Aktualności

Klasa II c w teatrze

09 listopada br. klasa II c wraz z wychowawczynią była w Teatrze Dramatycznym w Elblągu na operze „Krakowiacy i Górale”. Sztuka wszystkim podobała się bardzo, przede wszystkim ze względu na ponadczasowość treści i wymowy, mimo że powstała w XVIII w. Poza tym spektakl był ciekawie opracowany, gdyż realizatorzy doskonale wykorzystali możliwości teatru i artystów.

Poza odrobiną nauki w tym dniu klasa, już tradycyjnie, zafundowała sobie i relaks.

 

Halina Żyra

 

„Idźmy naprzód z nadzieją – św. Jan Paweł II”.

Dnia 12 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji XVII Dnia Papieskiego pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją – św. Jan Paweł II”.

Dobrze dobrane treści, poezja, prezentacje multimedialne i wystrój sali wprowadziły wyjątkową atmosferę uroczystości oraz dobrze oddały bogactwo nauczania Jana Pawła II.

Na scenie swoje talenty recytatorskie i lektorskie prezentowali uczniowie klasy II c : Aleksandra Kwiatkowska, Julia Ossowska, Klaudia Kulecka i Szymon Olszewski.

Uroczystość została przygotowana przez  p. Waldemara Cieślickiego, ks. Kajetana Jakubowskiego oraz p. Halinę Żyrę.

                                                                                                                     W. Cieślicki

     

Wycieczka przedmiotowa

05.10. 2017 r. uczniowie z grupy zawodowej technik rolnik uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do gospodarstwa liczącego 2250 ha znajdującego się w Cieszymowie.

W gospodarstwie tym uprawia się kukurydzę, rzepak, lucernę, zboża, Duży areał stanowią użytki zielone. Gospodarstwo prowadzi hodowlę i selekcję wysokowydajnego bydła mlecznego. Ma na swoim koncie liczne nagrody z regionalnych i krajowych wystaw.Spotkaliśmy się z zarządcą Cieszymowa p. Maciejem Bauryczym, który w sposób zajmujący i fachowy zaprezentował uczniom osiągnięcia tego gospodarstwa. Mieliśmy okazję obejrzeć nowoczesną oborę na 520 krów, wyposażoną w jedną z największych hal udojowych typu karuzela firmy GEA. Układ hali udojowej to tzw. rybia ość. Hala przy trzykrotnym doju jest w stanie obsłużyć na dobę ponad 1000-1200 krów.

Była to bardzo pouczająca i ciekawa wycieczka przedmiotowa.

  

 

   „Kolorowe Love"

W salach Sztumskiego Centrum Kultury od 6 października 2017r. oglądać można prace pani Iwony Czeszejko-Sochackiej. Obecna wystawa - „Kolorowe Love" - to jak mówi artystka – malarstwo unoszące dusze, często chowające odrobinę wzruszeń. Zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

 

BohaterON – włącz historię!

Uczniowie klasy IA, IB i IC oraz mieszkańcy internatu na przełomie września i października wzięli udział w akcji BohaterON rozpropagowanej w szkole przez p. Wojciecha Wędrychowskiego.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek. Biorąc udział w projekcie, uczniowie kształcili postawę patriotyczną oraz wrażliwość społeczną.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie.

Prace koordynowały p. N. Markiewicz oraz A. Iwańska-Warczak.

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole.

Europejski Dzień Języków obchodzony jest w całej Europie corocznie 26 września. Ma on zachęcić Europejczyków do nauki języków obcych (nie tylko tych używanych na terenie Europy), a także propagować zalety różnorodności językowej.

W naszej szkole z okazji tego święta odbyły się konkursy językowe z języka niemieckiego i angielskiego. 

26.09.2017 r. odbył się konkurs wiedzy o Australii, zorganizowany przez panią Katarzynę Mettel. Uczestniczyło w nim 16 uczniów naszej szkoły. Największą wiedzę na temat tego kraju posiadał Michał Malinowski z klasy IIIB, który zdobył pierwsze miejsce. Na drugim miejscu z tą samą liczbą punktów znaleźli się Wojtek Bekier i Wojtek Mazurkiewicz z klasy IC.

Tego samego dnia odbył się również  konkurs z języka niemieckiego "Leseverstehen- Rozumienie Tekstu Czytanego". Udział wzięło 12 osób z klas drugich, trzecich i czwartych. Konkurs zawierał zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte. Pierwsze miejsce z maksymalną liczbą punktów zajęło 2 uczniów: Michael Witka z klasy IV a oraz Michał Malinowski z klasy III b. Konkurs zorganizowała pani Agnieszka Brzustewicz.

27.09.2017r. pani Agnieszka Grabara przeprowadziła konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. W konkursie brali udział uczniowie klas: IB, IC, IIIB i IVC. Najlepsze wyniki uzyskali:

Nikolas Gorczyński z klasy IB,
Wojtek Mazurkiewicz, Bartosz Piotrowski, Radosław Szewc, Sebastian Caputa z klasy IC,
Julia Klinkowska z klasy IIIB
Grzegorz Lewandowski i Kevin Kuźma z klasy IVC.

 Nagrodami w konkursach były oceny z języka angielskiego lub niemieckiego.

W ramach DJO odbyła się również zbiórka i wystawa plakatów promujących naukę języków obcych. W galerii znajdują się niektóre z nich.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom!

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

Z okazji Waszego Święta
- my, dziewczyny,
życzymy każdemu Chłopcu:

ü   dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,

ü  ciastek - tylko tych najsłodszych

ü  samochodów - tylko tych najszybszych

ü  zabaw - tylko najweselszych

ü  przygód - tylko najciekawszych ...

ü  i butów - takich, co najlżejsze, w których wszędzie mógłbyśdotrzeć!

 

 

W środowy wieczór 27 września 2017 roku w internacie Zespołu Szkół Zawodowych odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczęta przygotowały gazetkę, na której znalazły się życzenia dla chłopaków, konkursy (np. kto zje najszybciej jabłko czy wymieni najwięcej mieszkanek internatu z imienia i nazwiska), a także coś słodkiego na osłodę.

 

 

OGŁOSZENIE

Agro Show 2017

Przez cztery dni trwały największe targi rolnicze Agro Show 2017 w Bednarach. Maszyny i urządzenia rolnicze pokazało ok. 800 wystawców z Polski i zagranicy. Uczestniczyło w nich blisko 150 tysięcy zwiedzających,  zajmowały prawie 120 ha powierzchni ekspozycji. Poza sprzętem na targach byli obecni producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin, firmy z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. Wystawa była organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
22 września uczniowie naszej szkoły w przewadze z grupy zawodowej technik rolnik wraz z opiekunami uczestniczyli w tym wydarzeniu. Nowością w tym roku była organizowana specjalnie dla szkół ścieżka edukacyjna, w ramach której na różnych stoiskach prezentowana była obsługa nowoczesnych maszyn rolniczych oraz innowacyjne rozwiązania techniczne. Uczniowie naszej szkoły prowadzili merytoryczną dyskusję z prowadzącymi zajęcia, wykazując się przy tym dużą znajomością techniki rolniczej.

 

Interesujesz się sztuką? Przyjdź! Zobacz! My już obejrzeliśmy! Warto!

 

8 września 2017 rokuspotkaliśmy się (uczniowie kl. IB, IIA, IIIA, IIIB, IIF IVA) w Sztumskim Centrum Kultury, aby obejrzeć  prace niemieckiej artystki, Corinny Kidoń. Obrazy - charakteryzujące się bogatą gamą kolorystyczną - są pełne światła i fascynacji otaczającym światem.

A.I.W.

 

Internacka integracja

Początek roku szkolnego to czas integracji nie tylko klas pierwszych w szkole, ale także mieszkańców internatu, którymi są uczniowie z różnych szkół i klas. Dlatego już 11 września br. zostało zorganizowane ognisko. Przygotowaniem jego zajęli się mieszkańcy placówki wraz z kierownikiem internatu p. H. Stępień – Grajewską i p. D. Wesołowskim. W czasie trwania spotkania młodzież miała okazję do wypełnienia innych niż codziennie zadań, bliższego poznania się, a także innej formy kontaktu z wychowawcami, p. H. Żyrą i p. M. Borko.

Wprawdzie jesienny chłodek nie sprzyjał dłuższemu siedzeniu przy ognisku, jednak już pieczenie kiełbasek, towarzyszące mu rozmowy i żarty były przyjemnym przeżyciem.

H. Żyra