego, wielkopolskiego
czy mazowieckiego.

A. Iwańska - Warczak, L. Bejm, W. Wędrychowski

 

Dnia 18.09.2018 roku odbyło sie spotkanie integracyjne wszystkich mieszkańcow internatu w formie ogniska. Pogoda i humory nam dopisały, apetyty troche gorzej, ale na atmosferę nie można bylo narzekać. 


Wych. Daniel Wesolowski
Hanna Łachut-Bandzarewicz

 

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA NA KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE 

R.03 PROWADZENIE PRODUKCJI ROLNICZEJ

W ZAWODZIE ROLNIK

 

 

 

ZDJĘCIA Z NOWYCH WARSZTATÓW

LINK DO GALERII

 

 

PROGRAM DOBRY START

ulotka

plakat